Wyspy10 państw, które nie istniały jeszcze 20 lat temu

10 państw, które nie istniały jeszcze 20 lat temu

10 państw, które nie istniały jeszcze 20 lat temu

Mapa świata dwie dekady temu nie wyglądała tak samo jak obecnie. Wiele nowych krajów powstało w tym okresie. Zobacz kraje, które narodziły się w ostatnim czasie.

Mapa świata dwie dekady temu nie wyglądała tak samo jak obecnie. Wiele nowych krajów powstało w tym okresie. Zobacz kraje, które narodziły się w ostatnim czasie.

1 / 12

Czarnogóra

Obraz
© uploaded on Flickr by luca_ontheweb under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

3 czerwca 2006 roku Czarnogóra odłączyła się od Serbii. Jej stolicą jest Podgorica. Od maja 2007r. jest państwem członkowskim Rady Europy. Na małym obszarze (kraj ma wielkość naszego województwa lubuskiego) mieści się cała masa urokliwych miast i miejsc. Znajdziemy tu otoczone historycznymi murami miasta takie jak Stari Bar, Budva, Kotor lub Herceg Novi czy góry pokryte piniowymi lasami usiane jeziorami i poprzecinane kanionami. A błękitne wybrzeże Adriatyku jest prawdopodobnie jeszcze piękniejsze niż w Chorwacji.

2 / 12

Serbia

Obraz
© uploaded on Flickr by newagecrap under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

5 czerwca 2006 roku, powstała również Serbia. Jest to najmłodsze państwo środkowo-południowej Europy.
Zajmuje powierzchnię ponad 80 tysięcy kilometrów kwadratowych. Oprócz pełnej atrakcji stolicy - Belgradu, warto odwiedzić mniejsze miejscowości ze średniowiecznymi twierdzami, świątyniami i monasterami. Kraj co prawda nie posiada dostępu do morza, jednak ważną rolę odgrywa tu rzeka Dunaj.

3 / 12

Kosowo

Obraz
© uploaded on Flickr by lolow under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Kosowo ogłosiło swoją niepodległość 17 lutego 2008 roku, co czyni je najmłodszym państwem naszej planety. Stolicą jest Prisztina. Zostało uznane przez 63 państwa na świecie, wśród których jest też Polska. Serbia dalej uważa Kosowo za swój region autonomiczny i stosuje nazwę Prowincja Autonomiczna Kosowo i Metochia. Zamieszkiwane jest w ponad 90% przez Albańczyków.

4 / 12

Słowenia

Obraz
© uploaded on Flickr by mirci under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Po tym jak w latach 1991-1992 nastąpił rozpad Jugosławii, w Europie powstało kilka nowych państw. Jednym z nich jest Słowenia - kraj mały, ale wyjątkowo bogaty w atrakcje. Obiegowe określenia mówią same za siebie: "Europa w miniaturze", "Słoneczna strona Alp", "Zielony kawałek Europy". Najciekawsi są jednak sami Słoweńcy. Ich charaktery z natury są słowiańskie, ale ich los kształtowały wpływy rzymskie, weneckie, niemieckie, węgierskie, tureckie. Słoweńcy nauczyli się być tolerancyjni i otwarci na różne kultury. Zachowali jednak dużo własnej godności, pewności siebie i energii życiowej. Po rozpadzie Jugosławii nadzwyczajnie szybko stworzyli kraj dynamiczny, bez kompleksów.

5 / 12

Macedonia

Obraz
© uploaded on Flickr by keepwaddling1 under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Uznanie niepodległości Macedonii opóźniało się z powodu Grecji, która miała zastrzeżenia do używania przez nią helleńskiej nazwy oraz symboli. W celu uspokojenia Grecji oficjalnie stosuje się nazwę _ Była Jugosłowiańska Republika Macedonii _. Stolicą kraju, który nie ma dostępu do morza jest Skopje. Znaczną część zajmuje płaskowyż, a pozostała część kraju jest górzysta. Najwyższy szczyt w górach Korab ma 2764 m n.p.m.

6 / 12

Chorwacja

Obraz
© uploaded on Flickr by Michael Cavén under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Do krajów byłej Jugosławii należy również Chorwacja. Niepodległość uzyskała w czerwcu 1991 roku. Większość najpiękniejszych miejsc związanych jest z morzem, wiele z nich leży na wyspach. Woda jest ciepła i zniewalająco turkusowa, pogoda zwykle słoneczna. Dlatego fantastycznym sposobem na poznanie Chorwacji jest rejs. Dla szukających spokoju znajdą się małe odosobnione zatoczki, dla miłośników historii wiele obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto także odwiedzić jeden z parków narodowych, na przykład w rejonie Jezior Plitwickich.

