Wieliczka - nieznana strona najpopularniejszej atrakcji w Polsce
Wieliczka już od dobrych kilku lat jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce. Jeszcze sezon turystyczny się nie zakończył, a kopalnia już może się pochwalić rekordową frekwencją. Od początku 2013 roku wielicką kopalnię zwiedziło o 8 proc. więcej turystów niż w ubiegłym roku w tym samym okresie. Rekordowy był również lipiec - najlepszy w historii obiektu. W ciągu tego jednego letniego miesiąca Kopalnię Soli "Wieliczka" zwiedziło tylu turystów, ilu zwiedza przez cały rok niejeden podziemny obiekt w Polsce. Ponad połowa (51 proc.) gości odwiedzających w tym roku kopalnię przyjechała z zagranicy (347 tys.). Najwięcej wśród nich było mieszkańców Wielkiej Brytanii (38,6 tys.), następnie Włochów (23,2 tys.) i Koreańczyków (22,9 tys.). Kolejne miejsca zajmują Rosjanie, Niemcy i Francuzi. Na czym polega fenomen tego miejsca?
Wieliczka *już od dobrych kilku lat jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce. Jeszcze sezon turystyczny się nie zakończył, a kopalnia już może się pochwalić rekordową frekwencją. Od początku 2013 roku wielicką kopalnię zwiedziło o 8 proc. więcej turystów niż w ubiegłym roku w tym samym okresie. Rekordowy był również lipiec - najlepszy w historii obiektu. W ciągu tego jednego letniego miesiąca *Kopalnię Soli "Wieliczka" zwiedziło tylu turystów, ilu zwiedza przez cały rok niejeden podziemny obiekt w Polsce. Ponad połowa (51 proc.) gości odwiedzających w tym roku kopalnię przyjechała z zagranicy (347 tys.). Najwięcej wśród nich było mieszkańców Wielkiej Brytanii (38,6 tys.), następnie Włochów (23,2 tys.) i Koreańczyków (22,9 tys.). Kolejne miejsca zajmują Rosjanie, Niemcy i Francuzi. Na czym polega fenomen tego miejsca?
pw/if
Kopalnia Soli w Wieliczce
*Wielicka kopalnia *to w istocie podziemne miasto, budowane przez ponad czterdzieści pokoleń górników. To ponad trzysta kilometrów korytarzy, prowadzących do ponad trzech tysięcy solnych komór, na dziewięciu poziomach i sięgających głębokości 327 metrów pod powierzchnią ziemi. Wyjątkowość *Wieliczki *możemy teraz docenić dzięki niezwykłym zdjęciom fotografa Andrzeja Nowakowskiego, który podczas wielogodzinnych wędrówek w podziemiach kopalni dotarł do miejsc, do których nie ma wstępu zwykły turysta. W wielu przypadkach, ze względu na "pracę" górotworu, zakątki te już niestety nie istnieją lub są niedostępne.
Kopalnia Soli w Wieliczce
Na co dzień możemy tu podziwiać podziemne solankowe jeziora, mioceńskie krajobrazy czy pozostałości po wyrobiskach eksploatowanych rozmaitymi metodami i technikami. Kopalnia to również niespotykana wyjątkowa mapa geologicznej aktywności Ziemi z Karpatami w roli głównej. W ścianach wyrobisk odnaleźć można geologiczne świadectwa czasów sprzed milionów lat: solne kryształy, węgiel, koralowce czy wulkaniczny pył.
Kopalnia Soli w Wieliczce
Kopalnia w swojej turystycznej ofercie posiada kilkanaście różnorodnych form zwiedzania: trasę turystyczną, trasę górniczą, szlak pielgrzymkowy, oferty tematyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest to tak że miejsce międzynarodowych spotkań i konferencji, podziemne uzdrowisko. Od 1996 roku nie wydobywa się w nim już soli na skalę przemysłową.
Kopalnia Soli w Wieliczce
*Wielicka kopalnia *działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W 1978 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Trasa turystyczna liczy 2,5 km i obejmuje ponad 20 komór. W ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 1 mln 100 tys. turystów.
Kopalnia Soli w Wieliczce
Obecnie działanie kopalni jako przedsiębiorstwa polega na zabezpieczaniu zabytku, głównie poprzez utylizację wód zasolonych i podsadzanie, czyli zasypywanie piaskiem niezabytkowych części kopalni. Produkcja soli jest efektem utylizacji solanki.
Kopalnia Soli w Wieliczce
Jednym ze sposobów wykorzystania solanki będzie także tężnia solankowa, która za rok ma stanąć w kopalnianym Parku Św. Kingi. Tężnia będzie pełnić funkcję rekreacyjną, leczniczą oraz turystyczną. Jej najciekawszym elementem będzie ośmiokątna wieża widokowa o wysokości 22,5 m.
pw/if