Co kryje tunel pod Piramidą Słońca w Meksyku?
Archeolodzy w Meksyku rozpoczynają badanie jaskiń i podziemnego tunelu znajdujących się pod Piramidą Słońca w Teotihuacan, by poznać rytuały tajemniczego ludu zamieszkującego miasto i przyczyny jego opuszczenia.
_ Archeolodzy w Meksyku rozpoczynają badanie jaskiń i podziemnego tunelu znajdujących się pod Piramidą Słońca w Teotihuacan, by poznać rytuały tajemniczego ludu zamieszkującego miasto i przyczyny jego opuszczenia - donosi serwis internetowy Yahoo News. _
Pozostałości starożytnego miasta Teotihuacan znajdują się w odległości ok. 50 kilometrów na północny-wschód od Meksyku, stolicy kraju.
Zespół archeologów zamierza zbadać system jaskiń, znajdujących się na głębokości ok. 7 metrów pod Piramidą Słońca, połączonych z tunelem o długości 90 metrów i wysokości ok. 2,5 metra.
Zdaniem naukowców, dokładne zbadanie jaskiń pozwoli na poznanie religijnych rytuałów mieszkańców miasta, nazywanego później przez Azteków \"miejscem, gdzie ludzie stają się bogami\".
Jak wyjaśnił archeolog Alejandro Sarabia, zespół naukowców zamierza też ustalić, z jakiego powodu i kiedy wejście do jaskiń i tunelu zostało zaplombowane przez mieszkańców miasta.
W latach 70-ych XX w. wejście to zostało odkryte przez archeologów, ale szybko zostało ponownie zapieczętowane. Informacje zdobyte wówczas podczas odkrycia zostały utracone wraz ze śmiercią archeologów, którzy uczestniczyli w tej ekspedycji.
Opuszczone miasto Teotihuacan zostało odnalezione przez Azteków w ok. 1500 r., na krótko przed przybyciem Hiszpanów do Meksyku.
O mieszkańcach Teotihuacan do dziś niewiele wiadomo oprócz tego, że podobieństwa stylistyczne budowli mogą sugerować powiązania z kulturą Olmeków, Tolteków, Totonaków i Majów.
Kultura Teotihuacan, której głównym ośrodkiem i centrum religijnym było to miasto, rozwijała się od III w. p.n.e. do X w. n.e.. Największy rozkwit miasto Teotihuacan przeżywało w okresie V- VII w., kiedy zamieszkiwało je ok. 200 tysięcy ludzi.
W X w. miasto Teotihuacan zostało opuszczone z niewiadomych współczesnej nauce przyczyn.
(PAP)
jot/ tot/