Chile. Wiza. Język. Waluta. Informacje praktyczne
Chile jest dla podróżników oceanem rozmaitości: górskie szczyty Andów, pustynia Atakama, Ziemia Ognista, rozpiętość klimatu od podzwrotnikowego suchego po subpolarny, 41 parków narodowych (18% powierzchni kraju). Publikujemy informacje praktyczne. Jaki obowiązuje w tym kraju język urzędowy? Jaka waluta? I czy potrzebna jest wiza, żeby wjechać do tego kraju?
_ Stolica: Santiago Waluta: peso chilijskie (CLP); 1 USD = 434,60 CLP (kurs z 10.04.2008) Język urzędowy: hiszpański _* Język urzędowy: hiszpański*
WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy. Osoby przebywające w Chile na podstawie wizy są obowiązane do uzyskania dowodu osobistego dla cudzoziemców, wystawianego przez urząd stanu cywilnego. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony, niema również obowiązku okazania biletu powrotnego. Opłata lotniskowa w przypadku lotów międzynarodowych wynosi 30 USD.
PRZEPISY CELNE
Należy zadeklarować gotówkę ponad 10 tys. USD. Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile artykułów spożywczych w stanie surowym oraz nasion i roślin. Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparaty fotograficzne, kamery etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 szt. papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy. W Chile nie istnieje procedura zwrotu podatku VAT cudzoziemcom.
PRZEPISY PRAWNE
Surowo zwalczana jest przestępczość narkotykowa. Przemyt środków odurzających podlega karze od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. W przypadku większych ilości narkotyków stroną oskarżającą w procesie jest także Rada Obrony Państwa jako organ strzegący interesów kraju.
MELDUNEK
Obowiązek meldowania cudzoziemców spoczywa na osobach udzielających gościny lub na administracji hoteli, w których zatrzymują się turyści.
UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane wybiórczo, zależnie od rodzaju udzielonej usługi medycznej: uznawane są w przypadku leczenia szpitalnego, nie są uznawane w przypadku leczenia ambulatoryjnego lub udzielenia pomocy doraźnej (pogotowie).
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Występuje zagrożenie żółtaczką, zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, dezynfekować surowe warzywa specjalnymi kroplami. Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego (objawy przypominają grypę; ok. 30% zachorowań kończy się śmiercią). Aby uniknąć zarażenia, należy dbać o higienę podczas biwakowania, zwłaszcza w południowych regionach Chile. Zaleca się również stosowanie kremów z filtrem ochronnym ze względu na duże promieniowanie UV.
Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 50 USD, doby w szpitalu – 350–400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem lub kartą. Tylko w szczególnych przypadkach możliwe jest przyjęcie w ośrodkach społecznej służby zdrowia; opłata za dobę wynosi ok. 90 USD.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Od kierowców wymagane jest posiadanie krajowego i międzynarodowego prawa jazdy, wystawionego przez uprawnioną instytucję polską.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń.
*BEZPIECZEŃSTWO *
W ostatnich latach odnotowano wzrost przestępczości pospolitej, szczególnie w Santiago, Valparaíso i innych ośrodkach turystycznych. Należy zachować szczególną ostrożność w metrze, na dworcach autobusowych i w autobusach dalekobieżnych.
ŚWIĘTA
Dni wolne od pracy: Nowy Rok, Wielki Piątek, 1 maja – Święto Pracy, 21 maja – rocznica bitwy pod Iquique, 29 czerwca – św. Piotra i Pawła, 16 lipca – Święto Matki Boskiej z Carmen, 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP, 18 września – Święto Niepodległości, 19 września – Święto Armii, 12 października – Dzień Odkrycia Ameryki (tzw. Dzień Rasy), 1 listopada – Wszystkich Świętych, 8 grudnia – Niepokalane Poczęcie NMP, 25 grudnia – Boże Narodzenie. Uwaga: dni wolne od pracy z tytułu niektórych świąt, jak św. Piotra i Pawła, Dzień Odkrycia Ameryki, są przenoszone na poniedziałek, jeśli święta wypadają w niedzielę.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• Niektóre firmy turystyczne przyjmują płatność w dolarach amerykańskich. W powszechnym użyciu są czeki oraz karty kredytowe i debetowe.
• Godziny urzędowania: urzędy – od poniedziałku do piątku
9.00–13.00 i 14.00–18.00; banki – od poniedziałku do piątku
9.00–14.00; poczta – od poniedziałku do piątku 8.00–19.00, w soboty
9.00–14.00; supermarkety – od poniedziałku do niedzieli
8.00–22.30, galerie handlowe – od poniedziałku do niedzieli
11.00–21.00.