Trwa ładowanie...

Bułgaria. Obowiązkowy test PCR dla wjeżdżających do kraju

Od piątku, 29 stycznia przy wjeździe do Bułgarii trzeba okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR na koronawirusa, wykonanego w ciągu 72 godzin poprzedzających przyjazd. Nakaz obowiązuje zarówno cudzoziemców, jak i Bułgarów.

Sofia, stolica Bułgarii (zdjęcie ilustracyjne)Sofia, stolica Bułgarii (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: 123RF
d1ttlww
d1ttlww

W Bułgarii utrzymuje się stosunkowo niska liczba nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przybyło 56 infekcji (4,5 proc. wszystkich wykonanych w tym czasie testów) i zmarło 29 osób chorych na COVID-19. 1301 osób wyleczono. Liczba zaszczepionych wynosi już 37 636, w tym 10 833 otrzymało już dwie dawki.

Bułgaria - zmiany na granicy

Nowe zasady przy wjeździe do Bułgarii obowiązują od piątku, 29 stycznia. Osoby, które nie okażą na granicy wymaganego dokumentu, będą kierowane na 10-dniową kwarantannę. Rozporządzenie ministra zdrowia obowiązuje do 30 kwietnia.

Zasady dotyczą wszystkich podróżnych - zarówno obcokrajowców, jak i Bułgarów. Wyjątkiem są kierowcy międzynarodowi, załogi samolotów i podróżujący tranzytem.

Główny inspektor sanitarny kraju Angeł Kunczew zapowiedział w piątek możliwą trzecią falę zakażeń, jeżeli do Bułgarii dotrze uważany za bardziej niebezpieczny południowoafrykański wariant koronawirusa.

d1ttlww

Bułgaria - starsze dzieci wracają do szkoły

Od poniedziałku w Bułgarii otwarte będą szkoły również dla starszych uczniów (uczniowie klas 1-4 wrócili do stacjonarnego trybu nauki 4 stycznia). Jak twierdzi bułgarski GIS dotychczasowe doświadczenie pokazało, że szkoły "nie są straszliwym ogniskiem zarazy". Oczywiście dochodzi do zakażeń, lecz nie na bardzo wysoką skalę.

Warto dodać, że w kraju rozpoczęło się szczepienie nauczycieli. Jak informuje PAP, odsetek skłonnych do zaszczepienia się nie przekracza jednak 30 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ttlww
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ttlww