Trwa ładowanie...

Chcą zrewolucjonizować polski transport podniebny. Zaczynają od południa kraju

Firma Mała Polska Flota Powietrzna chce wybudować sieć lądowisk dla lekkich i tanich samolotów. Mają zacząć od dwudziestu tego typu punktów na terenie Śląska. Przedstawiciele firmy twierdzą, że ułatwi to życie turystom i biznesmenom.

Chcą zrewolucjonizować polski transport podniebny. Zaczynają od południa krajuŹródło: Shutterstock.com
d1qtndm
d1qtndm

Wiatrakowce – tak nazywają się ultralekkie, coraz popularniejsze statki powietrzne. Ich zaletą jest to, że nie podlegają tak skomplikowanym regulacjom, jak większe samoloty i mogą startować z niewymagającego terenu. Okazuje się, że w wielu krajach system małych lądowisk jest już dobrze rozwinięty. Samoloty te są także niedrogie (ok. 160 tys. zł za sztukę), a ich konstrukcja umożliwia przeloty na odległość ok. 500 km na wysokości od 30 do 2000 m. Są w stanie rozwinąć prędkość do 180 km/h.

- Korytarze powietrzne już mamy, a tych "dróg" nie trzeba serwisować. Pozostaje kwestia sieci małych lądowisk. Chcemy je utworzyć w Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz w gminach - tłumaczą przedstawiciele spółki.

Mała Polska Flota Powietrzna planuje w pierwszym etapie wybudować 20 lądowisk na terenie Śląska. Koszt jednego wynosi ok. 350-500 tys. zł. Najpierw mają powstać mniejsze lotniska, z krótszymi pasami startowym, jednak z możliwością ich rozbudowania, aby mogły obsługiwać docelowo także małe samoloty. Na każdym mini-porcie mają się znajdować 2-3 wiatrakowce, służące jako "podniebne taksówki" dla biznesmenów i turystów.

d1qtndm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jest nowy największy samolot świata

d1qtndm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtndm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj