Trwa ładowanie...

Chaos w samolocie. Żydzi nie chcieli siedzieć obok kobiet

Prawdziwy koszmar przeżyli pasażerowie na pokładzie samolotu lecącego z Nowego Jorku do Tel Awiwu. Grupa ultraortodok­syjnych Żydów wywołała awanturę z powodu lecących maszyną kobiet - informuje news.com.au.

Chaos w samolocie. Żydzi nie chcieli siedzieć obok kobietŹródło: Twitter.com/Oren Kessler
d400urf
d400urf

Większość pasażerów lotu stanowili wyznawcy judaizmu i ultraortodoksyjni haredimi. Lecieli oni do Izraela na obchody święta Rosz ha-Szana, żydowskiego Nowego Roku. Według religii judaistycznej to rocznica stworzenia świata i jedno z najważniejszych świąt w żydowskim kalendarzu.

Pierwsza odsłona konfliktu miała miejsce tuż po wejściu na pokład, gdy ortodoksyjni wyznawcy judaizmu zorientowali się, że mają siedzieć obok kobiet. Zaczęli prosić je, by się przesiadły. Wielu proponowało im nawet spore sumy pieniędzy. Kilka kobiet odmówiło, stanęli więc w przejściu, opóźniając start maszyny.

Ultra-Orthodox men refuse to sit next to women on El Al flight, causing '11-hour-nightmare'
http://t.co/rbMpAv8uGX pic.twitter.com/sGnWZPE061

— Oren Kessler (@OrenKessler) September 25, 2014

d400urf

Obsługa samolotu na chwilę opanowała chaos, zmuszając pasażerów do zajęcia miejsc i zapięcia pasów. Jednak gdy tylko maszyna znalazła się w powietrzu, gorliwy wyznawcy judaizmu, którzy siedzieli obok kobiet, natychmiast wstali. Przez cały 11-godzinny lot blokowali przejście w samolocie.

- To był koszmar. Przez 11 godzin nie można było nawet skorzystać z toalety - stwierdziła jedna z pasażerek.

Ultraortodoksyjni Żydzi od lat prowadzą politykę segregacji w Izraelu. Domagają się między innymi tego, by kobiety jeździły z tyłu autobusu. Podczas budowy kolejki miejskiej w Jerozolimie domagali się nawet oddzielnych wagonów dla kobiet. Ten pomysł nie został jednak wcielony w życie.

WB/at

d400urf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d400urf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj