Trwa ładowanie...
08-08-2011 10:25

Ciechocinek. Sanatoria z basenem solankowym. Nabierzesz tu sił

Ciechocinek jest największym polskim uzdrowiskiem nizinnym; leży na tzw. Białych Kujawach, we wschodniej części Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej, na lewym brzegu Wisły. Sanatoria z basenem solankowym to coś z czego słynie to miejsce.

Ciechocinek. Sanatoria z basenem solankowym. Nabierzesz tu sił
d2ruazf
d2ruazf

Ciechocinek jest największym polskim uzdrowiskiem nizinnym; leży na tzw. Białych Kujawach, we wschodniej części Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej, na lewym brzegu Wisły. Tutejsze źródła solankowe są znane od połowy XIII wieku, kiedy to książę Konrad I Mazowiecki przekazał warzelnię soli zakonowi krzyżackiemu.

Historia Ciechocinka jako uzdrowiska rozpoczęła się w 1836 roku. Wówczas w miejscowym zajeździe zainstalowano pierwsze cztery wanny lecznicze. Dało to początek Zakładowi Zdrojowemu.

Do upowszechnienia uzdrowiska przyczynił się doktor Roman Ignatowski, który był pierwszym lekarzem Zakładu (1845–1881). Na zasadniczy rozwój kurortu wpłynęło uruchomienie połączenia z Aleksandrowem Kujawskim w ramach kolei warszawsko-bydgoskiej w 1867 roku oraz poprowadzenie wodociągu w roku 1894.

Kolejny etap rozwoju nastąpił w okresie międzywojennym. Uzdrowisko przejęte przez rząd zostało podporządkowane Ministerstwu Zdrowia. Powstawały nowe pensjonaty dla letników, wybudowano pocztę i szkołę, kompleks Europa, Dworek Prezydenta. Powstał wówczas również Park Zdrowia obejmujący basen termalno-solankowy, Ogródek Jordanowski, boiska i rozległe tereny zielone okalające tężnie. W latach 30. Ciechocinek zaczął przeobrażać się w miasto ogród. Było to spełnienie wizji architekta zieleni – Zygmunta Hellwiga, twórcy ciechocińskich dywanów kwiatowych.

d2ruazf

Najbardziej obleganym przez kuracjuszy miejscem w Ciechocinku jest fontanna Grzybek przy zbiegu ulic Zdrojowej i Kościuszki. Wypływająca z niej solanka ma stężenie 5,5% i bardzo łatwo się utlenia, tworząc wokół naturalną inhalację bromowo-jodową. Obok stoi dawny budynek Müllera (1881-1900), który był jednym z pierwszych prywatnych obiektów hotelowych w miejscowości. Ożywa późnym popołudniem i wieczorem, gdy w restauracji Przy Grzybie odbywają się fajfy (15.00–17.30) i wieczorki taneczne (18.30–24.00). Z reguły parkiet jest zapełniony, a w kuracjuszach rodzi się młodzieńczy duch.

Na zachód od Grzybka zlokalizowany jest Park Tężniowy. Idąc tam, mija się po drodze Plac Gdański z pomnikiem upamiętniającym wyzwolenie Ciechocinka i słynny zegar kwiatowy, szczególnie interesujący latem, kiedy z kwiatów układane są piękne kompozycje. W parku są trzy wysokie tężnie o konstrukcji z potężnych belek. Warto wejść na górę tężni nr I i stamtąd podziwiać panoramę uzdrowiska. Za tężnią nr III utworzono rezerwat roślinności słonolubnej.

Park Zdrojowy ma kształt prostokąta przedzielonego alejką spacerową z fontanną Jaś i Małgosia. Projektantem parku był w 1876 roku Hipolit Cybulski. Opodal niewielkiego stawu warto się zatrzymać w budynku Pijalni Wód Mineralnych z 1876 roku, w którym jest też kawiarnia i sala koncertowa. Letnie występy plenerowe i liczne festiwale odbywają się w drewnianej muszli koncertowej z 1909 roku, wykonanej w stylu zakopiańskim.

