Rumunia jest jednocześnie dużym, dogodnie położonym krajem, a z drugiej strony mało znanym i jakby odsuniętym na boczny tor.
Rumunia jest jednocześnie dużym, dogodnie położonym krajem, a z drugiej strony mało znanym i jakby odsuniętym na boczny tor.
Bukareszt
Największe miasto Rumunii. Liczba mieszkańców przekracza 2 miliony podczas gdy kolejne z dużych miast ma nieco ponad 300 tysięcy. Bukareszt jest miastem, którego piękno mocno wyblakło. Budowano go czerpiąc inspirację z Paryża. Dla zainteresowanych historią z pewnością ciekawe będą pałace i kościoły, których jest sporo.
Bukowina
Południowa część Bukowiny leży w Rumunii. Piękne krajobrazy i spokój zachęcają do pieszych wędrówek. Na specjalna uwagę zasługują XVI-wieczne monastry. To prawdziwe cuda architektury. Zewnętrzne mury są malowane w obrazy nawiązujące do Biblii, legend i wydarzeń historycznych.
Zamek Drakuli, Poenari, Rumunia
Zamek prawdziwego hrabiego Włada Palownika, zwanego Drakulą znajduje się w Poenari, a nie jak się powszechnie uważa w Bran. Hrabia miał specyficzne upodobanie do wbijania swych wrogów na pal, stąd przydomek. O jego naturze wampira nie wiemy nic, ale postać Włada stała się inspiracją dla pisarza Brama Stokera, który w 1897 roku napisał „Drakulę”. Dostęp do zamku Drakuli prowadzi po schodach liczących 1500 stopni. Na końcu przechodzi się przez wąski drewniany most. Zamek nazywa się Poenari i leży w rejonie Arges.
Karpaty - Góry Fogaraskie
Góry Fogaraskie to najwyższe pasmo Karpat Południowych . Najbardziej znane i zarazem najwyższe szczyty to Moldoveanu (2545 m n.p.m.), Negoiu (2535 m n.p.m.) i Vistea Mare (2527 m n.p.m.). Najpopularniejszy sposób zwiedzania to kilkudniowa wycieczka z przewodnikiem. Najtrudniejsze przejścia są porównywalne z nasza Orlą Percią.
Delta Dunaju
Ujście Dunaju zajmuje powierzchnię prawie 6000 kilometrów kwadratowych, 10 razy więcej niż nas park rozlewisk Biebrzy. Dunaj u ujścia do Morza Czarnego dzieli się na 3 ramiona: Kilia, Sulina i Sfantu Gheorghe (Św. Jerzy). Istnieje jeszcze mnóstwo innych odnóg, które tworzą obszary trzcin, bagien i podmokłych lasów, niektóre z nich są corocznie zalewane wiosną i jesienią. W delcie rośnie ponad 1 200 gatunków roślin, występuje 300 gatunków ptaków, co czyni deltę prawdziwym rajem dla obserwatorów ptaków. Delta Dunaju została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery.
Sighisoara
Sighisoara to średniowieczne miasto w Siedmiogrodzie założone przez kupców I rzemieślników. Do dziś przetrwały dobrze zachowane ulice i fortyfikacje, które tworzą iście filmową scenerię. To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie Wschodniej.
Brasov
Brasov to ciekawe miasto, które ma barokowe dzielnice jak I potężne fortyfikacje zbudowane dla ochrony przed najazdami Turków. NA szczególną uwagę zasługuje Czarny Kościół (Biserica Neagra), największy gotycki kościół w południowo-wschodniej Europie
Morze Czarne
Riwiera rumuńskiego wybrzeża Morza Czarnego nie jest tak popularna jak choćby bułgarska, ale dobrze zagospodarowana, miejscami luksusowa. Najbardziej znane są kurorty wokół Konstancy: Eforie Nord, w którym można sobie zafundować terapię z leczniczego czarnego błota, Olimp popularny za czasów komunistycznych i Neptun – najdroższy i najbardziej ekskluzywny. Na osobną uwagę zasługuje Mamaia, najstarszy i wciąż uważany za najlepszy kurort rumuński. Hotele i promenady ciągną się na wąskim pasie lądu między morzem a jeziorem Siutghiol.
Spas
Rumunia jest znana ze swych spa już od czasów Rzymskich. Dziś jest co najmniej 70 nowoczesnych ośrodków spa w całym kraju. Pewna doktor, pani Ana Aslan proponuje nawet terapię powstrzymującą starzenie. Wierzyć lub nie, spróbować warto – luksusowy relaks gwarantowany.