Trwa ładowanie...

Cieszyn - miasto dwóch narodów

Cieszyn to jedno z najstarszych miast w Polsce. 95 lat temu w wyniku sporu o przynależność terytorialną Śląska Cieszyńskiego miasto zostało podzielone na dwie części. Jak Polakom i Czechom żyje się dziś w jednym mieście?

Cieszyn - miasto dwóch narodówŹródło: Jaroslaw Grudzinski Shutterstock
d1e0lnj
d1e0lnj

Cieszyn to jedno z najstarszych miast w Polsce. Legenda głosi, że zostało założone w 810 r. przez książęcych synów Bolka, Leszka i Cieszka, którzy w ten sposób uczcili spotkanie po latach rozłąki. Źródła historyczne oznaczają jednak powstanie Cieszyna na X w. W 1920 r., w wyniku wojny polsko-czechosłowackiej, miasto zostało podzielone na dwie części z granicą na rzece Olza. Na szczęście zachowany został średniowieczny układ urbanistyczny miasta z wieloma zabytkami architektury.

Wartości kulturowe Cieszyna sytuują go wśród najbardziej atrakcyjnych pod tym względem obszarów w Polsce. Znajdziemy tam liczne zabytki, począwszy od romańskich na secesyjnych kończąc. Najciekawszymi są Wzgórze Zamkowe z romańską rotundą z XI w., najcenniejszym zabytkiem Śląska, której wizerunek znajduje się na banknocie 20 zł, Wieża Piastowska z XIV w., Wieża Ostatecznej Obrony z XIII w. oraz Pałacyk Myśliwski Habsburgów.

udm/if

d1e0lnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e0lnj