Chiny - powstaną wieżowce, przypominające „pionowe lasy”
W Chinach przedstawiono plany budowy eksperymentalnych dwóch wież, które mają przypominać „pionowe lasy”. Budynki zostaną wzniesione w liczącym ponad 8 mln mieszkańców Nankin - dawnej stolicy, położonej we wschodniej części kraju. Będą pierwszymi tego typu nie tylko w metropolii, ale i w Azji. Jakie mają pełnić zadanie? Zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w mieście, które od lat boryka się ze smogiem.
Po ogłoszeniu ambitnych planów w pierwszej kolejności wspomniano, w jaki sposób wysokościowce mają pomagać oczyszczać powietrze. Zostaną „przyozdobione” ponad tysiącem drzew i 2,5 tys. rosnącymi kaskadowo roślinami. Docelowo mają pochłaniać 25 ton CO2 rocznie.
Choć to tylko częściowo rozwiąże problem smogu, jest to element wieloletniego planu, który ma poprawić jakość życia w tamtejszych aglomeracjach. Opublikowane w 2016 r. wyniki badań Instytutu Środowiska Uniwersytetu Nankińskiego wykazały, że zanieczyszczone powietrze jest główną przyczyną przedwczesnej umieralności Chińczyków, na równi z papierosami. Naukowcy przeanalizowali 3 mln zgonów w 74 chińskich miastach w 2013 r. i podali zatrważające dane - aż 32 proc. z nich to efekt smogu. To skłoniło władze do zmiany podejścia podczas realizowania kolejnych dużych inwestycji. Stąd też nowo wznoszone wysokościowce mają coraz częściej zmniejszać, a nie pogłębiać problem smogu.
„Pionowe lasy”
Drapacze chmur zostały zaprojektowane przez włoskiego architekta Stefano Boeri, a termin oddania ich do użytku zaplanowano na IV kwartał 2018 r.
Mniejsza z wież, o wysokości 108 m, będzie hotelem należącym do sieci Hyatt. Na jej szczycie znajdzie się ogromny basem. Druga, wyższa o kilkanaście metrów, będzie pełnić głównie funkcję biurowca, ale znajdzie się w niej też miejsce na muzeum, szkołę kształcącą w kierunku przyjaznej środowisku architektury oraz prywatny klub, który znajdzie się na ostatnim piętrze obiektu.
Stefano Boeri ma już na swoim koncie sukcesy w dziedzinie eko-obiektów. Pierwszy z nich powstał w 2014 r. w Mediolanie (na zdjęciu poniżej). Jest nie tylko przyjazny środowisku, ale też pełni rolę domu dla ptaków i owadów.
Ekologiczne budownictwo coraz popularniejsze
Choć wieże w Nankin będą pierwszymi „pionowymi lasami” na kontynencie, istnieją w Azji ekologiczne budynki. Jednym z nich jest hotel PARKROYAL on Pickering w Singapurze, którego fasada to w sumie 15 tys. m kw. ogrodów, tarasów i wodospadów.
Podobne obiekty można też coraz częściej spotkać w Europie. Są to m.in. hotele "Pershing" w Paryżu czy "Il Sereno" położony na wysepce na jeziorze Lago di Como we Włoszech.
Studio architektoniczne Boeri chce rozpocząć nową modę na budowanie wieżowców przypominających „pionowe lasy”. Nie tylko w innych Chińskich miastach, jak Szanghaj, Shijiazhuang i Liuzhou, ale też w Szwajcarii i we Włoszech.
Źródło: The Telegraph