Trwa ładowanie...
d1qotou

Arezzo

Największe atrakcje
Położenie:

Środkowa część kraju, w Toskanii

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,26 zł)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Arezzo we wschodniej części Toskanii otaczają cztery piękne doliny. Raz na miesiąc na placu miejskim w Arezzo odbywa się specyficzna giełda antyków - targ staroci, gdzie pośród sztućców, książek, porcelanowych lalek lub płaskorzeźb można znaleźć prawdziwe perełki. Tutaj również organizowane są corocznie Walki z Saracenem, średniowieczne turnieje rycerskie.

Arezzo – pogoda

Kontynentalną część środkowych Włoch charakteryzuje klimat śródziemnomorski, ze średnią dobową roczną temperaturą wynoszącą 12,6°C. Powszechne w Arezzo są dosyć gorące, wręcz upalne lata, kiedy temperatury mogą tygodniami przekraczać 30. słupek rtęci, z najcieplejszym lipcem (21,4°C). W najchłodniejszych miesiącach w Arezzo statystycznie najbardziej zmarzniemy w styczniu – przeciętnie 4,2°C.

W ciągu roku w Arezzo opady deszczu rozłożone są w miarę równomiernie. Najsuchsze są letnie, upalne miesiące, najwyższą wilgotność notuje się natomiast w listopadzie i grudniu.

Arezzo – historia

Arezzo zostało założone przez Etrusków. Było własnością Ligi Etruskiej, następnie przeszło we władanie Rzymian i stanowiło kolonię Arretium, a od II do IV wieku panowali tutaj biskupi. Arezzo rządzili także sami mieszkańcy, powołując zupełnie niezależne miasto-państwo. W kolejnym historycznym etapie dochodziło do starć pomiędzy Florencją a opozycyjną wolną komuną, co skutkowało m.in. starciem w Campaldino w 1289 roku. Pobliska Florencja przejęła Arezzo w 1384 roku.

Arezzo najszybciej rozwijało się właśnie w XIV wieku, aby niecałe stulecie później niestety kompletnie podupaść. Po ogromnych zniszczeniach w trakcie drugiej wojny światowej miasto odbudowano.

Arezzo – atrakcje turystyczne

Co trzeba zobaczyć w Arezzo i okolicach?

 • Piazza Grande (Piazza Vasari) – główny plac miejski w Arezzo, który opada nieco w kierunku południowym.
 • Palazzo Pretorio z 1322 roku. Pałac przebudowywano dwa stulecia później i ozdabiano licznymi herbami.
 • Gotycką katedrę, której wznoszenie rozpoczęto w XIII wieku, a ostateczne prace nad świątynią zakończono dopiero w XX wieku. Znajdziemy tutaj witraże Marcillata oraz fresk della Franceski.
 • Kościół Sana Maria della Pieve z lat 1140-1320. Ma unikalną fasadę o czterech piętrach i jest naprawdę piękny, wyróżniając się na tle toskańskich świątyń.

Niewątpliwą atrakcją Arezzo jest świetna lokalizacja miejscowości, która umożliwia jednodniowe wypady do niedalekich Florencji, Bolonii, Sieny, Perugii, Rimini czy San Marino.

Arezzo – lokalne potrawy

Różnorodność dań prostej, acz pomysłowej kuchni Toskanii sprawia, że każdy smakosz potraw charakterystycznych dla regionu słonecznej Italii znajdzie w Arezzo coś dla siebie. Potrawy na bazie makaronu zostały tutaj zdominowane przez ryż, kasze, zupy. Do każdego dania podaje się niesolony chleb toskański - pane toscano - o twardej skórce, który nie pleśnieje. Wszechobecne jest również obfite dodawanie świeżych ziół, także do mięs, sadzonych wszędzie: pietruszki, bazylii, rozmarynu, tymianku, estragonu, szałwii. Powszechnie używa się w Arezzo toskańskiego sera owczego, marzolino, a także długo dojrzewającej słoniny, zwanej lardo.

Jakie potrawy regionalne kojarzą się z Arezzo?

 • Ribollita, słynna długo duszona, bardzo gęsta zupa chlebowa z fasolą, kapustą, czerstwym pieczywem z Toskanii i oliwą.
 • Pinzimonio, cząstki warzyw podawane z chlebem skropionym regionalną oliwą z oliwek. Służy w regionie jako surówka do wielu dań.
 • Panzanella, sałatka chlebowa na bazie namoczonego pieczywa.
 • Cacciuccio, zupa rybna z chlebem.
 • Pinci, lokalny makaron, na który w daniach kruszy się pieczywo.
 • Crostini, tosty z niesolonego chleba, posmarowane oliwą, pastą z trufli lub udekorowane wątróbką.
 • Bruschetta, grillowany chleb z oliwą i czosnkiem, oprószony pieprzem, z dodatkami, serwowany jako przekąska.
 • Fiorentina albo bistecca Alla Fiorentina, toskański stek wołowy o grubości co najmniej 3 centymetrów, krwisty, przyrządzany na grillu opalanym drewnem, skrapiany oliwą.
 • Trippa alla Fiorentina, pomidorowe flaki z warzywami.
 • Cantuccini, twarde biszkopciki, moczone w kawie.
Arezzo
Przykładowe ceny

- Wynajęcie kawalerki na miesiąc: już od 1300 zł;
- wynajęcie apartamentu dla 2 osób w dobrze usytuowanym gospodarstwie agroturystycznym: od 2215 zł za tydzień;
- nocleg na kempingu w namiocie: od 43 zł za osobę;
- bilet autobusowy do Parmy: od 40 zł;
- bilet autobusowy do Perugii: od 20 zł;
- lot z Polski do Toskanii: od 49 zł od osoby w obie strony;
- paliwo: od 7 zł za litr benzyny (uwaga na kilkugodzinne sjesty na stacjach benzynowych);
- wynajęcie samochodu: od 300 zł za dobę;
- słodkie śniadanie (zazwyczaj cappuccino i croissant z nadzieniem): od 21 zł;
- gotowe kanapki z różnymi dodatkami: od 11 zł.

Komunikacja

Taksówki, pociągi

Orientacyjna odległość

1189 km w linii prostej, 1597 km trasy samochodowej (15 h 41 min jazdy), 1721 km trasy kolejowej (22 h 15 min jazdy pociągiem)

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qotou
d1qotou
d1qotou