MiastaCo warto zobaczyć w Warszawie?

Co warto zobaczyć w Warszawie?

Warszawa, podobnie jak inne miasta, ma miejsca, bez odwiedzenia których nie można twierdzić, że poznało się stolicę. Oto kilka obowiązkowych punktów programu!

Co warto zobaczyć w Warszawie?

1 / 9

Co warto zobaczyć w Warszawie?

Obraz
© wikipedia.org Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Warszawa, podobnie jak inne miasta, ma miejsca, bez odwiedzenia których nie można twierdzić, że poznało się stolicę. Oto kilka obowiązkowych punktów programu!

2 / 9

Miejsca kultowe

Obraz
© Photo: Rafal Nowakowski /PAP

Jak każde miasto, tak i Warszawa ma miejsca „magiczne”, przyciągające swoją niezwykłą atmosferą, czasem tradycją, a czasem charyzmą swego twórcy lub opiekuna. Jedne znikają, inne powstają na ich miejsce. Decyzją władz miasta przestał istnieć najlepszy offowy klub Le Madame, w ramach porządków na Powiślu zlikwidowano piwiarnię przy ul. Tamka, jedną z ostatnich na słynnym „szlaku orlich gniazd”, ale warszawiacy natychmiast pokochali praski pub Skład Butelek i klub z offowym teatrem .

*Na zdjęciu: *Fabryka Trzciny - koncert zespołu THE WHITEST BOY ALIVE - międzynarodowej grupy muzycznej na stale przebywającej w Berlinie.

3 / 9

Zamek Królewski

Obraz
© sxc.hu

Do obowiązkowych punktów należy przede wszystkim Zamek Królewski, niezwykła budowla zrekonstruowana od podstaw po zniszczeniach ostatniej wojny, a jednak bardzo autentyczna dzięki tysiącom elementów wyposażenia, które udało się ocalić i ewakuować z pożogi. Zamek Królewski jest także właścicielem wspaniałej kolekcji dzieł sztuki, w tym obrazów Canaletta, Bacciarellego i Matejki, a dzięki darowi Karoliny Lanckorońskiej także Rembrandta.

4 / 9

Starówka

Obraz
© Karol Puzyna, Internauta WP

Z wizytą w Zamku trzeba koniecznie połączyć spacer po Starówce, niezwykłej dzielnicy, która jak Feniks odrodzony z popiołów została kompletnie odbudowana. Na szczególną uwagę zasługuje tu zespół zabudowy Rynku, a także katedra i Muzeum Historyczne miasta Warszawy.

5 / 9

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Obraz
© PAP

W 200. rocznicę urodzin Chopina, po gruntownym remoncie i modernizacji, otwarto Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Mieści się ono w zmodernizowanych i odnowionych zabytkowych wnętrzach Zamku Ostrogskich. Znajdziemy tu kolorowy pokój dla dzieci, kapsułę do odsłuchiwania kompozycji Chopina i paryski salon artysty. Dzięki nowoczesnej technologii - płaskim ekranom, projektorom, setkom ukrytych głośników, ale też kopiom dziewiętnastowiecznych mebli - będzie można zobaczyć m.in. jak wyglądał pokój małego Fryderyka w Żelazowej Woli, a nawet poczuć zapach fiołków, który kompozytor uwielbiał czuć w swoim paryskim domu. Jest to nowoczesny obiekt, który po prostu trzeba odwiedzić!

6 / 9

Most Świętokrzyski

Obraz
© sxc.hu

Na koniec Most Świętokrzyski, czyli warszawski most zakochanych. Niestety miejsce to jest tak rzadko uczęszczane przez pieszych, że w marcu tego roku złomiarze ukradli wszystkie kłódki. Na szczęście mieszkańcy stolicy nie poddają się i symboli miłości wciąż przybywa. Miejmy nadzieję, że każdy turysta odwiedzający stolicę przypnie tu swoją kłódkę.

7 / 9

Pałac Kultury i Nauki

Obraz
© sxc.hu

Zupełnie innym rodzajem atrakcji jest Pałac Kultury i Nauki – ogromny wieżowiec wzniesiony w czasach socrealizmu jako prezent Związku Radzieckiego dla Warszawy, a zarazem symbol radzieckiej dominacji w Polsce. Największą atrakcją jest wjazd szybką windą na taras widokowy, z którego roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama całego miasta.

8 / 9

Grający pomnik

Obraz
© polskaniezwykla.pl/K. Chojnacki

Nie wszyscy wiedzą, że Warszawa może się poszczycić jedynym na świecie grającym pomnikiem. Na warszawskiej Pradze stoją skrzypek, akordeonista, gitarzysta, bandżolista i bębniarz – cała piątka z mosiądzu. Pomnik gra naprawdę. Po wysłaniu SMS'a na numer 7141 można odsłuchać jednej ze stu słynnych warszawskich melodii. Wieczorem Pomnik Kapeli Podwórkowej jest podświetlany, a mrugające kolorowe światła sprawiają wrażenie jakby grajkowie tańczyli.

9 / 9

Łazienki Królewskie

Obraz
© sxc.hu

Niegdyś teren dzisiejszych Łazienek Królewskich w Warszawie zajmował rezerwat dzikich zwierząt. Dzisiaj Łazienki pełnią funkcję przepięknego parku położonego w centrum miasta, w którym ma miejsce wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym oraz rozrywkowym.

Źródło: Hachette Polska

warszawastolicamiasta
Komentarze (0)