Czeskie zamki, które musisz zobaczyć!
Czechy należą do czołówki europejskiej pod względem ilości zamków i pałaców. W trzynastu województwach znajdziemy ponad 200 tych zabytkowych obiektów udostępnionych do zwiedzania, a ruiny pochowane w niedostępnych zakątkach można liczyć w kolejnych setkach. Nic więc dziwnego, że właśnie zamki są coraz częściej głównym celem wizyty u naszych południowych sąsiadów.
Czechy należą do czołówki europejskiej pod względem liczby zamków i pałaców. W trzynastu województwach znajdziemy ponad 200 tych zabytkowych obiektów udostępnionych do zwiedzania, a ruiny pochowane w niedostępnych zakątkach można liczyć w kolejnych setkach. Nic więc dziwnego, że właśnie zamki są coraz częściej głównym celem wizyty u naszych południowych sąsiadów.
Jak podają oficjalne źródła czeskie (Narodowy Instytut Zabytków), w ubiegłym roku zamki i pałace w Czechach odwiedziła rekordowa liczba turystów - ponad pięć milionów! Wzrost zainteresowania nimi jest spowodowany m.in. ciekawymi programami kulturalnymi proponowanymi przez te obiekty. W sezonie wiosenno-letnim ich dziedzińce ożywią liczne imprezy kulturalne: koncerty, przedstawienia teatralne, jarmarki z pokazami rzemiosł, tańców dawnych czy szermierki. Niektóre zamki proponują turystom niezwykłe, nocne zwiedzanie. Wśród najpopularniejszych na pierwszym miejscu znalazł się unikatowy kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie. Drugie miejsce zajął pałac Lednice na Morawach Południowych. Kolejnym najczęściej odwiedzanym obiektem był pałac Hluboka. W pierwszej piątce znalazły się także zamek Karlstejn i pałac z ogrodami w mieście Kromeriz na Morawach Wschodnich. Większość z czeskich zamków urzeka swym pięknem, choć przez polskich turystów nie wszystkie są znane i odwiedzane. Najwyższy czas to
zmienić - oto czeskie zamki i pałace, które musicie zobaczyć!
Zobacz też: Warmia i Mazury - najpiękniejsze zamki
Źródło: Paweł Klimek / Czechtourism.com
Czeskie zamki - Vranov nad Dyji
Na malowniczym urwisku górującym nad doliną rzeki Dyji wznosi się wspaniały barokowy zamek. Dzisiejszy kształt nadał budowli nadworny cesarski architekt, Johann Bernhard Fischer z Erlachu, autor Kościoła św. Karola Boromeusza w Wiedniu czy fontanny na Rynku Kapuścianym w Brnie. W czasach swej świetności zamek był jedną z najznamienitszych szlacheckich siedzib. Na uwagę zasługuje zwłaszcza jedyna w swoim rodzaju monumentalna, owalna, ozdobiona przepięknymi barokowymi freskami Sala Przodków upamiętniająca ród Althannów.
Czeskie zamki - Telc
Należący do zabytkowego kompleksu miejskiego, wpisanego na listę UNESCO, zamek w Telcu należy do najpiękniejszych na Morawach. Można tu obejrzeć wyniki przebudowy surowego, dawniej gotyckiego zamku w wygodną posiadłość szlachecką w duchu włoskiego renesansu. Zachwycają reprezentacyjne sale z bogato zdobionymi stropami kasetonowymi, na których znajdują się antyczne bóstwa, baśniowi bohaterowie czy podobizny realnych postaci historycznych, szczególnie piękne w majestatycznej Złotej Sali, najbardziej imponującym pomieszczeniu w całym pałacu.
Czeskie zamki - Rabi
Zamek Rabi, położony około 70 km od Pilzna, pochodzi z połowy XIV wieku. Do końca XV w. został obwarowany i rozbudowany. Odgrywał znaczącą rolę w dziejach naszego południowego sąsiada. Obecnie na tych największych ruinach zamkowych w Czechach, udostępnione są dla zwiedzających pomieszczenia pałacowe. Najstarszą częścią zamku jest wysoka wieża, służąca do celów obronnych. Pod nią powstał mały dziedziniec ze studnią wykutą ręcznie w skalnym podłożu na głębokość 60 metrów.
Czeskie zamki - Mikulov
Rozległy zamek, leżący na występie skalnym, już od kilku stuleci dominuje nad Mikulovem i okolicą. W połowie XV wieku żyła tu słynna "biała dama" - Perchta z Roberka. W roku 1805 zamek zasłynął jako miejsce, gdzie Napoleon prowadził rozmowy pokojowe z Austrią. Okolice Mikulova słyną z uprawy winorośli. Na zamku znajdziemy muzeum wina, a także niezwykłą, olbrzymią beczkę, pochodzącą z roku 1643, jedną z największych w Europie. Jej pojemność wynosi 1014 hektolitrów - czyli mniej więcej 135 tysięcy butelek!
Pałac w Lednicy, Morawy
Pałac w Lednicy to klejnot Południowych Moraw, a jednocześnie jeden z najpiękniejszych zespołów neogotyckich w Europie. Ta letnia rezydencja Lichtensteinów, wpisana na listę UNESCO, przybliża apartamenty książęce, pokoje małych książąt i księżniczek oraz Muzeum Lalek. Na uwagę zasługuje też ogród francuski z palmiarnią, ogród masoński oraz park pałacowy, który w naturalny sposób łączy się z otaczającym go krajobrazem.
