Co warto zobaczyć w Warszawie?
Warszawa, podobnie jak inne miasta, ma miejsca, bez odwiedzenia których nie można twierdzić, że poznało się stolicę. Oto kilka obowiązkowych punktów programu!
Warszawa, podobnie jak inne miasta, ma miejsca, bez odwiedzenia których nie można twierdzić, że poznało się stolicę. Oto kilka obowiązkowych punktów programu!
Miejsca kultowe
Jak każde miasto, tak i Warszawa ma miejsca „magiczne”, przyciągające swoją niezwykłą atmosferą, czasem tradycją, a czasem charyzmą swego twórcy lub opiekuna. Jedne znikają, inne powstają na ich miejsce. Decyzją władz miasta przestał istnieć najlepszy offowy klub Le Madame, w ramach porządków na Powiślu zlikwidowano piwiarnię przy ul. Tamka, jedną z ostatnich na słynnym „szlaku orlich gniazd”, ale warszawiacy natychmiast pokochali praski pub Skład Butelek i klub z offowym teatrem .
*Na zdjęciu: *Fabryka Trzciny - koncert zespołu THE WHITEST BOY ALIVE - międzynarodowej grupy muzycznej na stale przebywającej w Berlinie.
Zamek Królewski
Do obowiązkowych punktów należy przede wszystkim Zamek Królewski, niezwykła budowla zrekonstruowana od podstaw po zniszczeniach ostatniej wojny, a jednak bardzo autentyczna dzięki tysiącom elementów wyposażenia, które udało się ocalić i ewakuować z pożogi. Zamek Królewski jest także właścicielem wspaniałej kolekcji dzieł sztuki, w tym obrazów Canaletta, Bacciarellego i Matejki, a dzięki darowi Karoliny Lanckorońskiej także Rembrandta.
Starówka
Z wizytą w Zamku trzeba koniecznie połączyć spacer po Starówce, niezwykłej dzielnicy, która jak Feniks odrodzony z popiołów została kompletnie odbudowana. Na szczególną uwagę zasługuje tu zespół zabudowy Rynku, a także katedra i Muzeum Historyczne miasta Warszawy.
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
W 200. rocznicę urodzin Chopina, po gruntownym remoncie i modernizacji, otwarto Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Mieści się ono w zmodernizowanych i odnowionych zabytkowych wnętrzach Zamku Ostrogskich. Znajdziemy tu kolorowy pokój dla dzieci, kapsułę do odsłuchiwania kompozycji Chopina i paryski salon artysty. Dzięki nowoczesnej technologii - płaskim ekranom, projektorom, setkom ukrytych głośników, ale też kopiom dziewiętnastowiecznych mebli - będzie można zobaczyć m.in. jak wyglądał pokój małego Fryderyka w Żelazowej Woli, a nawet poczuć zapach fiołków, który kompozytor uwielbiał czuć w swoim paryskim domu. Jest to nowoczesny obiekt, który po prostu trzeba odwiedzić!
Most Świętokrzyski
Na koniec Most Świętokrzyski, czyli warszawski most zakochanych. Niestety miejsce to jest tak rzadko uczęszczane przez pieszych, że w marcu tego roku złomiarze ukradli wszystkie kłódki. Na szczęście mieszkańcy stolicy nie poddają się i symboli miłości wciąż przybywa. Miejmy nadzieję, że każdy turysta odwiedzający stolicę przypnie tu swoją kłódkę.
Pałac Kultury i Nauki
Zupełnie innym rodzajem atrakcji jest Pałac Kultury i Nauki – ogromny wieżowiec wzniesiony w czasach socrealizmu jako prezent Związku Radzieckiego dla Warszawy, a zarazem symbol radzieckiej dominacji w Polsce. Największą atrakcją jest wjazd szybką windą na taras widokowy, z którego roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama całego miasta.
Grający pomnik
Nie wszyscy wiedzą, że Warszawa może się poszczycić jedynym na świecie grającym pomnikiem. Na warszawskiej Pradze stoją skrzypek, akordeonista, gitarzysta, bandżolista i bębniarz – cała piątka z mosiądzu. Pomnik gra naprawdę. Po wysłaniu SMS'a na numer 7141 można odsłuchać jednej ze stu słynnych warszawskich melodii. Wieczorem Pomnik Kapeli Podwórkowej jest podświetlany, a mrugające kolorowe światła sprawiają wrażenie jakby grajkowie tańczyli.
Łazienki Królewskie
Niegdyś teren dzisiejszych Łazienek Królewskich w Warszawie zajmował rezerwat dzikich zwierząt. Dzisiaj Łazienki pełnią funkcję przepięknego parku położonego w centrum miasta, w którym ma miejsce wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym oraz rozrywkowym.
Źródło: Hachette Polska