Browar Gościszewo. Poznaj wyjątkowy smak złocistego trunku

Mała miejscowość Gościszewo, leżąca na pograniczu Wielkich Żuław Malborskich i Powiśla, przy drodze Sztum–Malbork, z nieczynną gorzelnią i starym drewnianym kościołem św. Józefa nie wyróżniałaby się niczym szczególnym, gdyby nie browar. Założyli go w 1991 roku bracia Andrzej i Stanisław Czarneccy. Tak powstał nowoczesny browar Gościszewo specjalizujący się w produkcji piwa niepasteryzowanego.

Browar Gościszewo. Poznaj wyjątkowy smak złocistego trunku
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

Mała miejscowość Gościszewo, leżąca na pograniczu Wielkich Żuław Malborskich i Powiśla, przy drodze Sztum–Malbork, z nieczynną gorzelnią i starym drewnianym kościołem św. Józefa nie wyróżniałaby się niczym szczególnym, gdyby nie browar. Założyli go w 1991 roku bracia Andrzej i Stanisław Czarneccy. Tak powstał nowoczesny minibrowar specjalizujący się w produkcji piwa niepasteryzowanego.

Browar Gościszewo

Przez lata browar w Gościszewie warzył tylko jedną, acz zacną markę „Rycerz”, od niedawna zaś miłośnicy niepasteryzowanego piwa mogą się cieszyć wspaniałym „Naturalnym”, o którym jeden ze smakoszy, a przy tym recenzent prasowy napisał dowcipnie, że piwo to ma aromat sieci rybackich, miodu i spalonego drewna. Chętni do spróbowania piwa prosto z browaru powinni się wcześniej umówić telefonicznie. Browar oferuje piwo rozlewane do specjalnych dziesięciolitrowych beczek typu KEG. „Naturalne” bywa dostępne w niektórych specjalistycznych sklepach z piwem w większych miastach w całym kraju. Piwa produkowanego w Gościszewie koniecznie trzeba spróbować na miejscu. Nic bowiem nie szkodzi piwu niefiltrowanemu tak jak transport. Takie piwa wymagają specjalnego traktowania podczas przewozu – a nade wszystko zachowania niskiej temperatury w transporcie (ok. 10ºC).

Już wielu przekonało się o tym, że tutejsze piwo w Łodzi, Warszawie albo Radomiu smakuje zupełnie inaczej niż to wypite na miejscu przy browarze. Wart grzechu jest także wspominany na wstępie „Rycerz” – piwo jasne pełne (ekstr. 12,5% wag., alk. 6,2% obj.) z charakterystyczną etykietką, na której zobaczymy sympatyczną twarz „rycerza” w stroju hiszpańskim z XVII wieku z ogromnym kapeluszem. Etykiety tutejszych piw zdobi logo firmy z beczką opatrzoną inicjałami „A.S.Cz.”. To oczywiste nawiązanie do twórców browaru. Rodzinie Czarneckich wypada pogratulować wytrwałości i życzyć dalszych sukcesów na piwnej niwie.

Browar Gościszewo SC

Gościszewo 11

82-400 Sztum

(0-55) 277 11 10

Okolica

Biała Góra – węzeł wodny ze śluzą i jazem rozdzielającymi bieg dwu ramion ujściowych Wisły: Leniwki i Nogatu; ciekawym zabytkiem techniki jest tzw. wielki upust z 1852 roku.

*Malbork *– stolica zakonu krzyżackiego i jeden z największych gotyckich kompleksów zamkowych na świecie; zwiedzając zamczysko, warto zwrócić uwagę na budynki browaru zachowane na obszarze Zamku Niskiego.

*Rybaki *– malownicza wieś zaliczana do regionu Kociewia; zamieszkują go Kociewiacy, odróżniający się od sąsiednich Kaszubów m.in. językiem – mówią gwarą kociewską; w samych Rybakach warto zobaczyć śluzę międzyłęską.

*Sztum *– zachowany częściowo zamek krzyżacki z XIV wieku, letnia rezydencja Wielkiego Mistrza.

*Tczew *– gotycki kościół parafialny pw. św. Krzyża i takiż kościół podominikański; Muzeum Wisły; wiatrak holenderski z 1806 roku z pięcioramiennymi skrzydłami (własność prywatna); przy ul. Zamkowej 2/3 znajdują się zabudowania browaru z 1890 roku (obecnie rozlewnia piwa); latem dobrego piwa można się napić w okolicy przystani i bulwaru wiślanego.

*Zajezierze *– pałac i park Wilczewskich z XVIII wieku, w którym w czasie akcji plebiscytowej gościli Stefan Żeromski, Jan Kasprowicz i inni wspierający Polskę twórcy.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Browary w Polsce
Autor: Aleksander Strojny

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)