10 rzeczy, których nie wiesz o Polsce
Ile wiesz o Polsce? Wydaje Ci się, że wszystko? Oto kilka zadziwiających faktów na temat naszego kraju!
Polskie wulkany
W Polsce odnaleźć można ślady dawnej aktywności wulkanów. W naszym kraju jest kilka miejsc, które są chronione i w których znajdują się ślady dawnych wulkanów. Należą do niech: Rezerwat Wilcza Góra, Ostrzyca Proboszczowicka, Góra Zamkowa nad Wleniem, Organy Wielisławickie, Czartowska Skałka, Małe Organy Myśliborskie oraz Skałka Bazaltowa.
Ile polskich krasnali jest za Odrą?
W ciągu sześciu lat Polacy sprzedali Niemcom prawie 70 milionów krasnali ogrodowych. Statystycznie na jednego Niemca przypada jeden polski krasnal.
Fałszywe oscypki
Tradycyjne oscypki nie tylko możemy kupić w Zakopanem, obecnie można je dostać w większości sklepów czy na przeróżnych straganach w całej Polsce. Jednak oscypek oscypkowi nie równy. Latem z tradycyjnym serem nie ma żadnego problemu, natomiast zimą można natknąć się na fałszywki. Zamiast prawdziwego oscypka można kupić "podrabiane" sery. Prawdziwy oscypek wyrabiany jest z mleka owczego, a to dostępne jest jedynie w okresie od maja do października. Tradycyjny owczy ser powinien się składać w 60 procentach z mleka owczego i do 40 procent mleka krowiego. Niestety w środku zimy, gdy owce nie są wypasane, możemy się natknąć na oscypki mrożone. Kupując oscypek zwróćmy zatem uwagę na skład polskiego przysmaku.
pw
Jaka jest najdłuższa nazwa miejscowości w Polsce?
Najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce to Sobienie Kiełczewskie Pierwsze i Przedmieście Szczebrzeszyńskie. Obie liczą po 30 znaków. Sobienie Kiełczewskie Pierwsze leżą niedaleko Otwocka. Są jeszcze Sobienie Kiełczewskie Drugie, ale mniejsze, no i przegrywają o dwie litery. Przedmieście Szczebrzeszyńskie leży w województwie lubelskim. Nie jest wcale przedmieściem Szczebrzeszyna. To niewielka wioska licząca 386 mieszkańców.
Europejska Wioska Bociana
Tykocin to niewielkie miasto leżące na trasie podlaskiego szlaku bocianiego biegnącego od Białowieskiego Parku Narodowego przez Biebrzański Park Narodowy do Narwiańskiego Parku Narodowego. To niezwykle urokliwe miejsce. Wokół pięknego ponad stuletniego dworu w Pentowie powstała Europejska Wioska Bociana. Na terenie jednego gospodarstwa znajduje się aż 21 bocianich gniazd.
Najdłuższe molo w Europie
Molo w Sopocie im. Jana Pawła II jest najdłuższym drewnianym molo w Europie. Ma 512 metrów długości.
Zachód, 14°07' E
Najbardziej wysunięte punkty na zachód i wschód Polski leżą w korytach Odry i Bugu. Na zachodzie jest to zakole Odry w okolicy miejscowości Osinów Dolny (na zdjęciu). Miejsce jest wyjątkowo łatwo osiągalne, bo leży w obrębie przejścia granicznego z Niemcami na drodze nr 124. Osinów, mała wioska, w której mieszka 180 osób, żyje głównie z Niemców, przyjeżdżających tu nie tylko na zakupy, ale także... się ostrzyc. To właśnie w tej niewielkiej miejscowości jest najwięcej zakładów fryzjerskich w Polsce, w przeliczeniu na mieszkańca. Jeden salon przypada na około 6 osób.
Jeden z najdłuższych wiaduktów w Europie
W Bolesławcu jest też jeden z najdłuższych wiaduktów kolejowych w Polsce. Wiadukt zbudowany jest z piaskowca i biegnie nad rzeką Bóbr. Powstał w połowie XIX wieku. Uroczystego otwarcia mostu dokonał osobiście król pruski Fryderyk Wilhelm IV, co upamiętnia tablica wmurowana z tej okazji w jedno z przęseł wiaduktu. Dzięki temu Bolesławiec otrzymał połączenie kolejowe z Wrocławiem i Dreznem. Wiadukt ma 490 metrów długości, 8 szerokości i 26 metrów wysokości. To jeden z najdłuższych tego typu wiaduktów w Polsce i w całej Europie.
Czasami drobne błędy mogą wywołać ogromną burzę. Chwilowa nieuwaga niejednokrotnie zmienia losy wielu ludzi. Ofiarą takiego zamieszania był m.in. sam Fryderyk Chopin. Słynny kompozytor urodził się w Żelazowej Woli. Metryka jego była natomiast spisywana w pobliskim Brochowie, z którego przybył ksiądz, by ochrzcić nowonarodzonego chłopca. Uroczystość odbyła się w drugi dzień Wielkanocy. Wikary zaraz po powrocie do parafii zaczął spisywać dane dopiero co ochrzczonego dziecięcia. O datę urodzin dziecka spytał organistę, który był już nieco pod wpływem wina podarowanego przez ojca Fryderyka. Ten odpowiedział mu, że dziecko ma około dwóch miesięcy. Wpisano datę urodzin „na oko” i w ten sposób w metryce pianisty znalazła się data 22 lutego. Tymczasem według prawdziwych danych kompozytor pojawił się na świecie 1 marca, a więc tydzień później.
Borelioza
Żeby zarazić się boreliozą, nie trzeba wyjeżdżać poza granice naszego kraju. Występuje w całej Europie i Ameryce Północnej, a jej winowajcami są kleszcze. Niewinna wycieczka do lasu w nieodpowiednim ubraniu może skończyć się chorobą, która czasami rozwija się bezobjawowo przez wiele lat. Ukąszenie kleszcza łatwo przeoczyć, dlatego po powrocie z lasu wskazane jest dokładne sprawdzenie ciała.