Trwa ładowanie...

Turcja pachnie pistacjami! Poznajcie Gaziantep

Jeśli sądziliście, że o Turcji wiecie już wszystko, to byliście w błędzie. Jest takie miasto, które pachnie pistacjami. Mekka wszystkich smakoszy. Poznajcie Gaziantep!

Turcja pachnie pistacjami! Poznajcie GaziantepŹródło: flickr.com, fot: (licencja.2.0),geven7
d3eigti
d3eigti

Na początek trochę historii
Gaziantep to miasto położone w południowo–wschodniej Turcji, jest szóstym co do wielkości ośrodkiem w kraju. Niektóre źródła podają, że Gaziantep jest jedną z najstarszych osad na świecie, założoną około 3650 roku p.n.e. Pierwsze ślady osadnictwa znajdywane w tym regonie pochodzą właśnie z tego okresu, co może świadczyć o tym, że miasto jest starsze od Teb, Jerycha, Jerozolimy i Aten. Osada do początku XX w. zwana była Antep, a swoją obecną nazwę zyskała w czasach nowożytnych, kiedy miasto znajdowało się pod okupacją francuską. Dzięki bohaterskiej obronie osada zyskała przydomek Gazi (weteran wojenny) i od 1922 roku obowiązuje nazwa Gaziantep.

flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: FIRAT SOLA,f(licencja 2.0)

Miasto pistacjami płynące
Gaziantep znane jest z upraw pistacji i wyrobów, jakie z nich powstają. Kulinarne przysmaki, czyli głównie baklawa (słodki deser składający się z płatów ciasta listkowego i orzechów) i chałwa są najsłynniejszym towarem eksportowym tego obszaru. Ludność miejscowa używa pistacji nawet do przyrządzania kawy. Pistacje wykorzystywane do wyrobu słodyczy zbiera się już miesiąc wcześniej niż te, które będą miały inne przeznaczenie. Dzięki temu orzechy mają więcej białka, a mniej tłuszczu. Pistacje z regionu Gaziantep różnią się jeszcze jednym szczegółem od tych, jakie możemy spotkać na rodzimych sklepowych półkach – mniej się otwierają i ciężej się je chrupie. Mieszkańcy miasta zapewniają, że nawet najtańsza baklawa kupiona w Gaziantep będzie lepsza od najdroższej kupionej w innym miejscu. Gaziantep ma jeszcze jedną niespodziankę dla miłośników dobrego jedzenia – z pewnością będą oni zachwyceni wizytą w miejscowym Muzeum Kulinarnym.
Dowodem na to, że dania tego regionu są naprawdę wyjątkowe jest wyróżnienie przyznane za wyśmienitą kuchnię dla Gaziantep przez Komisję Europejską w Brukseli. Tematem przewodnim inicjatywy EDEN (Najlepsze Europejskie Destynacje) w 2015 roku była „Turystyka i Gastronomia”.

Muzeum Mozaiki
Jednym z najważniejszych punktów w Gaziantep jest największe na świecie Muzeum Mozaiki, otwarte w 2011 roku. Na jego zbiory składa się głównie wspaniała kolekcja rzymskich mozaik, odkopana w Belkıs-Zeugma i dzięki temu ocalona przed zalaniem przez wody Eufratu, spiętrzone tamą Birecik. Zeugma była starożytną osadą, położoną w regionie miasta założonego około 300 roku p.n.e. przez jednego z wodzów Aleksandra Wielkiego. Symbol muzeum stanowi część mozaiki, pochodząca z domu w Zeugmie – Cyganka, chociaż mówi się, że nazwa jest bardziej skutkiem żartu archeologów niż odzwierciedleniem wyglądu antyku. Mozaika jest najbardziej eksponowanym zabytkiem w muzeum ze względu na specjalną technikę w jakiej została zrobiona – oczy postaci są wykonane z niezwykłą dbałością o szczegóły. Co więcej – osoba występuje w mozaice w ujęciu en trois quarts (w trzech czwartych) – takiej samej metody użył np. Leonardo Da Vinci w przypadku dzieła „Dama z łasiczką”. Starożytne mozaiki można podziwiać na wielu piętrach i kilku połączonych ze sobą budynkach, o łącznej powierzchni 1700 m2. Cały obiekt wyróżnia się na tle zabytkowych domów swoją nowoczesnością – na jego terenie znajduje się restauracja i centrum konferencyjne.
Jak dotrzeć?
Do Gaziantep bez problemu można dojechać autobusem z większości miast tureckich. Podróż ze Stambułu zajmuje około 17 godzin, z Ankary 10 godzin, z Antalyi 15 godzin. W mieście znajduje się nowoczesny dworzec autobusowy, zlokalizowany 6 kilometrów od centrum. Połączenia lokalne zapewniają dolmusze, czyli mikrobusy.
Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji

d3eigti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eigti