7 / 12

Bośnia i Hercegowina

Obraz
© uploaded on Flickr by rejflinger under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Kolejnym z państw byłej Jugosławii jest Bośnia i Hercegowina, która uzyskała niepodległość w referendum w 1992 roku. Państwo ze stolicą w Sarajewie ma niewielki dostęp do Morza Adriatyckiego (20 km). Bośnia znana jest głównie z najnowszej i tragicznej historii, ale turyści powoli odkrywają ten kraj jako atrakcyjny kierunek swoich wypraw. Bogata historia, przenikanie kultur, zdumiewające górskie pejzaże, posmak przygody i czar nowości stanowią magnes dla spragnionych unikalnych wrażeń. Sarajewo, Mostar, Jajce, Medjugore – jeśli już znacie te nazwy to pewnie dobrze się wam kojarzą, a jeśli nie znacie to najwyższy czas je poznać.

8 / 12

Słowacja

Obraz
© Wikipedia Commons/jurbox/License: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

W pół roku po powstaniu Bośni i Hercegowiny, na mapie Europy pojawiły się dwa nowe kraje. 1 stycznia 1993 roku Słowacja stała się niepodległym państwem, oddzielając się od Czech. Choć jest wciąż mało znana na zachodzie, cieszy się ogromną sympatią wśród polskich turystów. Nie ma jeszcze tłoku, a szlaki i schroniska w Wysokich Tatrach zachęcają do wędrówek. A nie zapominajmy o okazałych parkach rozrywek wodnych, starych twierdzach górskich, malowniczych wioskach z tradycyjnymi chatami. Bratysława nie jest może najpiękniejsza, ale liczbą kawiarni i barów na Starym Mieście próbuje rywalizować z niedalekim Wiedniem. Słowacki Raj to wymarzone miejsce na piesze wycieczki. Wschodnia Słowacja to oaza tradycyjnej zabudowy, drewnianych kościołów i powolnego tempa życia jakie już bardzo rzadko można spotkać w skomercjalizowanej Europie. Jest od 1 maja 2004 roku członkiem Unii Europejskiej.

9 / 12

Czechy

Obraz
© sxc.hu

Także niewielkie i młode Czechy (oddzielne państwo od 1993 r.) bez kompleksów weszły do Unii Europejskiej. Złota Praga, hokej i piwo ze słynnych browarów to najważniejsze znaki rozpoznawcze. Czesi są otwarci, pracowici, praktyczni – bez problemów wyrobili sobie dobrą markę w Europie. Wielką zaletą kraju jest dostępność. Bliskość granic Polski i niewielki obszar składają się na świetny cel wyjazdów choćby na weekend.

10 / 12

Erytrea

Obraz
© uploaded on Flickr by radiomarina under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

W tym samym roku co poprzednie dwa kraje powstało również nowe państwo na kontynencie afrykańskim. Położona nad Morzem Czerwonym Erytrea graniczy z Etiopią, Dżibuti i Sudanem. Część wschodnią stanowią pustynie i półpustynie, część centralna to żyzne wyżyny, część zachodnia to suche i gorące niziny. Linia brzegowa Erytrei ma ok. 1000 km, a do jej terytorium należy ok. 350 wysp na Morzu Czerwonym. Na terenie państwa znajduje się region Denakil, uznawany za jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi.

11 / 12

Palau

Obraz
© uploaded on Flickr by LuxTonnerre under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Palau jest przepięknie położonym państwem na wyspach Oceanu Spokojnego, 800 kilometrów na wschód od Filipin, zajmującym powierzchnię 508 kilometrów kwadratowych. W swojej historii wyspy były własnością Niemiec, Hiszpanii czy Japonii. Po II Wojnie Światowej było terytorium powierniczym ONZ pod administracją USA do 1994 roku, kiedy uzyskało niepodległość. Jest zamieszkiwane przez niewiele ponad 20 tysięcy osób. Co ciekawe średnia gęstość zaludnienia na Palau jest najbardziej zbliżona do średniej gęstości zaludnienia na świecie. Na urokliwych wyspach Palau odbyła się 10 edycja programu „Robinsonowie”.

12 / 12

Timor Wschodni

Obraz
© yeowatzup, Licencja Creative Commons, flickr.com

Na początku XXI wieku, a dokładnie 20 maja 2002 roku niepodległym państwem stał się Timor Wschodni. Leży w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, na wyspie Timor, 450 km na północ od Australii. Część należy do Indonezji, a część (15 tysięcy kilometrów kwadratowych) do Timoru Wschodniego. Mieszkańcy żyją głównie z rolnictwa - ich średnia pensja to 4 dolary. Kraj ten ma wspaniałe warunki do ekoturystyki - brak tu infrastruktury turystycznej, a sieć komunikacji jest słabo rozwinięta.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)