Chcą zmienić najbardziej znany plac w Gdańsku. Każdego roku odwiedzają go rzesze turystów
Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Gdańsku ma się zmienić. Władze miasta ogłosiły konkurs na nową koncepcję terenu przy pomniku Poległych Stoczniowców i przy historycznej Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Czy uda się zachować charakter tego symbolicznego miejsca? Przekonamy się w grudniu, gdy wyniki konkursu zostaną zaprezentowane publicznie.
Okolice Europejskiego Centrum Solidarności i bramy stoczniowej oraz pomnika Poległych Stoczniowców (potocznie nazywanego Trzema Krzyżami) to miejsca symboliczne i wyjątkowe. Każdego roku odwiedzają je setki tysięcy turystów z Polski i z zagranicy. Zdaniem władz Gdańska plac ten wymaga jednak uporządkowania i dopasowania do współczesnego otoczenia. Pomóc w tym ma konkurs dla architektów.
Wyjątkowe i symboliczne miejsce
Urzędnicy mają świadomość historycznej i symbolicznej wyjątkowości miejsca. Są jednak przekonani, że wymaga ono należytej, współczesnej oprawy. Tym bardziej, że cały czas zmienia się otoczenie. Dziewięć lat temu zaczęło tu działać Europejskie Centrum Solidarności, wyburzono część starych budynków w pobliżu - wśród nich dawny hotel Gryf, powstał biurowiec Eternum.
Zdaniem władz Gdańska, plac powinien się zmienić, bo nie stanowi już granicy stoczni i miasta, tylko leży w jego centrum. Celem konkursu jest więc znalezienie sposobu na uporządkowanie zarówno samego placu, jak i jego bezpośredniego otoczenia. W planie jest też poprawa dostępności i estetyki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Urlop w Bułgarii. Co przyciąga turystów?
- Chcemy, żeby przestrzeń ta była nie tylko przyjazna, ale żeby też uwypuklała symbolikę placu Solidarności wraz z jego dominującym i najważniejszym symbolem, jednym z najważniejszych symboli Gdańska - pomnikiem Poległych Stoczniowców Grudzień 1970 - tłumaczyła, informując o konkursie, prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Ze względów symbolicznych, ale także konserwatorskich, nie można ruszać samego pomnika, jak i charakterystycznych, zabrukowanych kół wokół niego oraz muru będącego pozostałością dawnego ogrodzenia Stoczni Gdańskiej.
Konkurs dla doświadczonych i dla początkujących
W konkursie mogą wziąć udział zarówno doświadczeni architekci, jak i młodzi absolwenci wydziałów architektury uczelni wyższych. Od zainteresowanych miasto nie wymaga uprawnień architektonicznych. Pula nagród konkursowych wynosi 110 tys. złotych.
Czytaj także: Brytyjczycy zachwyceni miejscem w Polsce. "Raj na ziemi"
Organizatorzy konkursu na prace czekają do 10 listopada. Rozstrzygniecie nastąpi do 24 listopada. Prezentacje prac konkursowych i dyskusje na temat wybranych koncepcji zaplanowane są na 15 grudnia