Trwa ładowanie...

Aktywny wypoczynek? Tylko w Chorwacji

Chorwacja nie bez powodu jest jednym z ulubionych kierunków wyjazdowych Polaków. Piękna pogoda, plaże, kultura i zabytki, wspaniała kuchnia – wszystko to kusi i zachęca do rozkoszowania się tym, co ten kraj ma najlepszego do zaoferowania. Chorwacja to jednak nie tylko kraj dla leniuchujących smakoszy. Co to to nie!

Płatna współpraca z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną
Jaskinia Mala Kolombarica, Rt Kamenjak, fot. BrothersideJaskinia Mala Kolombarica, Rt Kamenjak, fot. BrothersideŹródło: materiały partnera
d2k77o6
d2k77o6

Chorwacja to wymarzone miejsce, dla tych którzy preferują aktywną formę wypoczynku. Zatem jeśli leżenie na leżaku i wolne spacery nie są dla ciebie, przygotuj się na zapierającą dech w piersiach aktywną przygodę!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Experience Croatia - Active

Jedną ze wspaniałych cech Chorwacji jest to, że tu pogoda dopisuje zawsze. I to nie tylko latem. Jeśli rozleniwiające upały nie są dla ciebie, wybierz się tu wczesną jesienią. Przyjemne temperatury powyżej 20 stopni pozwolą ci zanurzyć się w świecie pełnym aktywności, adrenaliny i aktywnych przygód.

d2k77o6

A czekają tu zaiste niezwykłe możliwości!

Na nogach i nie tylko

Chorwacka przyroda to nie tylko zapierające dech w piersiach widoki. To także wspaniała sceneria do aktywnego szaleństwa wszelkiego rodzaju. Samych tras dla "chodziarzy" jest tu ponad 400 i rozsiane są po całym kraju. Początkujący odnajdą się w okolicach Zagrzebia, Ogulina czy Splitu, a bardziej doświadczeni wspinacze powinni skierować się w okolice góry Učka, Parku Narodowego Risnjak, Północnego Welebitu, Paklenicy i pasma Biokovo.

Park Krajobrazowy Učka, fot. Julien Duval materiały partnera
Park Krajobrazowy Učka, fot. Julien DuvalŹródło: materiały partnera

Mnogość szlaków i możliwości sprawia, że bez względu na długość wyjazdu każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jednym z najciekawszych i najbardziej malowniczych szlaków pieszych jest Chorwacki Szlak Długodystansowy (Croatia Long Distance Trail). Oficjalnie został wytyczony w 2017 roku i pozostaje jednym z najdłuższych tego typu szlaków w regionie. Na ponad 2 000 kilometrach pozwala poczuć i zobaczyć to, co w Chorwacji najpiękniejszego. Jego trasa przebiegająca przez miejscowości Ilok na wschodzie przez Savudrija na zachodzie i Prevlaka na południu – gwarantuje nie tylko imponujące widoki, ale i porządne zmęczenie. Jest to też szlak, dla którego warto wracać do Chorwacji co roku, by zdobywać jego kolejne etapy. Podobnie rzecz się ma z nadmorskim szlakiem Via Adriatica, który na swoich 1 100 km pozwala zachwycić się najpiękniejszymi nadmorskimi widokami, lub wymagającą Via Dinarica, eksplorującą chorwackie Góry Dynarskie.

Zarečki Krov w pobliżu miejscowości Pazin, fot. Julien Duval materiały partnera
Zarečki Krov w pobliżu miejscowości Pazin, fot. Julien DuvalŹródło: materiały partnera

Chorwackie szlaki to nie tylko raj dla pieszych, ale też dla miłośników szaleństw rowerowych. Przez Chorwację przebiegają 4 szlaki EuroVelo, co pozwala na płynne włączenie jej do rowerowego eurotripu:

d2k77o6

·      EuroVelo 6 (Ocean Atlantycki – Morze Czarne, tzw. Trasa Dunajska);

·      EuroVelo 13 (Trasa Żelaznej Kurtyny);

·      EuroVelo 8 (Trasa Śródziemnomorska);

·      EuroVelo 9 (Morze Bałtyckie – Adriatyk).

Jednak Chorwacja na rowerze to dużo więcej niż EuroVelo. Prawdziwym rajem dla rowerzystów jest półwysep Istria. Jest usiany trasami o długości od kilkunastu do niemal 100 kilometrów, co sprawia, że jest idealną destynacją na krótsze wyjazdy. Rower w Chorwacji pozwala też połączyć przyjemność z jazdy z eksplorowaniem historycznych szlaków, jak w regionie Lika-Karlovac, lub rozkoszowaniem się urokami urban cyclingu w okolicach Zagrzebia czy Dubrownika.

