Trwa ładowanie...

Chiny. W Pekinie zatwierdzono ustawę o bezpieczeństwie dla Hongkongu

Publiczna hongkońska stacja RTHK podała, że chiński parlament przyjął we wtorek projekt nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym. Ma ono zostać narzucone na Hongkong.

Hongkong coraz mniej niezależny Hongkong coraz mniej niezależny Źródło: East News
d3e8uwj

Jak informuje agencja PAP, treść uchwalonych przepisów nie została jeszcze podana do wiadomości publicznej. Źródła dziennika "South China Morning Post" informują, że szczegóły mają zostać wkrótce ogłoszone przez państwową chińską agencją prasową Xinuha.

Chińskie media donoszą, że projekt został poparty przez wszystkich 162 członków Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), który obradował nad nim od niedzieli.

Ograniczenie wolności oraz swobód obywatelskich

Projekt ma zostać wprowadzony w Hongkongu z pominięciem jego lokalnej legislatywy. Przepisy mają zostać dopisane do aneksu Prawa Podstawowego - hongkońskiej minikonstytucji. Obowiązywać będą od chwili publikacji w Hongkongu, co zgodnie z doniesieniami nastąpić ma w najbliższym czasie.

d3e8uwj

Władze Chin twierdzą, że nowe prawo będzie służyło zwalczaniu działalności separatystycznej, wywrotowej i terrorystycznej, a także zmów z zagranicznymi siłami. W praktyce będzie oznaczało to ograniczenie wolności oraz swobód obywatelskich.

Mieszkańcy boją się prześladowań

Komunistyczna Partia Chin wprowadza ustawę o bezpieczeństwie narodowym, powołując się na potrzebę zaprowadzenia porządku w systemie prawnym Hongkongu. Mieszkańcy miasta boją się, że Chiny wykorzystają ustawę do prześladowania i szkalowania krytyków władzy.

Światowe media donoszą, że zgodnie z nową ustawą, zakazane będzie m.in. zrzeszanie grup obywateli, a sądy będą miały pozwolenie na wydawanie kar więzienia za "naruszenie bezpieczeństwa narodowego". Legalna ma być za to w mieście działalność chińskich służb bezpieczeństwa. Nowe przepisy mają przeciwdziałać secesji sabotażowi oraz przewrotom.

Źródło: "PAP"

Chiński pociąg magnetyczny. Przekracza prędkość 600 km/h

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3e8uwj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e8uwj