Trwa ładowanie...

Archeolodzy odkryli starożytne miasto Tenea. Zbudowano je ponad 3000 lat temu

Grupa archeologów prowadząca badania w pobliżu greckiego miasta Chiliomodi na półwyspie Peloponez odkryła ślady świadczące o obecności w tamtym miejscu starożytnego miasta Tenea. – Znaleźliśmy dowody życia i śmierci – przyznała archeolożka prowadząca wykopaliska.

Archeolodzy odkryli starożytne miasto Tenea. Zbudowano je ponad 3000 lat temuŹródło: 123RF
dylhhq4
dylhhq4

Wykopaliska są prowadzone od 2013 r., jednak dopiero teraz archeologom udało się odnaleźć artefakty świadczące o istnieniu w tym miejscu starożytnej cywilizacji. Tenea znajduje się 20 km na północny zachód od Myken i 15 km na południowy wschód od Koryntu. Badacze szacują, że miasto zostało założone około XII-XIII w. p. n. e. przez jeńców ocalałych w wojnie trojańskiej, którym król Agamemnon pozwolił się osiedlić.

Greckie Ministerstwo Kultury poinformowało, że różne źródła historyczne wspominały o dokładnej lokalizacji miasta, jednak archeologom udało się ją doprecyzować dzięki odnalezieniu biżuterii, monet i ruin domów.

– To niezwykle ważne, że pozostałości miasta, brukowane drogi, układ architektoniczny ujrzały światło dziennie – przyznała Elena Korka, archeolożka prowadząca wykopaliska w rozmowie z CNN. – Znaleźliśmy dowody życia i śmierci. A to wszystko jest tylko niewielkim fragmentem historii tego miejsca – dodała. Zapewniła jednocześnie, że dopiero kolejne lata wykopalisk pokażą, na czym tak naprawdę "stoją" archeolodzy.

Korka opisała Teneę jako miasto "luksusowe". O zamożności mieszkańców mają świadczyć m.in. odnalezione artefakty, w tym biżuteria i monety oraz stan odkrytych ruin. Odnalezione budynki miały mocne fundamenty i były solidnie wykonane, na ścianach znajdowały się pozostałości zaprawy murarskiej. We wnętrzach wielu z nich znaleziono fragmenty glinianych, marmurowych i kamiennych podłóg.

dylhhq4

Archeolożka poinformowała, że poszukiwaczom udało się również odnaleźć ślady obecności atriów, z kolumnami i precyzyjnymi detalami architektonicznymi wewnątrz konstrukcji.

W pobliżu ruin odkryto także 3,5-metrowy odcinek glinianego rurociągu, który prawdopodobnie był używany do odpływu ścieków oraz cmentarze dziecięce.

– Odnaleźliśmy miejsca pochówku dzieci. W czasach rzymskich miejsce pochówku było ściśle określone. Jedynie niemowlęta mogły być chowane w mieście, wewnątrz budynków – pozostali byli grzebani poza murami miasta – wyjaśniła badaczka.

Korka zapewnia, że wykopaliska będą kontynuowane. W miejscu odkrycia będą również prowadzone inne badania, m.in. nad efektami występowania chorób endemicznych wśród starożytnych cywilizacji.

dylhhq4

Źródło: CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dylhhq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dylhhq4