Trwa ładowanie...

Amsterdam. Nietypowa instalacja podczas festiwalu światła

W sercu Amsterdamu stanęła ławka, a na niej możemy zobaczyć trzy osoby wpatrzone w ekrany smartfonów. To rzeźba "Absorbed by Light" autorstwa Gali May Lucasa z Design Bridge, która wzbudziła największe zainteresowanie podczas tegorocznego festiwalu światła.

Amsterdam. Nietypowa instalacja podczas festiwalu światłaŹródło: Design Bridge
dzi9rku
dzi9rku

‒ Takie obrazy widzę każdego dnia, w parkach i restauracjach. Szczególnie zimą, kiedy noc jest dłuższa niż dzień. W poprzednich latach moje prace prezentowane podczas festiwalu były bardziej abstrakcyjne, dlatego w tym roku postanowiłem stworzyć coś, co byłoby bardziej rozpoznawalne i bardziej dosłowne ‒ powiedział w rozmowie z Design You Trust Lucas z Design Bridge.

Design Bridge
Źródło: Design Bridge

Artysta stworzył zatem rzeźbę, będącą znakiem naszych czasów. Pomiędzy uwiecznionymi bohaterami tego dzieła nie ma żadnej więzi, relacji czy interakcji. Ważniejsze jest to, co się dzieje na ekranie telefonu.

Design Bridge
Źródło: Design Bridge

Na stronie Design You Trust można przeczytać ciekawą interpretację tego dzieła, ale też diagnozę współczesnego społeczeństwa. Zdaniem autora tego artykułu, smartfony oświetlają nasze życie. Ale światło to nie jest wyznacznikiem tej drogi i nie nadaje celu człowiekowi, a jedynie odciąga od rzeczywistości.

Design Bridge
Źródło: Design Bridge

Co myślicie o tej rzeźbie? Czy rzeczywiście trafnie ujmuje fascynację człowieka technologią i nieumiejętność wchodzenia w ludzkie interakcje? Czy rzeczywiście, odwołując się do tytułu dzieła jesteśmy zbyt zaabsorbowani "światłem" smartfonów, że nie dostrzegamy życia i osób, które są wokół nas?

dzi9rku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koniec dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie?

dzi9rku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzi9rku

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj