Qaqwqwrqw

Archeolodzy odkryli starożytne miasto Tenea. Zbudowano je ponad 3000 lat temu

Grupa archeologów prowadząca badania w pobliżu greckiego miasta Chiliomodi na półwyspie Peloponez odkryła ślady świadczące o obecności w tamtym miejscu starożytnego miasta Tenea. – Znaleźliśmy dowody życia i śmierci – przyznała archeolożka prowadząca wykopaliska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Starożytne miasto Tenea odkryte przez archeologów
Starożytne miasto Tenea odkryte przez archeologów (123RF)
Qaqwqwrqw

Wykopaliska są prowadzone od 2013 r., jednak dopiero teraz archeologom udało się odnaleźć artefakty świadczące o istnieniu w tym miejscu starożytnej cywilizacji. Tenea znajduje się 20 km na północny zachód od Myken i 15 km na południowy wschód od Koryntu. Badacze szacują, że miasto zostało założone około XII-XIII w. p. n. e. przez jeńców ocalałych w wojnie trojańskiej, którym król Agamemnon pozwolił się osiedlić.

Greckie Ministerstwo Kultury poinformowało, że różne źródła historyczne wspominały o dokładnej lokalizacji miasta, jednak archeologom udało się ją doprecyzować dzięki odnalezieniu biżuterii, monet i ruin domów.

– To niezwykle ważne, że pozostałości miasta, brukowane drogi, układ architektoniczny ujrzały światło dziennie – przyznała Elena Korka, archeolożka prowadząca wykopaliska w rozmowie z CNN. – Znaleźliśmy dowody życia i śmierci. A to wszystko jest tylko niewielkim fragmentem historii tego miejsca – dodała. Zapewniła jednocześnie, że dopiero kolejne lata wykopalisk pokażą, na czym tak naprawdę "stoją" archeolodzy.

Qaqwqwrqw

Korka opisała Teneę jako miasto "luksusowe". O zamożności mieszkańców mają świadczyć m.in. odnalezione artefakty, w tym biżuteria i monety oraz stan odkrytych ruin. Odnalezione budynki miały mocne fundamenty i były solidnie wykonane, na ścianach znajdowały się pozostałości zaprawy murarskiej. We wnętrzach wielu z nich znaleziono fragmenty glinianych, marmurowych i kamiennych podłóg.

Archeolożka poinformowała, że poszukiwaczom udało się również odnaleźć ślady obecności atriów, z kolumnami i precyzyjnymi detalami architektonicznymi wewnątrz konstrukcji.

W pobliżu ruin odkryto także 3,5-metrowy odcinek glinianego rurociągu, który prawdopodobnie był używany do odpływu ścieków oraz cmentarze dziecięce.

Qaqwqwrqw

– Odnaleźliśmy miejsca pochówku dzieci. W czasach rzymskich miejsce pochówku było ściśle określone. Jedynie niemowlęta mogły być chowane w mieście, wewnątrz budynków – pozostali byli grzebani poza murami miasta – wyjaśniła badaczka.

Korka zapewnia, że wykopaliska będą kontynuowane. W miejscu odkrycia będą również prowadzone inne badania, m.in. nad efektami występowania chorób endemicznych wśród starożytnych cywilizacji.

Źródło: CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
Qaqwqwrqw