Trwa ładowanie...
d3fbg55

Centrum Wszechświata. Dźwiękowy fenomen w Tulsie w Oklahomie

Tulsa to miasto w stanie Oklahoma, gdzie odkryto "centrum Wszechświata". Przynajmniej tak twierdzą niektórzy. Wszystko przez tajemniczy krąg, w którym pojawia się echo, słyszalne jedynie dla osoby stojącej w środku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiele osób twierdzi, że to właśnie tutaj znajduje się centrum Wszechświata
Wiele osób twierdzi, że to właśnie tutaj znajduje się centrum Wszechświata (flickr.com, Fot: jill, jellidonut... whatever)
d3fbg55

Odcinek łączący dzielnicę Greenwood ze śródmieściem Tulsy przyciąga rocznie prawie 10 tys. turystów. To tutaj właśnie ma znajdować się "centrum Wszechświata", a potwierdzeniem tego mają być wyjątkowe zjawiska akustyczne.

Na chodniku znajduje się specjalny krąg. Stojąc w jego środku możemy usłyszeć echo własnych słów. Jednak, co najdziwniejsze, słowa mówione wewnątrz kręgu będą niesłyszalne dla osób stojących poza nim.

d3fbg55

Wiele osób stara się odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną tego zjawiska. Dla niektórych są to siły nadprzyrodzone, inni tłumaczą to jakimś działaniem magnetycznym. A tak naprawdę nie dzieje się tam nic sprzecznego z prawami fizyki.

Do lat 80. znajdował się w tym miejscu wiadukt samochodowy. Kiedy spłonął, postanowiono wybudować nową konstrukcję, tym razem dla pieszych. Żeby uatrakcyjnić ją wizualnie, utworzono okrąg z betonowych ławek.

I to właśnie one są przyczyną tej pozornej anomalii. Kiedy stoimy pośrodku kręgu naznaczonego na chodniku, jednocześnie znajdujemy się w większym okręgu, utworzonym przez betonowe konstrukcje. Nasz głos odbija się więc od tych niepozornych ławek i wraca do nas wzmocniony.

"Myślę, że taki cel nie był zamierzony i że efekt ten jest jedynie czystym przypadkiem" – powiedział Shane Wood, dyrektor Tulsa Foundation of Architecture.

d3fbg55

Jednak pomimo naukowych wyjaśnień, istnieje wiele osób, które mają swoja teorię - twierdzą, że to miejsce jest niezwykłe na skalę globalną.

Źródło: kjrh.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wszechświat rozszerza się szybciej, niż sądzono

d3fbg55

Podziel się opinią

Share

d3fbg55

d3fbg55