15 najpiękniejszych zakątków Europy
Podczas podróży po Europie jedni poszukują piękna w architekturze, a inni nienaruszonej ludzką ręką natury. Przedstawiamy subiektywny ranking, najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc Starego Kontynentu.
15 najpiękniejszych zakątków Europy
Podczas podróży po Europie jedni poszukują piękna w architekturze, a inni nienaruszonej ludzką ręką natury. Przedstawiamy subiektywny ranking najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc Starego Kontynentu.
Islandia
Zagubiona w północnej mgle wulkaniczna wyspa, której trzewia pełne są wyjątkowych zjawisk geotermicznych: od gejzerów po naturalne laguny utworzone przez gorącą wodę. Oto Islandia - zjawiskowy przyrodniczy raj. Od gór Landmannalaugar, o niespotykanej kolorystyce zdobiącego je riolitu (magmowej wulkanicznej skały) po wielkie bazaltowe przestrzenie na wschodzie kraju. Wyspa jest prawdziwym prezentem dla wszystkich uciekających przed cywilizacją w zachwyt nad cudami natury.
Mazury, Polska
Czy może być coś bardziej romantycznego niż przepiękny zachód słońca na Mazurach? Kraina Wielkich Jezior to duma Polaków. Region pretenduje do tytułu na Nowy Cud Natury (finał konkursu odbędzie się już 11 listopada 2011 roku). Chętnie odwiedzane są Mikołajki, które z powodu malowniczego położenia nazywane też są Mazurską Wenecją czy Perłą Mazur. Latem Mikołajki stają się miejscem spotkań i bazą wypadową do rejsów po okolicznych jeziorach. Są tu doskonałe warunki do uprawiania sportów motorowodnych, windsurfingu, kajakarstwa, wędkarstwa, a także jeździectwa, turystyki rowerowej i pieszej oraz wędrówek po lasach.
Sycylia, Włochy
Natura i historia uczyniła z Sycylii krainę kontrastów. Krajobraz jest tu surowy, ale w żadnym wypadku nudny, bądź nieciekawy. Liczne zabytki, blisko 3000 godzin nasłonecznienia w roku, romantyczne plaże, morze, wyśmienita kawa, to wszystko powoduje, że Sycylia jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów nie tylko z Europy.
Dubrovnik, Chorwacja
Widok ze wzgórza Srd to jeden z najpiękniejszych widoków świata, taki wzorzec widoku z Chorwacji. Czerwone dachy domów i wieże kościołów rozłożone na półwyspie wcinającym się w lazurową wodę. A w oddali jachty i zielone wyspy. Takie widoki przyciągają turystów - tłumy turystów. Problemem Dubrownika jest tłok i zgiełk. Ale miasto jest warte każdego poświęcenia. Mury obronne opasują całe miasto, a ich wysokość dochodzi do 22 metrów! System obronny uzupełniają potężne baszty i bramy. Cała zabudowa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Szczyrbskie Jezioro, Słowacja
Szczyrbskie Jezioro należy do jednych z najpiękniejszych jezior po słowackiej stronie Tatr. Znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m. W jego okolicy mieści się wiele pensjonatów i hoteli - nad samym brzegiem widać charakterystyczny trójkątny budynek hotelu Patria. Jest tu także skocznia narciarska, na której do dziś odbywają się zawody. Choć jezioro posiada przystań dla łódek, pływanie na nim jest zabronione, więc turystom pozostaje podziwianie pięknego widoku z jednej z ławeczek na brzegu.
Toskania, Włochy
Toskania - jedno z najważniejszych centrów turystyki na świecie - słynie z malowniczo położonych miasteczek, w których można skosztować regionalnej kuchni i wina. Z pewnością warto odwiedzić Sarteano - małe miasteczko w centrum dawnego imperium
Etrusków. Niedaleko znajdują się ruiny
średniowiecznego zamku Trinoro oraz gorące źródła.
Rotterdam, Holandia
Historia Rotterdamu, który jest ważnym portem morskim, sięga XIV wieku. Niestety historyczne centrum zostało podczas II wojny światowej zrównane z ziemią. Po wojnie rozpoczęto jego odbudowę, czego efektem jest nowa, gigantyczna architektura z betonu i szkła. Rotterdam odwiecznie rywalizuje z Amsterdamem o zainteresowanie turystów, mieszkańcy opowiadają o sobie nawzajem żarty. Metropolię zamieszkuje około 600 tys. osób. Ponad połowa miasta położona jest poniżej poziomu morza. Ludność od 900 lat żyje tutaj, chroniąc się przed wodą i powodziami w różny sposób: wałami, tamami zaporami. Najniżej położonym punktem na mapie jest położony na wschód od centrum miasta i leży 6,76 m p.p.m. Niestety ocieplenie klimatu może spowodować podniesienie się poziomu mórz, a co za tym idzie, konsekwencja będą coraz częstsze sztormy, powodzie oraz podtopienia.
