10 niezwykłych miejsc w Polsce
Przedstawiamy dziś kilka wyjątkowych zakątków w naszym kraju. Każdy z nich jest fascynujący z innego powodu - przyciągają tajemnicą, pięknem lub zadziwiają niezwykłą historią. Obok żadnego z nich nie da się przejść obojętnie!
Przedstawiamy dziś kilka wyjątkowych zakątków w naszym kraju. Każdy z nich jest fascynujący z innego powodu - przyciągają tajemnicą, pięknem lub zadziwiają niezwykłą historią. Obok żadnego z nich nie da się przejść obojętnie!
Groty Mechowskie warto odwiedzić wypoczywając nad Zatoką Gdańską. Znajdują się one we wsi Mechowo w pobliżu Pucka i stanowią osobliwość geologiczną nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy! Malownicze słupy, znajdujące się przy wejściu do jaskini powstały na skutek procesu erozji – piasek został wypłukany, a skały osadowe przetrwały tworząc swoiste filary. Jaskinia ma ponad 60 metrów długości, ale dla turystów udostępniony jest tylko krótki odcinek, ponieważ głębsze partie są trudno dostępne. Według legendy podziemny tunel został zbudowany przez zakonników z Mechowa i prowadził aż do Żarnowca, gdzie znajdował się … zakon żeński.
if/sc
Ruiny w Trzęsaczu
W położonym na Pobrzeżu Szczecińskim Trzęsaczu można poczuć się jak w Irlandii czy Szkocji. Co prawda ruiny na szczycie klifu to nie pozostałości zamku, a kościoła, ale ich wygląd jest równie dramatyczny. Świątynia pw. św. Mikołaja powstała na przełomie XIV i XV wieku około 2 kilometrów od brzegu morza. Na skutek zjawiska abrazji dziś możemy oglądać jedynie jej południową ścianę o długości 12 metrów. Z historią kościoła wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi o schwytanej przez rybaków bogini morza, którą pochowano na kościelnym cmentarzu po tym jak zmarła z tęsknoty za swym wodnym światem. Jej ojciec – Bałtyk – chciał ją mieć z powrotem u siebie, dlatego fale pochłonęły świątynię i jej otoczenie.
Zamek Czocha
Położona w miasteczku Leśna, obronna budowla należy do najpiękniejszych zamków na terenie naszego kraju. Powstała z rozkazu czeskiego króla Wacława I, w połowie XIII wieku, na stromym, skalnym wzniesieniu, wchodzącym w rzekę Kwisę przy jej lewym brzegu. Zamek przyciąga nie tylko pięknem położenia i architekturą, ale także masą fascynujących legend, m.in. o pięknej córce zamkowego kasztelana. Malownicza budowla posłużyła za tło dla wielu produkcji filmowych i telewizyjnych, m.in. _ Gdzie jest generał?, Wiedźmin _ czy _ Tajemnica twierdzy szyfrów. _
Kaplica Czaszek w Czermnej
Kaplica Czaszek w czeskiej Kutnej Horze należy do najpopularniejszych atrakcji w kraju i odwiedzana jest licznie również przez naszych rodaków. Tymczasem także na terenie Kudowy Zdrój znajdziemy niezwykłą, barokową kapliczkę, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Położona jest w Czermnej, około 1 kilometra od centrum, pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a dzwonnicą. Jej wnętrze pokrywa około trzech tysięcy czaszek i kości, natomiast ponad dziesięć razy tyle znajduje się w krypcie. Należą one do ofiar wojen i epidemii.
Zespół pałacowy w Guzowie
Przy odrobinie wyobraźni, w położonym w województwie mazowieckim Guzowie, można poczuć się jak w słynnej Dolinie Loary. Przepiękny pałac został zbudowany pod koniec XIX wieku na zlecenie rodziny Sobańskich. Eklektyczna budowla, wzorowana na renesansowych dziełach architektury francuskiej, często porównywana jest ze słynnym zamkiem w Chambord. Niestety zarówno pałac, jak i przepiękny niegdyś park są dziś w opłakanym stanie. Mimo, że czasy świetności ma już za sobą, miejsce wciąż emanuje niezwykłą atmosferą.
Góra Ślęża
Góra Ślęża, przez niektórych uznawana za wygasły wulkan, położona jest w odległości około 30 km od Wrocławia. Wznosi się na wysokość ponad 700 metrów n.p.m. i nazywana jest Śląskim Olimpem. Na jej szczycie istniał niegdyś kamienny krąg, a tutejsze źródełka posiadają podobno niezwykłe właściwości lecznicze. Do dziś można zobaczyć starożytne rzeźby kultowe, m.in. niedźwiedzia (na zdjęciu).
Góra Biakło
Między Krakowem i Częstochową znajduje się kraina skalnych ostańców, tajemniczych jaskiń i wyjątkowych zamków nazywanych Orlimi Gniazdami. Jura Krakowsko-Częstochowska kryje w sobie masę atrakcji, do których należy także góra Biakło, położona pomiędzy Olsztynem a Biskupicami. Z racji uderzającego podobieństwa do tatrzańskiego Śpiącego Rycerza nazywana jest także Małym Giewontem. Wzniesienie zwieńczone jest krzyżem, który upamiętnia 15-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. Ukochany przez wspinaczy szczyt ma 340 metrów wysokości.
Oragny Wielisławskie
Ten unikatowy krajobraz można zobaczyć na Pogórzu Kaczawskim. Na zboczu góry Wielisławka położonej w okolicy Świerzawy, znajdują się odsłonięte ryolity, które powstały w trakcie zastygnięcia magmy przed milionami lat. Ze względu na swą niezwykła strukturę nazywane są Organami. Skalne słupy mają średnicę wynoszącą ok. 20-30 centymetrów. Niektórzy nazywają to miejsce polską Groblą Olbrzyma (Giant's Causeway).
Piramida w Rapie
Tuż przy granicy polsko-rosyjskiej znajduję się niewielka wioska Rapa, która kryje niezwykłą budowlę. Patrząc na zaprojektowany przez duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena grobowiec ciężko nie dostrzec, że przypomina on starożytne piramidy. Powstała na początku XIX wieku, gdy Rapa należała do rodu Fahrenheidów. Baron Friedrich był tak zafascynowany starożytnym Egiptem oraz właściwościami tamtejszych piramid, że postanowił sprawić sobie własną. Co ciekawe, podobno złożone w niej ciała rzeczywiście uległy mumifikacji.
Łapalice - zamek z końca XX wieku
W 1983 roku w Łapalicach, oddalonych o kilka kilometrów od Kartuz rozpoczął dzieło swego życia gdański artysta Piotr Kazimierczak. Zamek z 12 basztami, kilkudziesięcioma pomieszczeniami, basenem, piwnicami i salą przypominającą kaplicę stanął na działce budowlanej z pozwoleniem na dom jednorodzinny z pracownią. Z czasem inwestycja przerosła możliwości finansowe artysty. Choć wejście na zamek jest zabronione wielu śmiałków nie może oprzeć się pokusie spaceru po niedokończonej budowli.
if/sc