W Ciechocinku jest również Teatr Letni, drewniany budynek na 240 miejsc z 6 lożami. Secesyjny budynek jest jednym z trzech tego rodzaju obiektów w Europie. Przechodząc od teatru ulicą Żelazną dochodzi się do dawnego Casino Europa, które w okresie międzywojennym było miejscem spotkań elit i kuracjuszy. W historycznej jaskini hazardu mieści się obecnie restauracja, a kilkanaście lat temu odbywały się tu słynne radiowe Podwieczorki przy mikrofonie, między innymi z udziałem wspaniałej Hanki Bielickiej.

d2ruazf

Za sanatoriami Warszawianka i Wrzos stoi Dworek Prezydenta RP, obiekt wzniesiony w latach 30. XX wieku jako dar mieszkańców dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Po przeciwległej stronie ulicy Wojska Polskiego znajduje się kolorowa cerkiew św. Michała Archanioła z 1894 roku – drewniana budowla w stylu zauralskim, jedyna tego typu w Europie.
W Ciechocinku leczy się schorzenia narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, przemiany materii, cukrzycę. Uzdrowisko oferuje szeroką bazę zabiegową z zakresu hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii, inhalatorium, masaże. Do leczenia wykorzystuje się naturalne cieplice solankowe i polskie borowiny.

Tężnie ciechocińskie

Unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki. Budowa tężni I i II trwała od 1824 do 1828 roku, trzecia powstała w 1895 roku. Wysokość tężni wynosi 15,8 m, a ich łączna długość 1741,5 m. Solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (tzw. fontanny Grzybek) i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka przesącza się po ściankach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium.

UZDROWISKA

*Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II *Występujące tu słone wody i solanki chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodowe, żelaziste i borowe oraz piękny park zapewniają atmosferę sprzyjającą rehabilitacji i wypoczynkowi. Oprócz bazy hotelowej i zaplecza konferencyjnego w klinice znajduje się nowy Kompleks Balneologiczny. Jest to nowocześnie wyposażona baza zabiegowa, z basenem wewnętrznym z wieloma atrakcjami, z brodzikiem dla dzieci i całorocznym basenem zewnętrznym z podgrzewaną wodą.

d2ruazf

Do dyspozycji gości jest sauna, siłownia, aqua aerobik, prowadzone są zabiegi rehabilitacyjne i lecznicze z zakresu hydroterapii, fizykoterapii, balneoterapii, m.in. masaże lecznicze czy kąpiele perełkowe. Niespodzianką jest prysznic wrażeń i słoneczna łąka ze stanowiskiem do opalania. W klinice znajduje się także Centrum Dermatologii Estetycznej, gdzie można poddać się zabiegom usuwania zmarszczek, zabiegom laserowym, wykonuje się tu peelingi chemiczne oraz całą gamę ekskluzywnych zabiegów na twarz i ciało (z wykorzystaniem kosmetyków firmy Pevonia). W ramach odnowy biologicznej można także relaksować się w grocie lodowej, korzystać z zabiegów SPA i wellness (np. w kapsule SPAOceana), ćwiczyć na siłowni. Do dyspozycji gości jest ponad 400 komfortowo wyposażonych pokoi i apartamentów, restauracja, a także herbaciarnia i kawiarnia. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia roweru.

*Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II – Spółdzielnia Usług Medycznych *ul. Warzelniana 7
87-720 Ciechocinek
(54) 416 70 10–11, 416 70 00
rezerwacja@podtezniami.pl+'?' ), marketing@podtezniami.pl+'?' )
www.podtezniami.pl

*Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek *Ośrodek specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji chorób układu ruchu: reumatycznych, pourazowych, wad wrodzonych, zaniku mięśni, skrzywień kręgosłupa, dysfunkcji ruchowych. Skutecznie leczy się tu również choroby układu nerwowego (niedowłady, porażenia, udary, nerwobóle, stany pourazowe, stany pooperacyjne), schorzenia układu krążenia oraz schorzenia górnych dróg oddechowych, a także choroby kobiece. Przedsiębiorstwo organizuje turnusy lecznicze, profilaktyczne i rehabilitacyjne. Dysponuje nowoczesną bazą zabiegową, przystosowaną do rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Oferuje ponad 70 rodzajów zabiegów leczniczych z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii, hydroterapii (w tym baseny solankowe) z wykorzystaniem naturalnych surowców (solanki i borowiny), inhalacje, masaże.

d2ruazf

*Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A. *ul. Kościuszki 10
87-720 Ciechocinek
(54) 283 60 78
(54) 283 62 95
www.puc.sky.pl

Szpital Uzdrowiskowy nr 4 Dom Zdrojowy
Położony w ładnym miejscu, w kompleksie zieleni. Jest przygotowany na przyjęcie 300 osób. Na miejscu znajduje się nowoczesna baza zabiegowa (z basenem solankowym). Na terenie obiektu znajduje się gabinet badań densytometrycznych, gabinet EKG, sala kinowa, kiosk, kawiarnia, salon kosmetyczny i fryzjer. Wykonuje się tu 70 rodzajów zabiegów leczniczych, w tym kąpiele w wannach i basenie solankowym, zabiegi borowinowe, inhalacje indywidualne i zbiorowe, masaże, hydromasaże, zabiegi z zakresu kinezyterapii i fizykoterapii, płukania jamy ustnej (choroby przyzębia), a także zabiegi w kabinie kriosauny.

*Szpital Uzdrowiskowy nr 4 Dom Zdrojowy *ul. Leśna 3
87-720 Ciechocinek
(54) 283 60 67
www.puc.sky.pl

d2ruazf

Szpital Uzdrowiskowy nr 1
Zabytkowy budynek z nowoczesną bazą zabiegową oraz z basenami solankowymi. Ma 120 miejsc hotelowych. Rodzaje wykonywanych tu zabiegów to przede wszystkim hydroterapia (kąpiele solankowe w wannie i basenie), hydromasaże, zabiegi borowinowe, masaże suche, zabiegi kinezyterapeutyczne i fizykoterapeutyczne.

*Szpital Uzdrowiskowy nr 1 *al. Armii Krajowej 6
87-720 Ciechocinek
(54) 283 60 73
www.puc.sky.pl

Zespół Szpitalno-Sanatoryjny Zachęta
Kompleks lecznictwa szpitalno-sanatoryjnego. Składa się z czterech budynków liczących 160 miejsc. Można tam korzystać z zabiegów z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, z okładów borowinowych, różnego rodzaju masaży, kąpieli, inhalacji.

d2ruazf

*Zespół Szpitalno-Sanatoryjny Zachęta *ul. Kościuszki 20
87-720 Ciechocinek
(54) 283 60 69
www.puc.sky.pl

Sanatorium Uzdrowiskowe Grażyna
Dysponuje 163 miejscami. Kuracjusze korzystają z bazy zabiegowej w sanatorium lub w budynku oddalonym o około 500 m. Wykonuje się tu około 30 rodzajów zabiegów – w tym zabiegi kinezyterapeutyczne, fizykoterapeutyczne, borowinowe, kąpiele w wannach, masaże, inhalacje tlenowe, fotele masujące.

Sanatorium Uzdrowiskowe Grażyna *ul. Traugutta 6
87-720 Ciechocinek
(54) 283 64 42
www.puc.sky.pl
*
Szpital Uzdrowiskowy nr 3 im. dra Markiewicza

Jest tu 168 miejsc. Obiekt przystosowany jest dla dzieci niepełnosprawnych. Na miejscu jest nowoczesna baza zabiegowa, basen solankowy, szkoła podstawowa i gimnazjum. Wykonywane są tu zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, zabiegi wykorzystujące borowinę, masaże, inhalacje, parafinę, kąpiele w wannach i basenie. Mali pacjenci są tu otoczeni troską wychowawców i pedagogów, a lokalizacja w sąsiedztwie tężni solankowych i otoczeniu zieleni jest wymarzonym miejscem
na kurację dla dzieci i młodzieży.

*Szpital Uzdrowiskowy nr 3 im. dra Markiewicza (dziecięcy) *ul. Staszica 6
87-720 Ciechocinek
(54) 283 60 72
www.puc.sky.pl

Centrum Promocji Zdrowia Sanvit
Sanatorium położone jest w odległości około 200 m do tężni i odkrytego basenu solankowego. Obiekt jest trzypiętrowym budynkiem, wokół którego rozciąga się duży park. Teren jest ogrodzony, co gwarantuje spokojny i bezpieczny wypoczynek. Ośrodek specjalizuje się w leczeniu chorób układu krążenia, schorzeń narządu ruchu, układu oddechowego, chorób układu nerwowego. Bogata oferta zabiegowa adresowana jest w takim samym stopniu do pokolenia dziadków, rodziców, jak i wnuków. Na miejscu prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne z instruktorem, relaksacyjne oraz pakiet zabiegów leczniczych. Zabiegi wykonywane są przez wykwalifikowaną kadrę medyczną we własnej, nowoczesnej i bogato wyposażonej bazie zabiegowej. Przeprowadza się tu około 40 różnych zabiegów leczniczych, a kuracjusze są pod całodobową opieką lekarską i pielęgniarską. Mogą korzystać z sauny, basenu solankowego, solarium. Sanatorium jest wpisane do rejestru A i B Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, co pozwala na organizowanie turnusów
rehabilitacyjnych o takim profilu. Wygodne pokoje (wyposażone w telewizor i telefon, przestronna jadalnia oraz funkcjonalne pomieszczenia o charakterze ogólnodostępnym tworzą komfortowe warunki. Do dyspozycji gości jest biblioteka, bilard, parking i kawiarnia. Leczenie i rehabilitacja są wspierane odpowiednią dietą (rodzaje diet – lekkostrawna, wątrobowa, cukrzycowa, 1000 kalorii, normalna oraz inne eliminacyjne). Jest tu również sala do ćwiczeń zbiorowych i indywidualnych z różnorodnym sprzętem rehabilitacyjnym.

*Centrum Promocji Zdrowia Sanvit sp. z o.o. Oddział Ciechocinek, Sanatorium Uzdrowiskowe *ul. Staszica 8
87-720 Ciechocinek
(54) 283 42 81
ciechocinek@sanvit.eu+'?' )
www.sanvit.sanatoria.com.pl

*Hotel Klinika Zdrowia i Urody Villa Park *Malownicze położenie hotelu w sąsiedztwie Parku Zdrojowego oraz specyficzny mikroklimat sprawiają, że nawet kilkudniowy pobyt w tym miejscu świetnie wpływa na regenerację organizmu. Villa Park należy do programu Polish Prestige Hotels&Resorts i wyróżnia się bardzo dobrym zapleczem leczniczo-kosmetycznym. Do dyspozycji gości jest basen z krystalicznie czystą wodą: z masażerami, sztuczną falą, przeciwprądami i muzyką podwodną, kapsuły oraz komory niskich temperatur, wanny do masażu i kąpieli perełkowych, a także łaźnia parowa. Z myślą o dzieciach z obniżoną odpornością, skłonnościami do przeziębień i skrzywieniami kręgosłupa prowadzone są specjalne programy profilaktyczne. Na miłośników masaży czeka szeroka oferta tych zabiegów, m.in. masaż gorącymi kamieniami czy azjatycki masaż ciepłymi ziołowymi stemplami, usuwający blokady energetyczne.

Na miejscu można też skorzystać z solarium i poćwiczyć w fitness klubie. Osoby lubiące aktywność fizyczną z pewnością ucieszy możliwość korzystania z zajęć Nordic Walking, jazdy na rowerze oraz bliskość kortów tenisowych.
Gabinet Kosmetyczny Villa Park proponuje wiele zabiegów pielęgnujących twarz i ciało, wykonywanych na bazie preparatów firm Clarins, Isabelle Lancray i Bioline, jak również z użyciem aparatury (na przykład peelingi kawitacyjne)
. Przeprowadzane są tu zabiegi wielowitaminowe (m.in. z witaminą C), intensywnie nawilżające, przeciwzmarszczkowe, poprawiające napięcie i jędrność skóry oraz zabiegi liftingujące (m.in. Supreme Lift). Dział kosmetyczny oferuje także rytuały pielęgnacji dłoni i stóp z wykorzystaniem kosmetyków firmy Peggy Sage, opalający prysznic (airbrush) oraz szeroką gamę zabiegów wykonywanych na bazie alg morskich, minerałów i liposomów, wyciągów owocowych i czekolady. W ofercie znajdują się także pakiety zabiegów dla kobiet w ciąży, młodych mam oraz kobiet po 45. roku użycia, a także specjalny program pielęgnacyjny dla panów Man Only.

W okresie ferii zimowych dzieci, młodzież i dorośli mogą korzystać z gier i zabaw w basenie solankowym, z minikina i tenisa stołowego. Organizowane są też konkursy plastyczne, kuligi oraz wycieczki tramwajami konnymi, zakończone zabawą na rancho (jazda konna, ognisko).

Hotelowa restauracja Preludium oferuje wykwintne dania kuchni polskiej i innych narodów. Karta menu została opracowana w oparciu o teorię grup krwi i elementy filozofii Feng Shui. Z kolei kawiarnia Cafe Swing zaprasza na desery i drinki, a w piątki i soboty na wieczorki z muzyką na żywo. W cenę noclegu wliczone jest śniadanie, korzystanie z basenu, jacuzzi i konsultacja lekarska.

*Hotel Klinika Zdrowia i Urody Villa Park *ul. Warzelniana 10
87-720 Ciechocinek
(54) 416 41 00
(54) 416 41 25
hotel@villapark.pl+'?' )
www.villapark.pl

Okolica

*Toruń *(25 km). Jest tu wiele znaczących zabytków, między innymi ratusz staromiejski, katedra, kościoły św. Jakuba, NMP, śś. Piotra i Pawła, św. Krzyża, Dom Kopernika, Kamienica Pod Gwiazdą, dobrze zachowane fortyfikacje miejskie z bramami i basztami średniowiecznymi, spichlerze, kamienice mieszczańskie, ruiny dwóch zamków oraz pruska twierdza artyleryjska. Od 1997 roku miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W centrum Torunia znajdują się liczne pomniki przyrody, między innymi na terenie Ogrodu Zoobotanicznego. Na ulicy Franciszkańskiej jest Muzeum Podróżnika im. Toniego Halika. Odwiedzając miasto, nie można zapomnieć o spróbowaniu świetnych toruńskich pierników.

Nieszawa (9 km). Miasteczko królewskie nad Wisłą było znane już w 1228 roku jako osada z zamkiem krzyżackim (tzw. Stara Nieszawa). Wśród zabytków są: kościół farny św. Jadwigi (1460–1468) z renesansowymi i barokowymi wnętrzami (ołtarz główny i rzeźbione stale z XVII wieku), dwór Stanisława Noakowskiego z 1848 roku (obecnie muzeum), XVII-wieczny zespół klasztorny Franciszkanów, w którym przebywał Maksymilian Kolbe, ratusz przebudowany w 1821 roku i zabytkowy prom na Wiśle. W Nieszawie kręcono znaną polską komedię "Wiosna, panie sierżancie".

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zamki, turnieje, rycerze
Autor: Paweł Komorowski, Jarosław Kurkowski

d2ruazf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ruazf