Czechy to nie tylko Praga. Największe atrakcje naszego sąsiada
Czechy to wspaniałe zamki i pałace, klimatyczne miasta czy pełne szlaków góry. Jeśli dodamy do tego otwartych i pogodnych mieszkańców oraz niezłe ceny, otrzymamy ciekawy kierunek turystyczny na wczasy.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Najchętniej odwiedzamy w Czechach wspaniałą Pragę, ale coraz częściej zaglądamy także do innych miejsc, w tym do kurortów i górskich miejscowości. Malownicze krajobrazy Czech i świetne warunki narciarskie dobrze nadrabiają brak dostępu do morza. Ceny są bardzo przystępne, sporo osób mówi po angielsku, a w razie problemów komunikacyjnych można też próbować dogadać się po polsku.
Czechy dysponują kilkoma lotniskami, ale najpopularniejsze i najbardziej opłacalne pod względem ekonomicznym są dojazdy własne. Właśnie tego typu oferty dominują w zorganizowanych wycieczkach do Czech. A interesujące miejsca zaczynają się już bardzo blisko polskiej granicy.
Atrakcje turystyczne Czech
Czeskie uzdrowiska uzyskały przez lata międzynarodową renomę. Najbardziej znane kurorty to Karlowe Wary – Karlsbad oraz kilkukrotnie mniejsze Mariańskie Łaźnie – Marienbad z ciekawą, neobarokową kolumnadą (to odpowiednik pijalni wód), dysponują zarówno wodami mineralnymi, jak i cieplicami, czyli gorącymi źródłami. Już od XIX w. ściągały tutaj na wypoczynek koronowane głowy z wielu krajów Europy.
Kurorty tworzą razem z Franciszkowymi Łaźniami zachodnioczeski trójkąt uzdrowiskowy, bardzo doceniany przez naszych rodaków. Karlowe Wary, usytuowane w pięknych okolicach górskich i dorzeczu czterech rzek, to również kolorowe Stare Miasto, zabytkowa architektura, liczne domy zdrojowe, 79 gorących źródeł o głębokości do 2 km, pobliskie sztuczne jezioro z zaporą wodną, a także park krajobrazowy. Kręcono tutaj nawet sceny z "Casino Royale".
Magiczne zamki w Czechach, głównie renesansowe, to kolejna lubiana lokalna atrakcja turystyczna. Kraj należy do czołówki pod względem ich liczby, a dodatkowo obiekty są w większości bardzo dobrze zachowane i dostępne do zwiedzania na ogół w trybie całorocznym. Do najbardziej znanych i naprawdę imponujących należą ładny zamek w Czeskim Krumlowie, gotycki zamek Nachod z XIII w., 600-letni zamek Janski Vrch w Javorniku, zamek Karlova Koruna, zamek-twierdza w Velke Losiny, kompleks zamków Lednice i Valtice.
Zdecydowanie warte uwagi są także monumentalny gotycki zamek w Pernstejn z wieżą Barborka, który nigdy nie został zdobyty głównie dzięki niezłym murom obronnym, z legendarnymi lustrami i własną Białą Damą, ruiny zamku Trosky rodu Vartemberków, poszpitalny kompleks w Kuks w rozległym ogrodzie, zamek Hradek u Nechanic wzniesiony w charakterystycznym stylu angielskim oraz ogromny zamek Frydlant z XIII w.
Czeska kuchnia
Kuchnia naszego południowo-zachodniego sąsiada jest lubiana i ceniona w całej Europie. Zacznijmy od bogatej tradycji piwowarstwa czeskiego, którego korzenie sięgają co najmniej XI w. Początkowo piwo w Czechach warzyć mogły jedynie duże ośrodki miejskie oraz klasztory, ale stopniowo browarami dysponowała również bogatsza szlachta. Obecnie w krajowej produkcji zdecydowanie dominują jasne gatunki piw, robione w Pradze, Pilznie, Czeskich Budziejowicach oraz Lounach. W piwiarniach zjemy przede wszystkim wołowo-wieprzowe kiełbaski w marynacie (utopenec), marynowany ser hermelin, pivny syr do mieszania z cebulą, musztardą i papryką czy solone i zamarynowane śledzie.
Spośród czeskich zup wybierać możemy z flaków, kartoflanki, cebulowej czy grzybowej. Na drugie danie dostaniemy przede wszystkim mięsne rolady i pieczenie albo smażone ryby w obowiązkowym towarzystwie knedliczków. Wegetarianie nie mają w tradycyjnych czeskich restauracjach zbyt dużego pola manewru, ale panierowany i smażony ser otrzymamy praktycznie wszędzie, podobnie jak placki ziemniaczane, przykładowo ze znojemskimi ogórkami lub bukietem warzyw. Deser oznacza w Czechach na ogół strudel owocowy, wafle, racuchy, ciastka rakvicka z bitą śmietaną albo słodkie naleśniki.
Wina wytwarzane są głównie na Morawach, warto także spróbować ziołowego likieru becherovki, wysokoprocentowej śliwowicy i sfermentowanego winnego moszczu (burcak).
Czechy to niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym europejski zakątek z zabytkami na światowym poziomie i rozsądnymi cenami, dodatkowo umiejscowiony bardzo blisko naszego kraju. Warto wyskoczyć tutaj chociażby na kilkudniowy city break czy przedłużony weekend. Miłośnicy zamków, jazdy na nartach czy smakosze dobrej kuchni będą usatysfakcjonowani.
Ceny są aktualne na dzień publikacji artykułu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Gonił ich niedźwiedź. Nagranie z kamerki
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.