Trwa ładowanie...
d327d72

Ryga

Największe atrakcje
Położenie:

Ryga to stolica Republiki Łotewskiej. Położona jest nad rzeką Dźwina przy jej ujściu do Zatoki Ryskiej.

Strefa czasowa:

UTC+02:00

Waluta:

euro

flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Desmodn Kavanagh

Ryga to największe miasto w krajach bałtyckich. Doskonale mieszają się tutaj tradycja z nowoczesnymi trendami. Ryga jest stolicą Republiki Łotewskiej położoną nad Dźwiną przy ujściu do Zatoki Ryskiej. 800 lat trudnej historii Rygi daje się odczuć podczas zwiedzania miasta. Wiele miejsc w Rydze przypomina o jej burzliwych losach, podobnie zresztą jak słyszalny dokoła język rosyjski zamiast łotewskiego.

Ryga – informacje ogólne

Warto wiedzieć, że Starówka Rygi została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, a Ryga należy do najzieleńszych miast Europy. Miejscowi twierdzą nawet, że każdy park w Rydze jest osobnym dziełem sztuki, a za przykładem stolicy Łotwy poszły inne państwa Europejskie.

Ryga – historia

Powstanie Rygi datuje się na rok 1201, kiedy tutejszy biskup Albert von Buxhovden rozpoczął budowę murów miejskich. Ryga bardzo szybko rozkwitła dzięki wcieleniu do Hanzy i stała się najważniejszym portem Bałtyku. Historia stolicy Łotwy była bardzo burzliwa. Ryga bardzo długo pozostawała pod wpływami niemieckimi i szwedzkimi. 60 lat spędziła nawet, należąc do Polski.

W 1710 r. wkroczyła tu władza rosyjska, a po II wojnie światowej Ryga stała się częścią ZSRR. Dopiero w 1991 r. udało się jej zyskać autonomię i od tamtej pory Ryga jest stolicą Republiki Łoteweskiej.

Ryga – atrakcje turystyczne

Najpiękniejsza w Rydze jest jej starówka wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Co prawda Stare Miasto Rygi należy do niewielkich, ale i tak uchodzi za najpiękniejszą w krajach bałtyckich. Z przyjemnością odkrywa się zakamarki ryskiej starówki, w której na każdym kroku niemal spotykamy zabytkowe bramy, kamienice, place, dziedzińce, stare spichlerze.

Architektura Starego Miasta Rygi uznawana jest za secesyjną, a szczególną uwagę zwracają zwłaszcza bogate zdobienia kamienic, np. Trzech Braci i Domu Bractwa Czarnogłowych. Ważnym punktem podczas zwiedzania starej części Rygi jest również Pomnik Wolności.

Będąc na ryskiej starówce, koniecznie trzeba zobaczyć również Doma Baznica, czyli katedrę, którą wybudowano wraz z klasztorem w XIII w., i która uchodzi za największy kościół w krajach nadbałtyckich.

Najlepszym sposobem na poznanie Rygi jest zwiedzanie jej pieszo (albo rowerem). Uroki miasta stają się widoczne również wieczorami i nocą. Kiedy zapada zmrok, Ryga staje się wprost bajeczna: wzdłuż uliczek Starego Miasta rozpalają się latarnie, zewsząd słychać śmiechy i gwar kawiarnianych rozmów, budynki na starówce Rygi są przepięknie podświetlone, a liczne fontanny błyszczą w świetle. Nic więc dziwnego że starówka Rygi została wpisana na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Hanzeatyckie tradycje Rygi znajdują do dzisiaj odzwierciedlenie np. w Targu Centralnym Rygi (Riga Central Market). Otworzony w 1930 r. został uznany nie tylko największym, ale także najbardziej zaawansowanym targiem w Europie. Targ Centralny w Rydzie niezmiennie jest usytuowany w samym sercu Rygi. Zakupy tutaj gwarantują najlepszą jakość świeżych produktów, a także lokalne ryskie przysmaki.

Warto wiedzieć również, że Ryga jest miastem zielonym. Znajdują się tutaj aż 22 parki zajmujące łącznie obszar aż 7000 ha. Sporo tu zieleni także w dzielnicach mieszkalnych Rygi. Nieprzerwanie najpopularniejszym wśród wszystkich parków stolicy Łotwy jest Mezaparks, czyli Park Leśny. Ma aż 420 ha powierzchni i w dużym stopniu składa się z świerkowego lasu.

Mezaparks leży na zachodnim brzegu Kisezers. Niegdyś Mezaparks był dzielnicą Rygi zamieszkiwaną przez miejską elitę, o czym świadczą stojące tutaj eleganckie wille. Dzisiaj jednak teren parku pokrywają głównie restauracje, kawiarenki, letni teatr i scena muzyczna, a także urządzenia sportowe i służące rekreacji. W Mezaparks w Rydze znajdziemy również ogród zoologiczny i ogród botaniczny.

Ryga – lokalna kuchnia

Podróż do Rygi to także wyprawa kulinarna. Jeśli chcesz spróbować ziemniaczanych kiełbasek, sera i ciemnego chleba, a także wędzonych ryb i wielu innych lokalnych przysmaków Rygi. Koniecznie trzeba też spróbować słynnego czarnego balsamu podawanego w wielu barach Rygi. Warto również przejść się wzdłuż Miera iela, żeby spróbować lokalnych piw.

Ryga – pogoda

Pogoda w Rydze jest przewidywalna tylko w jednej porze roku – zimą. Wiadomo wówczas, że trzeba się szykować na mrozy, śniegi i niedobór słońca. Natomiast w pozostałych porach roku pogoda bywa niezwykle zmienna. Latem jest tutaj co prawda gorąco i słonecznie, nocami temperatura spada, stwarzając idealne warunki do spacerowania, ale już od połowy września zaczyna się robić zimno.

Jesień również może być dobrą porą do odwiedzenia Rygi ze względu na piękne kolory liści w licznych parkach stolicy Łotwy. Pierwsze opady śniegu pojawiają się już w połowie listopada, a przebudzenie wiosny następuje dopiero w kwietniu, a czasami nawet w maju.

Kiedy warto lecieć do Rygi?

Najlepszy moment na odwiedzenie Rygi to późna wiosna albo lato. Wówczas pogoda w Rydze pozwala na zwiedzanie miasta w pełnym słońcu. Nocami temperatura spada do przyjemnego chłodu. Zawsze przed wyjazdem do Rygi trzeba pamiętać o spakowaniu kurtki przeciwdeszczowej obok letnich koszulek.

Jak dolecieć z Polski do Rygi?

Bez trudu można dolecieć z Polski do Rygi. Stolica Łotwy to jedna z najtańszych destynacji lotniczych naszych narodowych przewoźników. Już po godzinie od startu z Okęcia samolot ląduje na Lotnisku Ryga. Inne lotniska w Polsce: Wrocław, Szczecin, Poznań, Rzeszów, Kraków, Katowice i Gdańsk oferują loty z przesiadką.

Najwięcej połączeń bezpośrednich realizuje linia airBaltic. Warto wiedzieć, że do Rygi można dolecieć również tanimi liniami WizzAir, Aeroflot, Lufthansa i Norwegian.

Ryga
Przykładowe ceny

– obiad dla dwóch osób w restauracji ok. 40–50 EUR
– lunch w popularnej na Łotwie sieciówce 6–12 EUR
leb (bochenek) – od 0,57 EUR
– chleb (bochenek) – od 0,57 EUR
– wino (0,75 l) – od 2,50 EUR
– riga bazlam (0,5 l) – od 8,80 EUR
– piwo w sklepie – około 0,71 EUR/0,5 l – piwo w barze – od 2,10 EUR/0,5 l
– woda mineralna 1,5 l – 0,5 EUR
– bilet na tramwaj, trolejbus albo autobus w Rydze – 0,60 EUR (kupując u kierowcy – 1,20 EUR)
– nocleg w Rydze – od 15 EUR za pokój 2-osobowym
– parking w Rydze – od 0,70 EUR/godz. do 7,00 EUR/godz.

Komunikacja

– autobusy dzienne
– trolejbusy
– tramwaje

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

663 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d327d72
d327d72
d327d72