Trwa ładowanie...
ycipk-c29icr
ycipk-c29icr

Bursztyn-fałszywka - smutna pamiątka z wakacji

Na rynku pojawia się coraz więcej fałszywego bursztynu. Niestety, wychodząc ze sklepu może okazać się, że zamiast pięknego kamienia kupiliśmy właśnie plastikową imitację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-c29icr

_ Trudno spekulować na temat skali zjawiska _ - mówi Jakub Mańczak, wiceprezes firmy S&A Bursztynowa Biżuteria. _ Myślę, że obecnie fałszywe wyroby mogą stanowić 10-15% spośród wszystkich dostępnych na rynku, ale z roku na rok będzie ich coraz więcej. To zjawisko zniechęci klientów _ - dodaje.

Obecnie 90% polskiego bursztynu trafia na eksport, ale już wkrótce możemy stracić zaufanie zagranicznych kontrahentów. Problem dotyczy także mieszkańców i turystów, którzy chętnie kupują bursztynowe pamiątki.

Okazuje się, że falsyfikaty można spotkać przede wszystkim w drobnej biżuterii z małymi kamieniami. Większe bryły trudniej podrobić. Kupując niewielkie kawałki bursztynu musimy być szczególnie uważni. Niestety mały falsyfikat osadzany w biżuterii jest praktycznie nie do rozpoznania. Gołym okiem nie można odróżnić imitacji bursztynu od oryginału. Specjaliści podkreślają, że jest kilka metod sprawdzenia produktu, ale wszystkie kończą się jego uszkodzeniem.

ycipk-c29icr

Prawdziwy bursztyn od falsyfikatu różni się na przykład wonią wydzielaną podczas podgrzewania. Jak więc ustrzec się przed zakupem plastykowego bubla? Ludzie z branży radzą, aby zachować podobne środki ostrożności, jak w przypadku innych produktów.

_ Przede wszystkim powinna zaalarmować nas cena _ - mówi Jakub Mańczak, wiceprezes dużej firmy bursztynniczej. _ W ostatnich latach ceny surowca, a tym samym wyrobów z bursztynu wzrosły o 100%. Jeśli więc prezentowany nam produkt będzie podejrzanie tani, to sygnał, że może nie być oryginalny. Warto kupować biżuterię z bursztynu w renomowanych galeriach i sklepach jubilerskich. Takie miejsca nie sprowadzają wyrobów z niepewnych źródeł. Warto także zwrócić uwagę, czy galeria otwarta jest przez cały rok, czy tylko sezonowo. Będzie to istotne w przypadku reklamacji _ - tłumaczy.

Fałszywy bursztyn trafia na polski rynek nie tylko z zagranicy. Rodzimi producenci także przyswoili już techniki jego wyrobu. Przykład stanowi podwarszawska firma produkująca poliestrowy bursztyn. Specjaliści potrafią nawet podrobić kamień z zatopionym w środku owadem.

Magdalena Raszewska

ycipk-c29icr

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-c29icr

ycipk-c29icr
ycipk-c29icr