7 mało znanych cudów architektonicznych
Niezwykłe budowle - Pałac Parlamentu, Bukareszt
Wszyscy słyszeliśmy o Koloseum, Wielkim Murze Chińskim czy o indyjskim Tadż Mahal. A co z innymi równie wspaniałymi, ale nadal niedocenionymi budowlami? Oto wzniesione przez ludzi cuda architektury, do których większość turystów w ogóle nie dociera.
Wszyscy słyszeliśmy o rzymskim Koloseum, Wielkim Murze Chińskim czy o indyjskim Tadż Mahal. A co z innymi równie wspaniałymi, ale nadal niedocenionymi budowlami? Oto wzniesione przez ludzi cuda architektury, do których większość turystów w ogóle nie dociera.
Pałac Parlamentu, nazywany także Domem Ludowym, jest swoistym pomnikiem postawionym komunistycznemu dyktatorowi Rumunii Nicolae Ceauşescu. Prace ruszyły w 1983 r., a nadzorował je sztab 700 architektów. Jego budowa, podczas której pracowało 20 tys. robotników, trwała 13 lat. Rozpoczęcie inwestycji wymagało rozbiórki około 7 km kw. centrum starego miasta i przesiedlenia 40 tys. ludzi z terenu planowanej budowy. Wyburzenia, które rozpoczęto w 1980 r., objęły 6 synagog, 19 cerkwi, 3 kościoły protestanckie i tysiące domów. Wizja Nicolae Ceauşescu odnośnie tego, jak miał wyglądać Bukareszt, rodziła się wraz z kolejnymi podróżami dyktatora. W Chinach, Korei Północnej i Wietnamie zachwycił się monumentalnymi budynkami rządowymi. Przebywając we Francji oczarowały go eleganckie paryskie kamienice i piękno Pól Elizejskich. Największy budynek Rumunii wykonany jest w całości z materiałów pochodzących z rodzimej ziemi. Podczas budowy zużyto milion metrów sześciennych marmuru pozyskanego z
Transylwanii, trzy i pół tysiąca ton kryształu do skonstruowania 480 żyrandoli, natomiast do pokrycia posadzek parkietem zużyto 900 tys. metrów sześciennych drewna.
wg/udm