Czeskie zamki - Kromeriz
Ta dawna letnia siedziba ołomunieckich arcybiskupów z galerią obrazów i obszerną biblioteką znajduje się obecnie na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Powstała w XIII wieku, ale obecny kształt zawdzięcza barokowej przebudowie z inicjatywy biskupa Karola von Lichtenstein-Castelcorn pod koniec XVII wieku. Sala zgromadzeń jest zasłużenie uznawana za jedno z najpiękniejszych wnętrz w stylu rokoko w Czechach - nakręcono tu na przykład film "Amadeusz" re żysera Milosa Formana. Ozdabiają ją obszerne malowidła sufitowe i 22 kryształowe żyrandole.
Czeskie zamki - Krivoklat
Ta królewska siedziba została wybudowana w XIII wieku jako ostoja panującego rodu Przemyślidów, później służyła też jako więzienie państwowe. Trzy lata przebywał w nim na przykład nadworny alchemik cesarza Rudolfa II Edward Kelley skazany za zabicie urzędnika cesarskiego w zakazanym pojedynku. Zamek po wielu pożarach przeszedł kolejne rekonstrukcje, które zakończyły się dopiero w XX wieku. Jedynym pomieszczeniem, w którym zachowało się pierwotne wyposażenie, jest gotycka kaplica z bogato rzeźbionym ołtarzem. Ślady królów czeskich i przepych ich stylu życia widać tu jednak na każdym kroku.
Czeskie zamki - Konopiste
Zamek Konopiste, zbudowany jako gotycka twierdza, zasłynął w historii przede wszystkim jako siedziba habsburskiego następcy tronu, Franciszka Ferdynanda d´Este, którego zabójstwo w Sarajewie było pretekstem do rozpoczęcia Pierwszej Wojny Światowej. Oryginalne wnętrza zachwycają przepychem, a warto pamiętać, że właśnie tutaj zainstalowano jedną z pierwszych wind elektrycznych, sieć elektryczną i kanalizację na świecie!
Czeskie zamki - Karlstejn
Zamek Karlstejn, zajmuje wyjątkowe miejsce wśród czeskich zamków. Został zbudowany przez czeskiego króla i cesarza rzymskiego Karola IV jako miejsce przechowywania królewskich skarbów, zbiorów świętych relikwii i klejnotów koronnych. Imponujący układ poszczególnych budynków, od podzamcza po Pałac Cesarski oraz górująca nad całym kompleksem wieża, zachwycą malowniczością. W kaplicy zamkowej św. Krzyża , można w zachwycie kontemplować nad obrazami Mistrza Teodoryka.
Czeskie zamki - Hluboka nad Vltavou
Inny przykład wspaniałej rezydencji neogotyckiej znajdziemy blisko czeskich Budziejowic. *Zamek Hluboka* swoją aktualną postać zawdzięcza rodowi Schwarzenbergów i często mówi się o nim jako o najpiękniejszym czeskim zamku. Znajduje się tu 140 sal i 11 wież, co umożliwia zwiedzanie w kilku wariantach. Podczas zwiedzania można zajrzeć do prywatnych pokojów i pełnych przepychu sal reprezentacyjnych z rzeźbioną okładziną ścian, kasetonami na stropach, eleganckimi meblami, kryształowymi żyrandolami i bogatymi zbiorami obrazów, srebra, porcelany i gobelinów.
Czeskie zamki - Krumlov
Tutejszy zamek należy do najcenniejszych i najbardziej spektakularnych obiektów w całych Czechach. Wybudowany w stylu gotyckim gród obejmuje 40 budynków i obiektów pałacowych z pięcioma dziedzińcami. Zwiedzanie tutejszych komnat jest jak podróż w czasie i przestrzeni - można tu prześledzić rozwój architektury od XIV do XIX wieku. Jak w bajce można poczuć się, przechodząc przez renesansowe pokoje, oglądając barokowy apartament, poddając się urokowi i przepychowi Złotej Karety znajdującej się w Sali Eggenbergów.
Czeskie zamki - Czerwona Lhota
Zamek Czerwona Lhota stoi na skalistej wysepce pośrodku stawu. Pierwotnie gotycka twierdza, podczas kolejnej przebudowy otrzymała charakterystyczny, czerwony dach. Do jego koloru nawiązuje nazwa Czerwona Lhota. Niezwykły, bajkowy zamek otacza park angielski.
Czeskie zamki - Pernstejn
Zamek Pernstejn, niedaleko Brna przyciąga czeskich i zagranicznych filmowców. Obiekt wystąpił już w ponad czterdziestu bajkach i filmach. Majestatycznie wznosi się na skale nad miasteczkiem Nedvedice. Dzięki swemu położeniu, nigdy w ciągu swej niemal osiemsetletniej historii nie był zdobyty.
Czeskie zamki - Bouzov, Morawy
Średniowieczny *zamek Bouzov na Morawach *to miejsce, którego nie wolno ominąć. I to nie tylko dlatego, że stanowił kulisy wielu filmów - poczynając od czeskich baśni po włoską opowieść o księżniczce Fantaghiro, jednak również dlatego, że w przeciwieństwie do innych średniowiecznych zamków, nigdy nie opustoszał. Od końca XV wieku znajdował się w rękach krzyżackich, w których pozostaje do dziś!
Źródło: Paweł Klimek / Czechtourism.com