Niedoceniana perełka na mapie Polski. Niezwykłe atrakcje i bajkowe widoki
Polacy kochają wieże widokowe i ścieżki w chmurach. To prawdziwy magnes na turystów, więc powstaje ich w kraju coraz więcej. Do tych, które robią największe wrażenie, należy Leśne Molo w Starym Sączu. Odwiedzenie atrakcji to świetny pomysł na weekendową wycieczkę i odkrycie przy okazji innych wyjątkowych miejsc w tym trochę niedocenianym zakątku Małopolski.
Stary Sącz to jedno z najstarszych miast w Polsce i czuć to podczas spaceru malowniczymi ulicami. Położony jest w Kotlinie Sądeckiej, pomiędzy rzekami: Dunajec i Poprad.
Leśne Molo hitem Starego Sącza
Przepiękną panoramę na miasto można podziwiać z otwartej w 2021 r. wyjątkowej atrakcji. Ścieżka w koronach drzew Leśne Molo na Miejskiej Górze szybko podbiła serca turystów.
Licząca ponad 200 m kładka prowadzi na platformę widokową. Podczas wędrówki możemy odpocząć i skorzystać m.in. z hamaka. Żeby wejść na taras widokowy, musimy pokonać przeszklony fragment "podłogi", co stanowi dodatkową atrakcję zarówno dla małych, jak i dużych. Zwiedzanie jest całkowicie darmowe i możliwe przez całą dobę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku
Poza samym Starym Sączem z platformy widokowej zobaczymy Poprad wpadający do Dunajca czy szczyty Gór Grybowskich, najdalej na zachód wysuniętego pasma Beskidu Niskiego.
- Leśne Molo w Starym Sączu to wyjątkowa atrakcja, która wzbogaca turystyczną ofertę regionu, umożliwiając gościom nie tylko spacer w koronach drzew, ale również bliski kontakt z przyrodą i niepowtarzalne widoki - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl. - Tego typu miejsca są kluczowe dla promocji turystyki w Polsce, oferując zarówno mieszkańcom, jak i turystom z kraju oraz z zagranicy unikalne doświadczenia. Jest to o tyle istotne, że ta atrakcja znajduje się w niedalekiej odległości od regionu Beskidu Sądeckiego, Krynicy-Zdroju, Szczawnicy czy też Nowego Sącza, w którym można zobaczyć piękny Skansen Ziemi Sądeckiej oraz Miasteczko Galicyjskie.
Ekspert podkreśla, że Stary Sącz i okolice to region o niezwykłej różnorodności naturalnej i kulturowej, a Leśne Molo stanowi doskonały przykład tego, jak można wykorzystać piękno lokalnej przyrody w sposób zrównoważony i atrakcyjny dla odwiedzających. - Ta innowacyjna ścieżka spacerowa w koronach drzew umożliwia spojrzenie na otaczającą przyrodę z zupełnie nowej perspektywy, oferując niezapomniane widoki i wrażenia. To miejsce, które inspiruje do refleksji nad pięknem i wartością naturalnego środowiska, zachęcając do jego ochrony - dodaje Karol Wiak.
Niedoceniana perełka na mapie Polski
Jak informuje "Gazeta Krakowska", atrakcja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów. Choć do wiosny jeszcze trochę czasu, już teraz w słoneczne weekendy na kładce pojawiają się tłumy, a na parkingu ciężko o wolne miejsce.
Choć Leśne Molo to popularny cel jednodniowych wycieczek, Stary Sącz na tle innych atrakcji w Polsce wciąż jest trochę niedoceniany, a Kotlina Sądecka jako cel wakacyjnego wyjazdu przegrywa z bardziej znanymi zakątkami. A szkoda, bo to prawdziwa perełka, która kryje dużo więcej fascynujących miejsc.
Czytaj także: Nowa atrakcja obok Zakopanego. Widoki będą obłędne
Leśne Molo to dopiero początek długiej listy atrakcji Starego Sącza i okolic. Poza zwiedzaniem miasta, które z pewnością zachwyci fanów historii i klimatycznych okolic, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na Enklawę Przyrodniczą Bobrowisko, która stanowi wyjątkowe miejsce do podglądania przyrody.
Znajdziemy tam drewniane ścieżki o długości ok. 400 m, które prowadzą między bagnami, jeziorkami i zaroślami. Na tablicach przeczytamy informacje o lokalnej florze i faunie.
Całość uzupełniają dwie konstrukcje o geometrycznych kształtach, zwane czatowniami. Można z nich podpatrywać bobry, łabędzie i inne zwierzęta charakterystyczne dla tego typu ekosystemu.
Spacer po Bobrowisku, podobnie jak po Leśnym Molo, jest bezpłatny. Warto dodać, że wyjątkowy obiekt został wielokrotnie wyróżniony, m.in. Nagrodą internautów w konkursie Nagroda Architektoniczna Polityki, Nagrodą Roku SARP 2018 i Nagrodą im. Stanisława Witkiewicza – w kategorii przestrzeń publiczna.
Będąc w Starym Sączu, warto także zajechać do Woli Kroguleckiej, gdzie znajdziemy jedyną w swoim rodzaju platformę widokową w kształcie spirali.
Położona jest na wysokości 550 m n.p.m. i oferuje przepiękne widoki na Dolinę Popradu, Beskid Sądecki, Kotlinę Sądecką i odległy Beskid Wyspowy. Do dyspozycji turystów jest również zadaszone palenisko, toalety oraz piaskownica dla dzieci.