Trwa ładowanie...

Bieszczady. Turystyczny hit, który przyciąga jak magnes

W ostatnim czasie Bieszczady przeżywają swój renesans. Turyści coraz chętniej wybierają ten rejon Polski na urlop – jest celem zarówno letnich, jak i jesiennych wyjazdów. Wszechobecny spokój, magiczne widoki i niskie ceny. To tylko kilka powodów, dla któych warto się tam wybrać

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Bieszczady są magiczne o każdej porze rokuBieszczady są magiczne o każdej porze rokuŹródło: 123RF, fot: miloszg
d36u0m9
d36u0m9

Wyjazd w Bieszczady to podróż do innego świata, o którym wielu nie ma pojęcia. Trudno się zatem dziwić, że tak dużo osób zakochuje się w tym miejscu i regularnie wraca, inni decydują się na bardziej radykalny krok, przenosząc się tam na stałe. dzika przyroda na wyciągnięcie ręki i niesamowity spokój działają jak magnes.

Magiczne Bieszczady

Bieszczady są niezwykle atrakcyjne na wypoczynek. Region ma dużą bazę noclegową, oferuje też atrakcje zarówno dla masowego, jak też bardziej aktywnego turysty. Każdy znajdzie więc miejsce dla siebie.

- Turystycznym hitem jest okolica Jeziora Solińskiego, ale osoby, które szukają czegoś więcej, mogą wybrać się na wycieczkę szlakiem zabytków wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO oraz na szlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego – mówi Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl.

d36u0m9

Jest tam też sporo propozycji na zimę. W Bieszczadach działają stacje narciarskie, oferujące zróżnicowane pod względem trudności trasy oraz odpowiednią infrastrukturę, obejmującą wypożyczalnie sprzętu i zaplecze gastronomiczne. Znajdują się między innymi w Ustrzykach Dolnych, Lesku.

W Bieszczadach można również spróbować narciarstwa biegowego, specjalnie przygotowane szlaki dostępne są w okolicy Wetliny, Woli Michowej oraz Ustianowej.

Najpopularniejsze miejscowości w Bieszczadach

Z danych portalu Nocowanie.pl wynika, że w pierwszej trójce najbardziej popularnych miejscowości w Bieszczadach są Polańczyk, Solina i Wetlina. Popularne są też Cisna, Ustrzyki Dolne, Ustrzyki Górne, Zawóz, Rymanów-Zdrój, Baligród i Lutowiska.

Turyści generalnie chętniej wybierają okolice Jeziora Solińskiego. Większość miejscowości, które zostały wymienione, skupiają się wokół tego sztucznego zbiornika. Wyjątek stanowi Rymanów-Zdrój, podkarpackie uzdrowisko o tradycjach sięgających XIX wieku, oraz Ustrzyki Górne i Wetlina. Te dwie miejscowości stanowią znakomitą bazę wypadową na szlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

d36u0m9

Co ciekawe, w roku 2020 zainteresowanie lokalizacjami w pobliżu Jeziora Solińskiego wzrosło prawie trzykrotnie. Turyści interesowali się pobytami w terminie od maja do sierpnia, podczas gdy rok temu pytali tylko o dwa miesiące wakacji. Jest to oczywiście "zasługa" sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, która zmieniła podróżnicze preferencje.

- Teraz o wiele chętniej wyszukiwane są spokojne lokalizacje, a za taką nadal uważa się Bieszczady - dodaje Kamila Miciuła.

Lista najbardziej popularnych miejscowości w Bieszczadach Nocowanie.pl
Lista najbardziej popularnych miejscowości w BieszczadachŹródło: Nocowanie.pl

Bieszczadzki Park Narodowy odwiedzany coraz chętniej

Ale nie tylko okolica Jeziora Solińskiego jest chętnie odwiedzana przez turystów. Wiele osób chce jeszcze bardziej oderwać się od codzienności, wybierając wędrówki bieszczadzkimi szlakami. Stąd bardzo duże zainteresowanie noclegami w Wetlinie i Ustrzykach Dolnych. Lokalizacja w sąsiedztwie Bieszczadzkiego Parku Narodowego czyni z tych miejscowości znakomitą bazę wypadową na szlaki.

d36u0m9

Również w tym roku popularność okolic Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest większa niż w 2019. - Liczba zapytań o noclegi była duża już w maju 2020, apogeum przypadało na czerwiec i lipiec, ale także we wrześniu pozostaje na wysokim poziomie - mówi Kamila Miciuła. - Turyści postrzegają wędrówki po Bieszczadach jako niezwykle atrakcyjną formę relaksu i chętnie oddają się jej po tygodniach społecznej izolacji.

Potwierdza to wakacyjne podsumowanie frekwencji, którego dokonał Bieszczadzki Park Narodowy. "Informujemy, iż na szlaki piesze w sierpniu b.r. weszło 206 tys. 900 osób – o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na Tarnicy nasz rejestrator ruchu odnotował 54,5 tys. osób. (…) W wakacje park odwiedziło 373 tys. 300 osób. Odnotowaliśmy łącznie 192 tys. samochodów na wszystkich wjazdach do BdPN. W porównaniu z wakacjami 2019 roku ruch samochodowy zwiększył się o prawie 32 proc., a frekwencja na szlakach o 37 proc" - czytamy w podsumowaniu.

Bieszczady 123RF
BieszczadyŹródło: 123RF, fot: Piotr Krześlak

Według informacji dostępnych na stronie parku w ostatnich latach popularnością cieszyły się szlak żółty z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską oraz szlak niebieski z Wołosatego w kierunku Tarnicy.

d36u0m9

Bieszczady - ceny noclegów

Co ważne, na popularność Bieszczad mogą wpływać również konkurencyjne ceny noclegów. Tanie kwatery dostępne są przede wszystkim nad Jeziorem Solińskim. Najkorzystniej jest zatrzymać się w Solinie albo Ustrzykach Dolnych, gdzie średnia cena noclegu wynosi odpowiednio 43 zł i 45 zł. W Polańczyku średnia cena to 46 zł.

W miejscowościach leżących blisko Bieszczadzkiego Parku Narodowego za nocleg zapłacimy trochę więcej. Średnia cena w Wetlinie wynosi 55 zł, a w Ustrzykach Górnych 58 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Remont w prezencie - odc. 3

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d36u0m9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36u0m9