10 niedocenianych zakątków Polski
Wciąż nie potrafimy cieszyć się z dobrodziejstw naszego kraju. Wiele pięknych miejsc niestety zniszczyliśmy, a na inne nie zwracamy większej uwagi. Te mniej popularne jednak także zachwycają. Może czasem warto zejść z utartego szlaku, by odkryć na nowo piękno naszego kraju? Dziś zapraszamy na wirtualną wycieczkę do miejsc, których walorów nie doceniamy, a powinniśmy!
Wciąż nie potrafimy cieszyć się z dobrodziejstw naszego kraju. Wiele pięknych miejsc niestety zniszczyliśmy, a na inne nie zwracamy większej uwagi. Te mniej popularne jednak także zachwycają. Może czasem warto zejść z utartego szlaku, by odkryć na nowo piękno naszego kraju? Dziś zapraszamy na wirtualną wycieczkę do miejsc, których walorów nie doceniamy, a powinniśmy!
(pw/if)
Twierdza Toruń
To jedyny taki system fortyfikacji w Europie. Podczas II wojny światowej Niemcy użyli fortów VIII i IX jako miejsca do przetrzymywania więźniów w warunkach zbliżonych do panujących w obozach koncentracyjnych. Fort VII stał się miejscem masowych mordów. Do dziś w dobrym stanie zachowało się 15 fortów, z których część udostępniono zwiedzającym. Najciekawszy jest fort IV Stanisława Żółkiewskiego, który został przekształcony w obiekt muzealno-noclegowy. Na dziedzińcu stoją działa i samochody wojskowe, a w środku, w doskonale zachowanych wnętrzach, mieści się baza noclegowa i restauracja.
(pw/if)
Zamek Krzyżtopór
XVII-wieczny zamek Krzyżtopór w miejscowości Ujazd w woj. świętokrzyskim w latach swej świetności był jedną z najznakomitszych rezydencji magnackich o charakterze obronnym. Został zbudowany przez Krzysztofa Ossolińskiego, który jednak nie cieszył się nim długo – zmarł wkrótce po ukończeniu budowy. Do dzisiaj zachowało się aż 90 proc. oryginalnych murów. Jest to jedna z najbardziej imponujących rezydencji magnackich w Polsce!
Lanckorona
Lanckorona leży w Beskidzie Makowskim, około 40 km na południe od Krakowa, nad rzeką Skawinką. Zwana jest „miasteczkiem na wzgórzu” – rzeczywiście, najwyższy punkt Góra Lanckorońska (550 m n.p.m.) króluje nad okolicą. Z jej szczytu, który chętnie zdobywają turyści zainteresowani ruinami XIV-wiecznego zamku, roztacza się piękny widok na lasy, skały, wąwozy i wzgórza. Lanckorona to jednak nie tylko owiany legendami zamek, ale drewniana architektura, niezwykły, stromy rynek, chałupy kryte gontem, wille i skupione wokół nich wielkie ogrody z roślinami, których na próżno szukać w ogródkach naszych babć.
_ Źródło: B.P. Projektu „Gospodarka Społeczna na Bursztynowym Szlaku” _
Jezioro Mieliwo
Jezioro Mieliwo to przepiękne jezioro rynnowe na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego, charakteryzujące się silnie urozmaiconą linią brzegową. Cześć terenu jest objęta ochroną – znajduje się tu rezerwat „Mieliwo”. W zatoczkach, które powoli zarastają, można spotkać rzadkie gatunki roślin, np. jezierzę morską. Jezioro Mieliwo jest też atrakcyjne dla wędkarzy ze względu na występowanie tutaj linów i szczupaków.
Kluki
Oprócz ciszy i spokoju największą atrakcją Kluk jest skansen. Otwarty w 1963 roku jako zagroda słowińska stopniowo powiększał się o zachowane w okolicy zabytkowe domy. Wieś słowińska do lat 60. była częściowo odcięta od świata za sprawą bagnistego terenu. Jej mieszkańcy przystosowali się do trudnych warunków, między innymi tworząc klumpy, czyli buty dla koni. Skansen oprócz tradycyjnych przedmiotów związanych ze Słowińcami rozwija koncepcję żywego muzeum, organizuje pokazy kopania torfu, wypiekania tradycyjnego chleba oraz innych przysmaków ziemi słowińskiej.
Rudawski Park Krajobrazowy
Znajdujące się w południowej części województwa dolnośląskiego, Rudawy Janowickie obejmują powierzchnię 90 kilometrów kwadratowych. Graniczą z Górami Kaczawskimi na północy i Kotliną Jeleniogórską na zachodzie. Obszar chroniony jest Rudawskim Parkiem Krajobrazowym. Kolorowe Jeziorka znajdziemy w pobliżu wsi Wieściszowice, położonej w gminie Marciszów. Cztery różnobarwne stawy powstały w miejscu wyrobisk dawnych kopalni. Zielone Jeziorko położone jest na wysokości ok. 555 m n.p.m., Purpurowe Jeziorko na ok. 560 m n.p.m., Lazurowe na 635 m n.p.m., a najwyżej leży najmniejsze z nich - Zielony Stawek (na ok. 730 m n.p.m.).
Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy
Ten urokliwy zakątek położony jest pomiędzy Płockiem, Gostyninem, Łąckiem, Włocławkiem a Kowalem. Znajduje się tu aż 12 rezerwatów przyrody oraz wiele obiektów chronionych – na przykład 300 letni dąb Jan. To tu możemy podziwiać jezioro Gościąż – jedyny taki fenomen przyrody na świecie. Od około 13 tysięcy lat opiera się negatywnym czynnikom naturalnym i działalności człowieka.
Skamieniałe Miasto
Trzydzieści kilometrów na południe od Tarnowa znajduje się niezwykłe miasto - Ciężkowice. Jest tu nietypowy rezerwat przyrody, malowniczo położony pośród bujnej przyrody. Na powierzchni 15 hektarów można podziwiać ogromne głazy o niesamowitych kształtach. W skałach można dopatrzyć się wodospadów czy czarownic. Skamieniałe Miasto przypomina niewielką miejscowość, na którą ktoś rzucił urok.
Rzędkowickie skały
Znajdują się na północny-zachód od wsi Rzędkowice. Składa się na nie kilometrowej długości potężny wapienny grzbiet. Najbardziej charakterystyczną skałą grupy jest "Okiennik Rzędkowicki" – skała ze skalnym "oknem". Jest to najbardziej widokowy rejon w Jurze Północnej.
Krzywy Las
Sosnowy bór o zdumiewających kształtach kryje się pod Gryfinem (woj. zachodniopomorskie). Składa się z ponad 400 identycznie wygiętych drzew, które zostały tu posadzone tuż przed II Wojną Światową. Jak doszło do powstania, będącego pod ochroną lasu, do dziś nie wiadomo. Najbardziej prawdopodobna teza mówi, że obcięto je wszystkie tuż po posadzeniu, po czym gałązka boczna zamieniła się w pień, w konsekwencji czego skierowała się do nieba. Aby zobaczyć to osobliwe miejsce, należy dotrzeć do wsi Nowe Czarnowo, skąd szlakiem pieszo dojść do pomnika przyrody.