Trwa ładowanie...
16-02-2011 18:33

Browar Koreb. Łask. Napij się dobrego piwa

Niewielka miejscowość odległa o 35 km od Łodzi w końcu 2005 roku ucieszyła się zapewne na wieść, że rok 2006 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Jana Łaskiego w związku z kilkoma rocznicami: 500-leciem ustanowienia konstytucji Nihil novi oraz 500-leciem wydania Statutu Łaskiego, a także 550-leciem urodzin i 475-leciem śmierci ich twórcy – prymasa Polski i kanclerza wielkiego koronnego Jana Łaskiego. Mieści się tu browar Koreb.

Browar Koreb. Łask. Napij się dobrego piwaŹródło: Hachette Polska
d4i1gig
d4i1gig

Czasy świetności Łaska odnajdziemy we wnętrzu kościoła kolegiackiego pw. Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła (wzniesiony w latach 1517–1523, przebudowany po 1749 roku) z barokowymi kaplicami i alabastrową płaskorzeźbą Matki Bożej Łaskiej z końca XV wieku (dar papieża Klemensa VII). Warto też zobaczyć drewniany kościół Świętego Ducha z 1666 roku, cmentarz żydowski, synagogę z końca XIX wieku i ciekawą zabudowę mieszkalną z XVIII i XIX wieku.

Browar Koreb

W roku 2005 Łask stał się ważnym miastem na piwnej mapie Polski, po tym, jak rodzina Kaczorowskich przekształciła istniejącą od 1989 roku rozlewnię piwa „Piwomar” w mały browar (Browar Rodzinny Koreb). Nazwa zakładu nawiązuje do historii Łaska i regionu. „Koreb” to nieco zniekształcony „Korab” – herb rodowy Łaskich, rodziny magnackiej, której członkowie doszli do najwyższych godności w państwie na przełomie XV i XVI wieku. Młody browar Koreb stał się szybko znany na rynku lokalnym i wśród najzagorzalszych piwoszy. Zakład ma własne ujęcie wody, sam butelkuje i beczkuje swoje produkty. Miłośnicy piwa głośno komentowali to, że pierwsze etykiety tutejszego piwa do złudzenia przypominały etykiety „Tyskiego”: i stylistyką, i kolorystyką, i wreszcie samą nazwą – „Łaskie”. Te pierwsze piwa zresztą w opinii wielu nie należały do najlepszych. Obecnie jest jednak całkiem dobrze. Piwa z Łaska dostępne są w licznych sklepach i knajpach wokół Łodzi, bywają także w Warszawie i na Pomorzu. Można ich również spróbować w
położonej pod Łaskiem miejscowości wypoczynkowo--rekreacyjnej o wdzięcznej nazwie Kolumna. Browar łaski ma też w zwyczaju promować swoje produkty w centrach handlowych. A jest czego próbować! Nie można nie wychylić kufla mocnego „Baltic Strong” czy oryginalnego miodowego, rewelacyjne jest „Herbowe” ciemne (alk. 4,5% wag.). Zwolennicy lekkich, słabych piw bez obaw mogą sięgnąć po „Łaskie Trendy Beer”. Browar sprzedaje także piwo w oryginalnych 5-litrowych szklanych gąsiorach z kabłąkowatym zaworem.

Browar Koreb

ul. Żeromskiego 72
98-100 Łask
(0-43) 675 21 82
www.koreb.pl

Okolica

Buczek – gotycki kościół św. Jana Chrzciciela.

d4i1gig

*Kozuby *– młyn z 1920 roku leżący na malowniczym szlaku PTTK „Młyny nad Grabią”.

Kwiatkowice – kościół parafialny pw. św. św. Mikołaja i Doroty z 1606 roku.

Pabianice – renesansowy dwór kapituły krakowskiej (1567–1571), przy którym istniał kiedyś także browar (obecnie jest tu muzeum).

Rezerwat Jodły Łaskie – grąd jodłowy z najlepiej zachowanymi stanowiskami jodły w środkowej Polsce oraz 200-letnie dęby i okazałe sosny.

Talar – zabytkowe młyny z XIX wieku. Widawa – pochodzący z 1638 roku kościół Podwyższenia Krzyża Świętego fundacji Wojciecha Wężyka Widawskiego i jego żony Anny.

Wodzierady – zespół dworsko-parkowy z drewnianym dworem z przełomu XVIII i XIX wieku.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Browary w Polsce

Autor: Aleksander Strojny

d4i1gig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i1gig