Zahara de la Sierra, Hiszpania
U podnóża ruin średniowiecznego mauretańskiego zamku w Andaluzji, krainie w południowej Hiszpanii, leży małe, otoczone zielonymi pastwiskami i oliwnymi gajami miasteczko Zahara de la Sierra – jedno ze słynnych andaluzyjskich „pueblos blancos”, czyli „białych miast”. Najważniejszą rośliną uprawną w regionie są oliwki; ich plantacje zajmują 1,6 miliona ha dolin oraz pagórkowatych zboczy. Lasy i góry obfitują w liczne gatunki zwierząt i roślin, czasami bardzo rzadkich, a ludzie mieszkają tu od zarania dziejów, o czym świadczą słynne malowidła skalne w jaskini La Pileta.
Szkocja, Wielka Brytania
Szkocja wyróżnia się na tle Wielkiej Brytanii oszałamiającymi krajobrazami, liczbą jezior (zwanych tutaj loch) i rzek, niezwykłym kształtem wybrzeża oraz wyjątkowo zróżnicowaną fauną. W sercu gór Highlands lub nad brzegiem tajemniczego Loch Ness odnajdziemy doskonale zachowane środowisko naturalne, jakiego niewiele już w Europie zostało. Ten niewielki klejnot przetrwał przede wszystkim dzięki mieszkańcom przywiązanym do tej ziemi. Warto tu przyjechać, by odkryć krainę, gdzie co prawda często pada, ale za to czas stoi w miejscu...
Morze Wattowe, Dania
Morze Wattowe obejmuje przybrzeżne wody Holandii, Niemiec i Danii. Rozciąga się na około 450 km długości i 10-30 km szerokości. W czerwcu 2009 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Morze posiada niesamowite i unikatowe walory przyrodnicze, przez co w całości jest objęte ochroną . Morze Wattowe zostało uznane, na podstawie konwencji ramsarskiej, za "obszar wodno-błotny mający znaczenie międzynarodowe". Tysiące turystów z Danii i innych krajów przyjeżdża tu, by zobaczyć ten zróżnicowany krajobraz - urwiska, bagna oraz piaszczyste plaże. Morze stanowi niezwykle bogaty ekosystem, którego nie możemy stracić.
Morze Egejskie
Morze Egejskie jest jednym z najpiękniejszych na świecie. Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od imienia mitycznego króla Aten - Egeusza. Położone jest między Półwyspem Bałkańskim, Azją Mniejszą a wyspami Kretą, Karpathos i Rodos. Poprzez cieśninę Dardanele łączy się z Morzem Marmara i Morzem Czarnym.
Meath, Irlandia
Meath to hrabstwo położone w Irlandii, również nazywane _ The Royal County _ co oznacza królewskie hrabstwo. Od kiedy powstało odgrywało istotną rolę w historii Irlandii. Niegdyś było prowincją na własnych prawach, obecnie jest częścią prowincji Leinster. To właśnie z Meath pochodzili liczni arcykrólowie. Znajduje się tu największy anglonormandzki zamek w Irlandii wzniesiony 1176 roku.
Wenecja, Włochy
Zatłoczona, brudna, męcząca? Może dla niektórych, ale i tak trzeba ją zobaczyć. Bez wątpienia Plac Św. Marka jest niesamowity i architektonicznie powalający. Bazylika św. Marka udekorowana z zewnątrz i wypełniona po brzegi wewnątrz skarbami sztuki i łupami z egzotycznych wypraw. Wenecja jest niesamowitym miejscem. Niestety liczba turystów przybywających tu co roku niszczy to miasto bezpowrotne. Populacja miasta wciąż się zmniejsza. 40 lat temu mieszkało nad Laguną 120 tysięcy osób, za kilka tygodni liczba ta będzie mniejsza o połowę. Dla wielu osiągnięcie tak niskiego poziomu zaludnienia oznacza, że miasto nie będzie już w stanie przeżyć jako samowystarczalny organizm, a stanie się jedynie ogromnym muzeum na świeżym powietrzu.
Jezioro Balaton, Węgry
Jezioro Balaton nazywane jest także Błotnym. Jest to największy akwen na Węgrzech. Jego długość wynosi 77 km, szerokość od 4 do 14 km. Średnia głębokość nie przekracza 3 metrów. Balaton to centrum turystyki i rekreacji. Wakacje nad Balatonem muszą nieodłącznie wiązać się z odwiedzeniem przynajmniej kilku lokalnych winnic i spróbowaniem genialnych białych i czerwonych win.
Mont Saint-Michel, Francja
Mont-Saint-Michel jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc we Francji. Jest to wyspa, którą pomimo niebezpieczeństw, co roku odwiedza ponad 100 tys. turystów. Zatoka, nad którą rozciąga się wysepka, podlega zjawisku ruchomych piasków, opisanych przez Victora Hugo.