Trwa ładowanie...

Bagaż podręczny bez tajemnic. Oto, co może się w nim znaleźć

Z zasady, bagaż podręczny ma za zadanie zaspokoić potrzeby pasażera w czasie trwania lotu. W rzeczywistości, często pakujemy do niego także wiele innych rzeczy – ubrania, kosmetyki, elektronikę i inne przedmioty, które nie zmieściły się do bagażu rejestrowanego. Które z nich możemy bez obaw zabrać ze sobą na pokład?

Podróżni często się zastanawiają, co można zabrać ze sobą na pokład samolotu Podróżni często się zastanawiają, co można zabrać ze sobą na pokład samolotu Źródło: Adobe Stock
d48ssf7
d48ssf7

Na lotnisku niekiedy okazuje się, że niektórych, spośród spakowanych do bagażu podręcznego rzeczy, nie możemy wnieść na pokład samolotu. Aby uniknąć takiej sytuacji i przepakowywania bagażu lub co gorsza, konieczności wyrzucenia niektórych rzeczy, warto dowiedzieć się, co może znaleźć się w bagażu podręcznym.

Czym jest bagaż podręczny? Jak powinien wyglądać?

Bagaż podręczny to nic innego jak bagaż, który zabierzemy ze sobą na pokład samolotu. Będzie nam więc towarzyszył od wyjścia z domu aż do chwili, kiedy dotrzemy do celu podróży. Bagaż podręczny z zasady powinien mieścić potrzebne w czasie lotu przedmioty i akcesoria. Może to być plecak, torba podróżna lub mniejsza walizka. Przed pakowaniem warto sprawdzić na stronie linii lotniczej dopuszczalne wymiary i limity wagowe dla bagażu podręcznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odwiedziła skandynawski kraj. Podpowiada, czego trzeba spróbować

Bagaż podręczny często jest jedynym bagażem, jaki turyści zabierają ze sobą na wakacje. Ma to miejsce szczególnie w sytuacji, kiedy wybieramy się na weekendowy city break lub krótki urlop. Jeśli jesteśmy w stanie zmieścić wszystko, co potrzebne w czasie pobytu poza domem w bagażu podręcznym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z dodatkowo płatnego z reguły bagażu rejestrowanego. Co ważne, każdemu podróżnemu przysługuje jeden bagaż podręczny – liczą się także dzieci.

Jakie przedmioty mogą znaleźć się w bagażu podręcznym?

Przed przystąpieniem do pakowania walizek na wakacje, warto wejść na stronę internetową linii lotniczych, w których mamy wykupiony bilet oraz sprawdzić, jakie przedmioty mogą znaleźć się w bagażu podręcznym.

W bagażu podręcznym nie powinny się znajdować np. płyny o pojemności większej niż 100 ml Adobe Stock
W bagażu podręcznym nie powinny się znajdować np. płyny o pojemności większej niż 100 mlŹródło: Adobe Stock, fot: Olga Yastremska, New Africa, Africa Studio

Bagaż podręczny to idealne miejsce na leki. Umieszczając je w nim zabezpieczymy się na wypadek, gdyby nasz bagaż rejestrowany się zagubił lub przyleciał na miejsce z opóźnieniem. Większość leków wniesiemy na pokład samolotu bez dodatkowych dokumentów – wyjątek stanowią farmaceutyki ze strzykawką, w przypadku których należy mieć zaświadczenie od lekarza o konieczności ich podania w trakcie podróży.

d48ssf7

W bagażu podręcznym mogą znaleźć się także ubrania na zmianę, bielizna, koc, a także kosmetyki. W czasie lotu przydatna okaże się także dodatkowa para ciepłych skarpetek, bluza z kapturem oraz zatyczki do uszu – je także możemy spakować do bagażu podręcznego. Warto jednak mieć świadomość, że obowiązują limity płynów – objętość wszystkich płynów na jeden bagaż nie może przekraczać 1 litra, a poszczególne produkty powinny znajdować się w opakowaniach o pojemności nie większej niż 100 ml.

Bagaż podręczny to także miejsce, w którym powinniśmy umieścić dokumenty, pieniądze w gotówce, karty kredytowe, a także elektronikę – m. in. laptop, smartfon, aparat fotograficzny, ładowarki, karty pamięci itp. Generalnie wszystko, co cenne, powinno znaleźć swoje miejsce w bagażu podręcznym, który będzie nam towarzyszył od początku do końca podróży.

Zmiana przepisów ułatwi życie pasażerom Adobe Stock
Podróżni często muszą pozbyć się niektórych przedmiotów podczas kontroli bagażowejŹródło: Adobe Stock

Wyjątki od reguły, czyli jedzenie i picie w bagażu podręcznym

Co ciekawe, limity płynów, w tym wody i napojów obowiązują jedynie przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa. W strefie wolnocłowej możemy więc bez problemu zaopatrzyć się w zapas wody na czas podróży, kupić napoje i inne produkty spożywcze – bez żadnych limitów. Należy jednak zachować paragony na wypadek kontroli pochodzenia produktów. Ograniczenia nie obowiązują także w przypadku małych dzieci.

d48ssf7

Wybierając się na wakacje z maluchem, bez problemu wniesiemy na pokład samolotu jedzenie dla niemowląt, mleko w płynie, wodę, soczki i inne produkty niezbędne do opieki nad dzieckiem w czasie podróży samolotem. Oprócz nich, w dziecięcym bagażu podręcznym powinny znaleźć się także ubranka na zmianę, kocyk, kosmetyki, leki, a także umilacze podróży w postaci książeczek, zabawek i innych akcesoriów, które pomogą maluszkowi mile spędzić czas w samolocie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d48ssf7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48ssf7