Jazda na rowerze z widokiem na Dubrownik, fot. Ivan Šardi materiały partnera
Jazda na rowerze z widokiem na Dubrownik, fot. Ivan ŠardiŹródło: materiały partnera

Raz na wodzie, a raz… pod

O tym, że Chorwacja jest rajem dla wodniaków, nie musimy nikogo przekonywać. Urozmaicona linia brzegowa z licznymi wyspami, wysepkami i półwyspami oraz łagodne wody Adriatyku to wymarzone miejsce nie tylko do żeglowania, ale i surfingu. Zatem jeśli na urlopie zawsze towarzyszy ci deska, szczególnie zachwycisz się falami i wiatrem w miejscowościach takich jak Viganj na półwyspie Pelješac, Bol na wyspie Brač oraz Medulin na Istrii.

Kitesurfing, Zlatni Rat, wsypa Brač, fot. Zoran Jelača materiały partnera
Kitesurfing, Zlatni Rat, wsypa Brač, fot. Zoran Jelača Źródło: materiały partnera

Ale wodniackie przygody na Adriatyku nie ograniczają się jedynie do jego powierzchni. To prawdziwy raj dla miłośników nurkowania. To jeden z najczystszych obszarów wodnych w Europie, co przekłada się na wspaniałe doznania wizualne – od szansy na podejrzenie unikatowej dla tego morza podmorskiej flory i fauny po eksplorację zatopionych wraków, z których najstarsze pochodzą z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Wystarczy, że wybierzesz dla siebie coś z ponad 110 zarejestrowanych obszarów dostępnych do nurkowania.

Nurkowanie, Park Krajobrazowy Telašćica, fot. Damir Zurub materiały partnera
Nurkowanie, Park Krajobrazowy Telašćica, fot. Damir ZurubŹródło: materiały partnera

Sporty wodne na tym obszarze to nie tylko morze. Kilometry rzecznych szlaków kajakowych przecinają całą Chorwację i zachęcają do zmierzenia się z żywiołem słodkowodnym. Ten sposób zwiedzania kraju gwarantuje wyjątkowe doznania i otwiera zupełnie nową perspektywę np. widok na zamek Trakošćan z położonego poniżej zamku jeziora, czy przepiękny zamek Dubovac, wyprawa korytem rzek Kupa, Certina, Krka czy Neretwa (czy którąkolwiek z 20 kajakowych tras) to niezapomniane przeżycie i okazja do poznania lokalnego dziedzictwa (np. spływu tradycyjnym canoe – trupicą – w rejonie Delty rzeki Neretewa). A jeśli kajaki i canoe to dla ciebie pestka, spróbuj raftingu. Zapanowanie nad wodnym żywiołem i balansowanie na pontonie w rwącym nurcie to gwarancja wyrzutu adrenaliny do krwi i doświadczenia – dosłownie – zapierającego dech w piersiach!

Rafting na rzece Cetina, fot. Ivo Biočina materiały partnera
Rafting na rzece Cetina, fot. Ivo Biočina Źródło: materiały partnera

Dodatkowa porcja adrenaliny

Uzależnieni od adrenaliny znajdą w Chorwacji wiele możliwości. Rafting to dopiero początek… i to bardzo delikatny! Typowo chorwackim wynalazkiem z zakresu podwyższania poziomu adrenaliny we krwi jest škraping – to w założeniu – "zwykły" marsz czy bieg na orientację wzdłuż wybrzeża. Diabeł tkwi tu jednak w szczegółach. Chorwackie wybrzeże jest malowniczo poszarpane, skaliste, pełne urwisk, pionowych klifów, wąskich przesmyków. I właśnie tędy wiedzie trasa škrapingowych zawodów. Czasem konieczna jest w nim wspinaczka, a czasem więcej niż zamoczenie butów w Adriatyku. Najpopularniejsze wyścigi w tej dyscyplinie odbywają się w marcu na wyspie Pašman, ale praktykować ją można o dowolnej porze roku.

Zipline, rzeka Cetina, fot. Ivo Biočina materiały partnera
Zipline, rzeka Cetina, fot. Ivo BiočinaŹródło: materiały partnera

Ci, którym nie po drodze ze wspinaczką, wodą i wyścigami, mogą zaspokoić swój głód wrażeń nad ziemią. Wysoko nad ziemią. Na pierwszy ogień idzie bungee! Chorwacja usiana jest punktami, z których można uskuteczniać skoki na linie, m.in. mosty w Dubrowniku i Szybeniku czy w pobliżu miejscowości Maslenica. Zipline, czyli zjazd tyrolką (czy raczej przejazd) po linie rozpiętej między dwoma wierzchołkami naturalnymi (skały, drzewa) lub stworzonymi przez człowieka. Szczególnie polecamy tu zipline nad rzeką Cetina w okolicach miejscowości Omiš, w okolicach jaskini Pazinska Jama na półwyspie Istria lub w okolicach Dubrownika.

Źródło: materiały partnera

Krew przyspieszyła ci w żyłach od samego czytania o tej stronie Chorwacji? Nie zwlekaj zatem, adrenalina czeka!

Płatna współpraca z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną
d2k77o6
d2k77o6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj