Bośnia i Hercegowina - hit wakacji 2017?
Bośnia i Hercegowina to kolejny bałkański kraj po Albanii, który zaczyna się cieszyć coraz większym zainteresowaniem wśród polskich turystów. Jeden z ostatnich dzikich zakątków Europy jest miejscem, w którym krzyżują się kultury Wschodu i Zachodu i żyją obok siebie wyznawcy różnych religii. Czy Bośnia i Hercegowina ma szansę stać się urlopowym hitem w roku 2017? Obserwując zwiększoną sprzedaż w biurach podróży, można stwierdzić, że tak! Zobaczcie, jakimi atrakcjami przyciąga to niezwykłe państwo.
Zacznijmy od Mostaru. O wyjątkowości tego miejsca decyduje położenie nad szmaragdową, płynącą w głębokim, kamienistym korycie rzeką. Otaczają go porośnięte skąpą roślinnością skaliste, białe wzgórza. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od strażników mostu łańcuchowego (mostari), wzniesionego nad Neretwą. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zbudowano w 1566 roku most kamienny, dzisiaj nazywany Starym Mostem (Stari Most). To najcenniejszy zabytek Hercegowiny. Obecnie Mostar jest politycznym, gospodarczym i kulturalnym ośrodkiem Hercegowiny oraz piątym co do wielkości miastem kraju.
Blagaj
Miasteczko *Blagaj *słynie jako miejsce, gdzie wypływa Buna i gdzie znajduje się sufijska tekke, czyli klasztor derwiszów. Charakterystyczne dla okolicy są białe, wapienne skały, wynurzające się wprost z rzeki. Klasztor wznosi się u podnóża jednej z nich. Tekke powstała z końcem XV w. i jest jednym z najciekawszych historycznie i architektonicznie obiektów w kraju. Nosi charakterystyczne cechy stylu osmańskiego. Budynek służył zarówno celom mieszkalnym, jak i modlitewnym; w skład kompleksu wchodziła też łaźnia (hamam), dom dla gości i pomieszczenia gospodarcze. Klasztor jest otwarty dla zwiedzających (wstęp wolny).
Park Narodowy Sutjeska
Sutjeska jest jednym z najstarszych parków w Bośni i Hercegowinie, położonym w południowo-wschodniej części kraju, przy granicy z Czarnogórą. Utworzony został w 1965 roku w celu ochrony krajobrazu wysokogórskiego z pierwotną puszczą Perucica. Miejsce to jest znane przede wszystkim ze zwycięstwa jugosłowiańskich partyzantów nad Niemcami podczas II wojny światowej. Rozegrana tu bitwa była tematem wielu filmów. Dzisiaj o tym wydarzeniu przypomina monumentalny kamienny pomnik postawiony w miejscowości Tjentiste, w której znajduje się też hotel, będący dobrą bazą wypadową. Z wyżej położonego Prijevora trasy prowadzą w głąb puszczy oraz na najwyższy szczyt kraju, Maglic. Można również wybrać się stąd na wędrówkę w kierunku jeziora Trnovacko, położonego przy samej granicy z Czarnogórą (warto mieć przy sobie paszport).
Visegrad
Do Visegradu warto zajrzeć, aby zobaczyć kamienny most na Drinie, który stał się bohaterem powieści Ivo Andricia "Most na Drinie". Został zbudowany w latach 1571-77 przez nadwornego sułtańskiego architekta, słynnego Mimar Sinana, na zamówienie wielkiego wezyra Mehmeda Paszy Sokolovicia. Jest doskonałym przykładem klasycznej osmańskiej architektury monumentalnej. Pośrodku rozszerza się i tworzy dwa jednakowe tarasy - miejsce to służyło przez stulecia mieszkańcom Visegradu jako punkt spotkań. W 2007 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajduje się on też na liście 100 najbardziej zagrożonych zabytków.
Pocitelj
Pocitelj *leży ok. 30 km na południe od *Mostaru, na lewym (wschodnim) brzegu Neretwy, w historycznej części Hercegowiny. Główną atrakcją są dobrze zachowane pozostałości średniowiecznej twierdzy powstałej na gruzach rzymskich budowli, jeden z najlepiej w Bośni zachowanych islamskich zespołów urbanistycznych oraz zabytki pochodzące z czasów dominacji tureckiej. Ze starówki rozciąga się doskonały widok na miasto, nad którym wznosi się XV-wieczna twierdza, górująca nad doliną Neretwy. Jej najwyższym punktem jest wieża obronna o charakterystycznym kształcie (można wejść po stromych schodach na samą górę; wstęp wolny).
Medjugorie
Medjugorie leży w południowej Hercegowinie, ok. 30 km na południowy zachód od Mostaru. To ważne sanktuarium maryjne corocznie przyciąga setki tysięcy odwiedzających, najczęściej turystów wypoczywających w Chorwacji. Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych centrów tego typu w świecie katolickim - miejscem niepotwierdzonych, ale też niezanegowanych objawień Matki Boskiej na górze Krizevac. Wioska z sanktuarium powoli przekształca się w ośrodek turystyczny. Wynika to z konkurencyjnych w stosunku do Chorwacji cen przy względnie niedużej odległości od morza.
Sarajewo
Gdy szuka się w Europie miejsca, gdzie spotykają się drogi Wschodu i Zachodu, a różne kultury przenikają się wzajemnie i odciskają swoje piętno, z pewnością dotrze się do Sarajewa. Ma ono nie tylko długą i interesującą historię, ale jest także pięknie położone wśród szczytów i wzgórz. Stolicę Bośni i Hercegowiny warto zobaczyć, gdyż jest miastem wyjątkowym, niepodobnym do pozostałych miast europejskich. Tutaj jak w soczewce kumuluje się wiele kultur. Na powierzchni 1 km kw. stykają się religie i obyczajowości islamu, judaizmu, prawosławia i katolicyzmu.
Jajce
Jajce to miasto wchodzące w skład Federacji Bośni i Hercegowiny, położone na jajowatym wzgórzu, od którego wywodzi się jego nazwa, przy ujściu rzeki Plivy do Vrbasu. Nad otoczeniem dominuje stary zamek królów bośniackich, wzniesiony na przełomie XIV i XV w., w większości zrujnowany w wyniku działań wojennych, dziś powoli odbudowywany. Turystów przyciągają położone w pobliżu przepiękne wodospady.
Tekst: Ewa Tyszkiewicz