Browar Namysłów. Zwiedzanie. Jak powstaje piwo?
Namysłów to jeszcze jedno stare śląskie miasteczko położone na Równinie Oleśnickiej, nad brzegiem Widawy. Jego dawni mieszkańcy wiele zawdzięczali rezydującym na tutejszym zamku książętom z dynastii piastowskiej. To dzięki przywilejowi wydanemu przez Konrada I w 1321 roku ludność miasta i okolic mogła się cieszyć świeżym piwem. Browarnicy miejscy pracujący na podzamczu doszli w swym fachu do perfekcji w XVI stuleciu; wtedy tutejsze piwo zasłynęło daleko poza murami Namysłowa. Wiemy, że browar Namysłów rozbudowano w połowie XVII wieku; warzył on wówczas dziesięć rodzajów piwa, co najlepiej świadczyło o tym, że nie była to warzelnia tuzinkowa.
Na dalsze losy browaru i zamku przez całe stulecie mieli wpływ... Krzyżacy. Śląsko-morawska gałąź zakonu, korzystając ze wsparcia Habsburgów, na przełomie XVII i XVIII wieku, odnowiła swój stan posiadania za rządów wielkiego mistrza Franciszka Ludwika von Pfalz-Neuburga. Zorganizowała wówczas nową komandorię – namysłowską i przejęła zamek z browarem. Podczas pierwszej wojny śląskiej (1741) i zamek, i browar mocno ucierpiały z rąk Prusaków i samych mieszczan. Okres krzyżacki skończył się w 1810 roku, kiedy zakon skasowano, a jego dobra przejęło państwo pruskie.
W 1862 roku namysłowski browar został wykupiony przez pochodzącego z Turyngii niemieckiego piwowara Augusta Haselbacha. Świetnie prosperujący zakład pozostał w rękach jego rodziny aż do 1944 roku.
Browar Namysłów
W skutek powojennej nacjonalizacji utworzono Namysłowskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze, które przejął potem inny państwowy potentat – browar Głubczyce. Przedsiębiorstwo usamodzielniło się już w 1991 roku, by trzy lata później stać się spółką pracowniczą. W latach 1998–1999 zainteresowała się nim polonijna firma z USA należąca do rodziny Gostomskich – Chicago Poland Investment Group. Po przejęciu przez nią zakładu browar zmienił czasowo nazwę na Browar Rayan Namysłów (od imienia Rayana Gostomskiego). Spore inwestycje pozwoliły firmie awansować do grona dużych zakładów, z roczną produkcją piwa na poziomie 1 mln hl.
Namysłowskie trunki warte są najwyższej uwagi. Na XVI Jesiennym Spotkaniu Browarników 2008 (tym razem odbywało się ono w Krakowie i Brzesku) produkty z Namysłowa święciły triumfy: piwo „Plum” zdobyło złoty medal, a „Malina” – srebrny w kategorii piw specjalnych, ponadto „Zamkowe Mocne” zostało uhonorowane brązowym medalem w kategorii piw jasnych pełnych mocnych. I właśnie te marki szczególnie polecamy. Marki: śliwkowe („Plum”) i malinowe, ale także imbirowe dla niejednego smakosza mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza że uchodzą za dużo mniej kaloryczne. Jedna puszka 0,5 l piwa „Plum” zawiera 170 kcal, podczas gdy przeciętne piwo jasne – około 260 kcal (dane browaru Namysłów). „Plum” wysoko oceniono także na Międzynarodowym Festiwalu Piw – International Real-Ale Festival w Anglii.
Zainteresowanych dokładniejszymi informacjami o produktach z Namysłowa odsyłamy do znakomitych stron internetowych (profesjonalnych i niepozbawionych humoru): www.zamkowe.com.pl, www.basztowe.pl, www.kozackie.pl, www.plumplum.eu.
Piwa „Zamkowe”, „Złoty Dukat”, „Kozackie” czy nawet „Plum” najlepiej będą smakować w Namysłowie, w ciekawym, choć mocno zniszczonym miasteczku o wielkiej historii, nie tylko piwnej (to tu wszak w roku 1348 Kazimierz III Wielki i cesarz Karol Luksemburski zawarli pokój, który zakończył wojnę o Śląsk i potwierdził jego zależność od Czech). Do namysłowskiego browaru, mieszczącego się na zamku, najlepiej przyjechać latem, kiedy organizowane są tu pod patronatem tego przedsiębiorstwa Dni Namysłowa, tzw. Browarki.
Browar Namysłów Sp. z o.o.
ul. Bolesława Chrobrego 26
46-100 Namysłów
(0-77) 403 91 12
www.browarnamyslow.com.pl
*Marcowe (Märzen) *– piwo kojarzone z Oktoberfestem. Mocne, wyraziste w smaku, ciemnobursztynowe piwo warzone w marcu. Większa niż zwykle zawartość chmielu wpływa na wydłużenie przydatności do spożycia. Długie leżakowanie pozwala przetrzymać największe letnie upały.
Okolica
Lasy Stobrawsko-Turawskie i pas roślinności chronionej wokół Jeziora Turawskiego.
Ligota Książęca – świątynia Wniebowzięcia NMP z obrazem Matki Boskiej Otynieńskiej.
*Michalice *– pobliski Zalew Michalicki to znakomity teren dla miłośników wędkarstwa i ornitologii – bogactwo ryb i ptactwa.
Minkowskie – zespół pałacowy z lat 1765–1784 wraz z otaczającym go parkiem w stylu sentymentalno-romantycznym.
Rychnów – zespół architektoniczny z neoklasycznym pałacem z XVIII–XIX wieku, dworem z przełomu XVI i XVII wieku, stajniami i spichlerzami.
Smogorzów – neogotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela z XIX wieku.
Ziemiełowice – kościół św. Marii Magdaleny z XIV wieku i zespół pałacowo-parkowy z końca XIX wieku.
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Browary w Polsce
Autor: Aleksander Strojny