Będzin - najbardziej osobliwy zakątek południowej Polski

Będzin - najbardziej osobliwy zakątek południowej Polski
Źródło zdjęć: © PAP/Jerzy Ochoński

Znajdujący się w Zagłębiu Dąbrowskim Będzin leży nad Czarną Przemszą, we wschodniej części województwa śląskiego. Zalicza się do najstarszych miast południowej części Polski - prawa miejskie uzyskał w XIV wieku. Historia Będzina związana jest ze społecznością Żydów, którzy osiedlili się tam jeszcze w średniowieczu. W połowie XIX wieku stanowili połowę ludności miasta; później odsetek ten sięgnął 80 proc. Kres takiego Będzina przyniosła II wojna światowa. Obecnie miasto to ważny ośrodek handlowy, finansowo-gospodarczy oraz kulturalny. Graniczy m.in. z Sosnowcem i Czeladzią, a dla turystów ma kilka wyjątkowych atrakcji. Poznajcie bliżej kilka ciekawych faktów na temat Będzina!

Znajdujący się w Zagłębiu Dąbrowskim Będzin *leży nad *Czarną Przemszą, we wschodniej części województwa śląskiego. Zalicza się do najstarszych miast południowej Polski *- prawa miejskie uzyskał w XIV wieku. Historia *Będzina *związana jest ze społecznością Żydów, którzy osiedlili się tam jeszcze w średniowieczu. W połowie XIX wieku stanowili połowę ludności miasta; później odsetek ten sięgnął 80 proc. Kres takiego *Będzina *przyniosła II wojna światowa. Obecnie miasto to ważny ośrodek handlowy, finansowo-gospodarczy oraz kulturalny. Graniczy m.in. z Sosnowcem i Czeladzią, a dla turystów ma kilka wyjątkowych atrakcji. Poznajcie bliżej ciekawe fakty na temat *Będzina!

if/udm

1 / 4

Rondo Nerka w Będzinie

Obraz
© GNU Licencja Wolnej Dokumentacji by Arielbedzin, Wikimedia Commons

Jedno z największych zaskoczeń, które czekają w Będzinie na turystów zmotoryzowanych, jest niezwykłe rondo, które ma kształt... nerki. Zalicza się je do najbardziej skomplikowanych skrzyżowań w Polsce. Stanowi ono niemałe wyzwanie dla kierowców i pieszych. Ten unikalny w skali kraju odcinek drogi pełni jednocześnie funkcję ronda, skrzyżowania oraz pętli tramwajowej. Obecnie stał się prawdziwą atrakcją turystyczną - niektórzy przyjeżdżają do Będzina specjalnie dla "nerki". Żartuje się, że jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można trzy razy wpaść pod ten sam pojazd.

2 / 4

Zamek w Będzinie

Obraz
© Š mskorpion - Fotolia.com

Osobliwość stanowi także jeden z najcenniejszych zabytków w mieście. Choć Orle Gniazdakojarzą się słusznie z położoną między Krakowem i Częstochową Jurą, jedno z najpiękniejszych z nich znajdziemy właśnie w Będzinie. Tutejszy zamek został wzniesiony na rozkaz Kazimierza Wielkiego i ukończony w XIV wieku, a powstał na terenie istniejącego tu do XIII wieku grodu. Malowniczo położona warownia znajduje się na wzgórzu nad Czarną Przemszą. W zamkowych komnatach można podziwiać m.in. ekspozycję Muzeum Zagłębia w Będzinie.

3 / 4

Będzin - Śląsk czy nie Śląsk?

Obraz
© PAP/Jerzy Ochoński

Choć Będzin *administracyjnie leży w województwie śląskim i należy do aglomeracji górnośląskiej, kulturowo i historycznie ze Śląskiem nie ma nic wspólnego. Wraz z Sosnowcem, Dąbrową Górniczą i Czeladzią należy do głównych miast *Zagłębia Dąbrowskiego, które z kolei geograficznie znajduje się w Małopolsce (oczywiście regionie, nie województwie). Różnice kulturowe między Zagłębiem a graniczącym z nim Górnym Śląskiem są wyczuwalne do dziś. Mieszkańcy obu regionów są szczególnie wrażliwi na częstą historyczną ignorancję turystów z innych regionów Polski, którzy *Zagłębie Dąbrowskie *zaliczają do Górnego Śląska.

4 / 4

Komunikacja w Będzinie

Obraz
© PAP/Jerzy Ochoński

Turystów korzystających w Będzinie z komunikacji miejskiej także czeka niespodzianka. Podobnie jak na Śląsku między miastami Zagłębia Dąbrowskiego ciężko zauważyć granicę. Teoretycznie Będzin dzieli 5 km od centrum Sosnowca i 4 km od Dąbrowy Górniczej, ale w praktyce wsiadając do tramwaju po 5 minutach możemy być w innym mieście. Przykładowo na zakupy do największego centrum handlowego jeździ się do Czeladzi. Środku komunikacji nie wożą do poszczególnych dzielnic, ale do konkretnych miast w okolicy Będzina, mimo to całość Zagłębia turysta odbiera jako jeden organizm miejski.

if/udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)