Trwa ładowanie...

Bagaż podręczny – wymiary, waga i zawartość

Podróże lotnicze stały się codziennością wielu Polaków. Jeśli wybierasz się w podróż jedynie z bagażem podręcznym sprawdź koniecznie, jakie są jego maksymalne wymiary oraz waga, a także co możesz wnieść na pokład.

Bagaż podręczny – wymiary, waga i zawartośćŹródło: iStock.com
d1m0pda
d1m0pda

Bagaż podręczny WizzAir

Węgierskie linie lotnicze to jeden z najpopularniejszych przewoźników w Europie. Bagaż podręczny o wymiarach nie większych niż 55 x 40 x 23cm i wadze maksymalnej 10 kg można przewozić bezpłatnie. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca na pokładzie istnieje szansa, że tuż przed wejściem do samolotu walizka zostanie zabrana do luku bagażowego. Jedynie klienci z wykupioną usługą Wizz Priority mają gwarancję zabrania jej ze sobą. Podróżni z tą usługą mają prawo do przewozu dodatkowej torebki, plecaka lub laptopa o wymiarach 40 x 30 x 18cm. Odbiór bagażu odbywa się tuż po wylądowaniu. Do kabiny można zabrać koc lub płaszcz, lekturę na czas podróży oraz telefon komórkowy. Pasażerowie podróżujący z dzieckiem do 2 lat mogą dodatkowo zabrać posiłek ma czas lotu oraz wózek lub spacerówkę. Klienci niepełnosprawni mogą mieć przy sobie kule. Na pokład należy zabrać dokumenty, oraz wszelkie baterie i powerbanki, ponieważ przewożenie ich w luku bagażowym jest zabronione.

Bagaż podręczny Ryanair

Irlandzki przewoźnik pozwala na darmowy przewóz bagażu podręcznego o wymiarach 55 x 40 x 20cm i wadze nieprzekraczającej 10 kg. Dodatkowo podróżny może mieć przy sobie małą torebkę, plecak, torbę na aparat, itp. o wymiarze maksymalnym 35 x 20 x 20cm. Podobnie jak w przypadku WizzAir, gwarancję zabrania bagażu do kabiny posiadają jedynie klienci z wykupioną opcją pierwszeństwa wejścia na pokład. Wszyscy pozostali muszą się liczyć z koniecznością oddania walizki do luku bagażowego. Podróżujący z dziećmi mogą zabrać wózek oraz fotelik lub łóżeczko turystyczne. Niepełnosprawni mają możliwość wniesienia na pokład wózka inwalidzkiego oraz kul. W luku bagażowym nie wolno przewozić baterii i akumulatorów, a także sprzętu elektronicznego. Na pokład nie można wnosić materiałów pirotechnicznych oraz narzędzi i ostrych przedmiotów takich jak np. nożyczki czy noże.

Bagaż podręczny Lot

U polskiego przewoźnika waga i ilość bagażu podręcznego uzależnione są od tego, jaką klasą podróżujemy. W klasach Premium Economy (połącznia międzynarodowe), Economy Class oraz Economy Simple jest to jedna sztuka bagażu o wymiarach 55 x 40 x 23cm i maksymalnej wadze 8 kg. Podróżni Premium Economy (loty międzykontynentalne) mogą zabrać do kabiny dwie walizki o rozmiarze takim samym jak w przypadku powyżej. Jedna sztuka nie może być cięższa niż 8 kg, a w sumie maksymalna masa przewożonych rzeczy to 12 kg. Klienci Business Class mogą zabrać dwie sztuki bagażu o wymiarach 55 x 40 x 23cm, a waga każdej z nich to max. 9 kg. Każdy klient może mieć ze sobą dodatkowo bagaż podręczny nie większy niż 40 x 35 x 12cm. Jeśli pasażer będzie chciała zabrać ze sobą bagaż większy lub cięższy niż podane wytyczne, zostanie obciążony dodatkową opłatą w wysokości 210 zł + 8% VAT w przypadku lotów krajowych i 350 zł dla rejsów międzynarodowych. Tak samo jak w przypadku linii WizzAir oraz Ryanair wszelki baterie oraz akumulatory powinny być zabrane na pokład. Podróżujący z dziećmi mogą wnieść na pokład wózek.

Przewóz płynów oraz kosmetyków w bagażu podręcznym

Wszelkie kosmetyki zabierane na pokład samolotu powinny znajdować się w opakowaniach o maksymalnej pojemności 100 ml. Muszą być zapakowane do przezroczystej torby z opcją otwierania i zamykania, której wymiary to max. 20x20 cm (1L). Na pokład można zabrać również płyny zakupione w strefie duty-free. Ich przewóz może się odbywać jedynie w specjalnych torbach z widocznym dowodem zakupu produktu.

d1m0pda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m0pda