Chiny - najdłuższy na świecie szklany most
W Parku Narodowym Zhangjiajie w Chinach ukończono budowę najdłuższego na świecie mostu ze szkła. Konstrukcja, budząca przerażenie wśród osób, które mają lęk wysokości, mierzy 430 metrów i jest zawieszona 300 metrów nad ziemią.
W Parku Narodowym Zhangjiajie w Chinach ukończono budowę najdłuższego na świecie mostu ze szkła. Konstrukcja, budząca przerażenie wśród osób, które mają lęk wysokości, ma 430 metrów długości i jest zawieszona 300 metrów nad ziemią.
Zaprojektowany przez izraelskiego architekta Haim Dotana most, łamie dziesięć różnych rekordów świata, w tym jako najwyższa platforma do skoku na bungee.
Podstawa mostu to tafle hartowanego szkła. Każda z nich składa się trzech warstw, o grubości 1,5 cm. Panele są niezwykle wytrzymałe - połączono je w taki sposób, aby każdy z nich mógł utrzymać ciężar 30 osób, nawet jeśli są popękane. Koszt budowy obiektu wyniósł 260 mln juanów (ok. 156 mln złotych).
Władze chciały otworzyć przeprawę 1 maja, ale prace przedłużyły się. Co prawda jest gotowa, ale zostanie oddana do użytku dopiero w lipcu 2016 roku. Opóźnienie jest wynikiem silnych ulew, które przechodzą obecnie nad południowymi Chinami. Inżynierowie przeprowadzili dotychczas ok. 100 prób bezpieczeństwa i ocenili, że konstrukcja jest w stanie utrzymać ciężar nawet 800 osób jednocześnie. Zbadano również jej odporność na wiatr czy zmiany temperatury.
W ostatnich latach w Chinach powstało już kilka zapierających dech w piersi obiektów ze szkła, które zawieszone są wysoko nad ziemią. Jednym z nich jest funkcjonujący już most w Narodowym Parku Geologicznym Shiniuzhai, położonym w regionie Pingjiang.
wg/udm