Trwa ładowanie...

Belgia. Co jest ukryte pod wieżą Eben-Ezer?

Mówi się, że kamienny budynek w belgijskiej wiosce Bassenge stoi nad labiryntem podziemnych przejść, które skrywają wioskę sprzed milionów lat. Ale pierwsi członkowie gatunku Homo sapiens chodzili po Ziemi zaledwie trzy miliony lat temu! Kto mógłby zbudować prehistoryczną wioskę?

Wieża Eben-Ezer, BelgiaWieża Eben-Ezer, BelgiaŹródło: pikist.com
dijeojs
dijeojs

Belg Robert Garcet (1912–2001) był niezwykłą postacią. Chociaż pracował jako górnik w kamieniołomie, co najwyraźniej zaspokajało jego geologiczny entuzjazm, spędzał również długie godziny, studiując Biblię i czytając o starożytnych cywilizacjach. Poświęcił temu tematowi także wiele książek, które napisał za życia. Jego największe dzieło umieszczone jest jednak zupełnie gdzie indziej niż na kartkach papieru. Znajduje się w pobliżu miejscowości Bassenge w północno-wschodniej Belgii (ok. 100 km na wschód od Brukseli) i codziennie przyjmuje tłumy turystów.

Garcet zaczął budować fortecę w latach 50. XX w. i oprócz okazjonalnej pomocy swoich znajomych pracował nad nią sam. Po 15 latach praca była skończona. Podobno podczas budowy Garcet pilnie przestrzegał zasad świętej geometrii starożytnych budowniczych i biblijnej symboliki. Wieża została nazwana Eben-Ezer. Wznosi się na wysokość 33 m, ma siedem pięter i jest zbudowana wyłącznie z krzemienia (forma kwarcu - przyp. red.), jej szczyt jest chroniony przez wizerunek czterech jeźdźców apokalipsy. Nic więc dziwnego, że po jego śmierci stała się muzeum krzemienia.

W wieży można również natknąć się na wiele historycznych artefaktów, od kamiennych figur prehistorycznych artystów po skamieliny dawno wymarłych stworzeń. Sama wystawa dyskretnie sugeruje, że to, co w wieży Eben-Ezer najciekawsze, ukryte jest głęboko pod nią! Jaki sekret kryje podziemie?

Wieża Eben-Ezer, Belgia Wikimedia Commons
Wieża Eben-Ezer, BelgiaŹródło: Wikimedia Commons

Zmienić historię

Dwie kondygnacje wieży rozciągają się pod ziemią i to właśnie podczas ich budowy Garcet dokonuje zaskakujących odkryć. Ten najważniejszy to labirynt podziemnych korytarzy. "Od dawna mówi się, że istnieje wiele podziemnych tuneli w obszarze, gdzie spotykają się granice Belgii, Holandii i Niemiec. Niektóre z tych tuneli są tak długie, że nikt nawet nie znalazł ich końca" - wyjaśnia współczesny badacz Dirk Gillabel, który uważa, że ​​Garcet był w stanie pójść dalej niż inni.

dijeojs

Podczas swoich wędrówek przez niekończące się tunele odkrywa całą gamę skamielin, a także prehistoryczne podziemne miasto. Proste ściany pokryte są ornamentami i bardziej przypominają ulice mniejszego miasta. Kamienne stoły i ławki lub różne figurki i statuetki przedstawiające ludzkie postacie lub twarze wskazują na to, że tunele ktoś zamieszkiwał. Z narzędzi i dzieł sztuki znalezionych w tunelach można odczytać, że musiały zostać zbudowane przez starożytną cywilizację. Nawet starszą niż jakakolwiek cywilizacja znana dzisiejszej nauce! Czy coś takiego jest w ogóle możliwe?

Wieża Eben-Ezer, Belgia Wikimedia Commons
Wieża Eben-Ezer, BelgiaŹródło: Wikimedia Commons

Archeolodzy nie są zachwyceni

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby jakakolwiek starożytna cywilizacja schroniła się pod ziemią. Ludzie bowiem zwykle budują fortece i osady na szczytach wzgórz. Ale Garcet przychodzi z bardzo dziwnym twierdzeniem. Uważa, że podziemna osada na przestrzeni lat była pokryta trzema warstwami osadów oceanicznych, co oznaczałoby, że ​​została zbudowana 70 mln lat temu.

dijeojs

Jeśli twierdzenie entuzjastycznego górnika miałoby zostać potwierdzone, oznaczałoby to fundamentalne zmiany w podręcznikach historii. 70 mln lat temu, pod koniec mezozoiku, na Ziemi nie pojawiły się jeszcze pierwsze naczelne. Istnieją zaledwie małe ssaki żyjące w koronach drzew. Dopiero ponad 67 mln lat później pojawiają się przodkowie współczesnego człowieka z gatunku Homo sapiens. Jeśli zatem Ziemia była zamieszkana 70 lat temu przez cywilizację inteligentnych istot, z pewnością nie mogli to być ludzie, jakich znamy dzisiaj.

Jednak takie stwierdzenie jest bardzo kontrowersyjne i na pewno nie pasuje do obrazu, jaki stworzyła nauka o ewolucji życia na Ziemi. Dlatego archeolodzy nie okazują zainteresowania tematem i odrzucają zaproszenia Garceta do odwiedzenia tego dziwnego odkrycia. Dziś już nikt nie może zejść do tuneli. Podczas jednej z eksplozji w kopalni wszystko runęło i się zawaliło. A może ktoś po prostu próbował ukryć niewygodną historię?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WPodróży: Niemcy Północne, czyli idealny pomysł na weekendowy wyjazd cz. II

dijeojs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj