Trwa ładowanie...
holderName
x-news/Dzień Dobry TVN
Miasta

Cieszyn - miasto dwóch narodów

Cieszyn to jedno z najstarszych miast w Polsce. 95 lat temu w wyniku sporu o przynależność terytorialną Śląska Cieszyńskiego miasto zostało podzielone na dwie części. Jak Polakom i Czechom żyje się dziś w jednym mieście?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cieszyn - miasto dwóch narodów
(Jaroslaw Grudzinski Shutterstock)
holderName

Cieszyn to jedno z najstarszych miast w Polsce. Legenda głosi, że zostało założone w 810 r. przez książęcych synów Bolka, Leszka i Cieszka, którzy w ten sposób uczcili spotkanie po latach rozłąki. Źródła historyczne oznaczają jednak powstanie Cieszyna na X w. W 1920 r., w wyniku wojny polsko-czechosłowackiej, miasto zostało podzielone na dwie części z granicą na rzece Olza. Na szczęście zachowany został średniowieczny układ urbanistyczny miasta z wieloma zabytkami architektury.

Wartości kulturowe Cieszyna sytuują go wśród najbardziej atrakcyjnych pod tym względem obszarów w Polsce. Znajdziemy tam liczne zabytki, począwszy od romańskich na secesyjnych kończąc. Najciekawszymi są Wzgórze Zamkowe z romańską rotundą z XI w., najcenniejszym zabytkiem Śląska, której wizerunek znajduje się na banknocie 20 zł, Wieża Piastowska z XIV w., Wieża Ostatecznej Obrony z XIII w. oraz Pałacyk Myśliwski Habsburgów.

udm/if

Na jakiej trasie jeździsz najczęściej? Kliknij i oblicz, ile możesz oszczędzić!

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName