Czego nie wiesz o Słowenii
Słowenia, w świadomości wielu Polaków, to niewielki kraj na trasie do Chorwacji z drogimi winietami. ;) Ci bardziej dociekliwi wiedzą jeszcze o istnieniu pięknego jeziora Bled z ikonicznym kościołem na wyspie oraz słynnych jaskiniach. I bardzo dobrze, bo te atrakcję mogą stać się, pretekstem do odwiedzin tego pięknego kraju i wytrychem do poznania Słowenii w znacznie większym stopniu. W rankingach narodowości, które najchętniej odwiedzają Słowenię, na próżno szukać Polaków. Niestety! A może to dobrze, bo jak znudzi nam się już wylegiwanie na słońcu u wybrzeży Chorwacji i poszukamy innych możliwości, to okaże się, żę jeszcze bliżej naszego kraju znajduje się istna perła.
Rzut oka na historię
Nie będziemy tu przedstawiali szczegółowej analizy historycznej regionu. Dość powiedzieć, że pierwsze wzmianki o Słoweńcach i początkach struktur państwowych, wtedy jeszcze w formie księstwa, sięgają VII w naszej ery. Przez wiele wieków, słoweńcy raz zyskiwali niezależność, aby następnie ją tracić na rzecz większych organizmów państwowych. Jednak cały czas tworzyła się unikalna kultura słoweńska, która spajała i de facto tworzyła naród. Najnowsza historia Słowenii zaczyna się w roku 1991, kiedy to jako pierwsze państwo (wraz z Chorwacją) zbuntowało się przeciwko socjalistycznemu blokowi Jugosławii i ogłosiło niepodległość. W wyniku tego, do Słowenii wjechało wojsko Serbskie, jednak zacięty opór Słoweńców sprawił, że udało się utrzymać i obronić Państwo, a następnie rozpocząć jego rozwój na własnych warunkach.
Obecnie Słowenia jest jednym z bogatszych i najlepiej rozwiniętych Państw spośród tych, które w 2004 roku wstąpiły do Unii Europejskiej. Co ciekawe Słowenia jest również stosunkowo jednorodnym organizmem pod względem etnicznym - 83% społeczeństwa to rdzenni Słoweńcy, a językiem słoweńskim posługuje się 87% obywateli.
Kto zakocha się w Słowenii?
Słowenię nazywa się potocznie małą Europą, określenie to bierze się z tego, że na niewielkim obszarze Państwa, znajdują się niemal wszystkie rodzaje naturalnych atrakcji. Góry, lasy, wyżyny, sielskie łąki, jaskinie, jeziora, morze i wiele innych. Jeżeli lubisz błogo wygrzewać się na słońcu z drinkiem w ręku przy hotelowym basenie, to być może Słowenia nie będzie Twoim pierwszym wyborem. Jeżeli natomiast lubisz aktywny wypoczynek, to pakuj plecak, bo Słowenia już na Ciebie czeka.
Atrakcje turystyczne Słowenii
Szlaki rowerowe
Słowenia to idealne miejsce na przejażdżki rowerem - te krótkie i te dłuższe. Kraj ten oferuje świetny klimat (jeszcze nie upalnie, ale już nie chłodno), zmieniająca się co krok przyroda, nie pozwala się nudzić, wiele pięknych i dobrze przygotowanych ścieżek rowerowych pośród Alp Julijskich czy sielskich wzgórz. Trasy rowerowe można dopasować do własnych możliwości i predyspozycji sprzętowych - od górskich szutrowych ścieżek po asfaltowe nitki krętych górskich dróg. Poniżej przykłady oznaczonych i przygotowanych tras rowerowych:
Trasy jednodniowe - rodzinne
● trasa wokół jeziora Bled - ok. 10 km
● trasa z jeziora Bohinjsko do jeziora Bled - ok. 55 km
● trasa Soca–Soča - ok. 40 km
● trasa wokół jeziora Cerkniško - ok 40 km.
Trasy kilkudniowe
● trasa "Drava Bike" z Dravograd do Ormož - ok. 150 km
● trasa Ljubljana - Kočevje - Bela krajina - Metlika - ok. 170 km
Trasy zjazdowe
● Bike Park Pohorje – Maribor
● Kanin station C - Bovec
● Krst mtb
Jaskinie
Powiedzieć, że w Słowenii jest dużo jaskiń, to tak jakby nie powiedzieć nic ;). Do tej pory odkryto ich aż 10 200, a każdego roku wciąż odkrywane są nowe. Niektóre z nich to wąskie szczeliny, a niektóre to wręcz podwodne jeziora czy ogromne jamy, w których zmieściłyby się całe wieżowce. Najbardziej znaną jest Postojna Jama, czyli stalaktytowa jaskinia, a w zasadzie 24-kilometrowy system jaskiń, które robią wrażenie nie tylko swym ogromem, ale także ilością stalaktytowych nacieków. Dla fanów fauny, dodać należy, że w jaskini żyje "odmieniec jaskiniowy", czyli zwierzę występujące niemal wyłącznie w tym systemie jaskiń. Inne ciekawe jaski nie to:
● Planinska Jama - największa wodna jaskinia Słowenii
● Jaskinia Erazma - jaskinia, u progu której zbudowano słynny zamek
● Briška Jama - największa, pokazowa jaskinia na świecie, imponująca rozmachem, pięknie oświetlona, zniewalająca.
● Snežna Jama - Ze względu na swoje położenie u progu znajduje się wieczny lód, a wewnątrz znajdują się lodowe stalaktyty, polecamy dla fanów chłodu.
Alpy Julijskie
Niektórzy mówią, że miejscami słoweńskie Alpy wyglądają "jak w Szwajcarii" inni porównują je do najpiękniejszych tyrolskich rejonów - naszym zdaniem Alpy Julijskie mają swój niepowtarzalny charakter - słoweński charakter! Na niewielkim obszarze znajdują się liczne szczyty, wąwozy, malownicze przełęcze, krystalicznie czyste rzeki i oczywiście wspomniane wcześniej jaskinie. Wszystko to otoczone jest słoweńskimi polanami, sielskimi wsiami i cudownym, naturalnym spokojem. Do najpopularniejszych atrakcji należą:
● Triglav - najwyższa góra Alp Julijskich, mierząca 2864 m.n.p.m. Charakteryzuje się monumentalną, pionową ścianą o wysokości 1000 m. To właśnie tej góry symbol znajduje się w herbie Słowenii.
● Blejski Grad i Jezioro Bled - Najbardziej ikonicznym miejscem w Słowenii jest jezioro Bled i znajdująca się na nim mała wysepka z kościołem. Jest to najlepiej znane i jedno z najpopularniejszych miejsc. Ponad jeziorem, na szczycie skały znajduje się również niezwykły zamek Blejski Grad - uznawany za najstarszą tego typu budowlę w Słowenii.
● Mangartska Droga, przełęcz i szczyt Mangart - dla fanów wrażeń i pięknych widoków polecamy niezwykłą przygodę trasami Mangart, czyli najwyżej położoną drogą w Słowenii. Ciasnymi zakrętami wspinamy się ku przełęczy Mangart, polecamy to miejsce, gdyż widok jest zniewalający. Dla tych, którym zostały siły, przygotowana szlaki piesze prowadzące bezpośrednio na szczyt Mangart (2679 m.)
● Ruska Droga - na odcinku 24 km znajduje się aż 50 bardzo ostrych zakrętów, droga biegnie przez przełęcz Vršič. Każdy z zakrętów jest ponumerowany i oznaczony odpowiednią wysokością n.p.m. Droga została zbudowana przez rosyjskich więźniów w trakcie I wojny światowej. Bilans ofiar budowy drogi wyniósł ok 380 osób. Ruska droga jest jedną z najbardziej malowniczych traktów w całej Słowenii.
Nadmorskie kurorty
Słowenia posiada jedynie 40 km. linii brzegowej, jednak cały jej obszar został świetnie zagospodarowany. Wzdłuż wybrzeża roi się od deptaków, hoteli, pensjonatów, portów dla jachtów i żaglówek, rezydencji na wynajem. Pięknymi miastami, które przyciągają turystów nie tylko z Słowenii są Piran i Izola, choć polecamy również odwiedzić z jednej strony przemysłowy, a z drugiej zabytkowy Koper.
Dojazd do Słowenii
Dojazd do Słowenii samochodem będzie najlepszym pomysłem zwłaszcza dla osób mieszkających w południowej części Polski. Od granicy w Cieszynie do Lublany jest łącznie ok. 700 km, które przemierza ze średnią prędkości ok 100 km/h. Jadąc samochodem będzie można wygodniej zabrać ze sobą np. rowery.
Winiety | Czechy, Austria, Słowenia
Na całej trasie obowiązują opłaty drogowe w postaci winiet. We wszystkich krajach mają one postać winiet elektronicznych, czyli opłat, które wnosi się w elektronicznych systemach poboru opłat, a potwierdzenie tej transakcji przesłane na adres e-mail w formacie PDF jest e-winietą. Komplet winiet na całą trasę można wygodnie kupić np. TUTAJ. Winiety wykupowane są w imieniu klienta i wysyłane na skrzynkę w 15 min. To bardzo proste i wygodne rozwiązanie, do ceny winiet doliczana jest prowizja, która zawiera jednak koszty przewalutowania, koszty wykupu i podatki. Winiety można zakupić również samodzielnie w systemach poboru opłat w danym kraju.
Winiety Czechy
W Czechach winiety mają postać elektroniczną i są dostępne w 3 rodzajach: na 10 dni, na 30 dni lub na 365 dni. Winietę przypisuje się do numeru rejestracyjnego pojazdu i po opłaceniu można bez obaw podróżować po wszystkich drogach płatnych w Czechach. To co również ważne, nasi południowi sąsiedzi zadbali o to, aby system ich winiet był łatwy i zrozumiały. Wszystkie samochody o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. kwalifikują się do jednej kategorii, dlatego dopasowanie winiety do pojazdu nie jest problemem.
Winiety Austria
W Austrii system poboru opłat, również jest intuicyjny i nie powoduje problemów (z małym wyjątkiem, o którym później). W Austrii winiety dostępne są na 10 dni, na 2 miesiące oraz na dany rok, np. 2023. Wszystkie pojazdy do 3,5 t. należą do tej samej kategorii i wykupują podstawową winietę na drogi płatne w Austrii. To co może zaskoczyć kierowców z Polski, to fakt, że niektóre odcinki w Austrii są dodatkowo płatne i przed wjazdem na taki odcinek należy wykupić dodatkowy bilet - dotyczy to głównie mostów lub tuneli zlokalizowanych głównie w zachodniej części kraju.
Winiety Słowenia
W Słowenii winiety dla samochodów do 3,5 t. podzielone są na 2 kategorie:
● Kategoria 2A - przeznaczona dla pojazdów, w których dolna krawędź przedniej szyby umieszczona jest na wysokości poniżej 1,3 m. nad poziomem jezdni.
● Kategoria 2B - przeznaczona dla pojazdów, w których dolna krawędź przedniej szyby umieszczona jest na wysokości powyżej 1,3 m. nad poziomem jezdni. Do tej kategorii należą popularne busy, takie jak Renault Trafic czy VW transporter. Najczęstszym powodem mandatów jest właśnie nieprawidłowo dopasowana winieta pojazdu do kategorii pojazdu.
Winiety dostępne są w 3 rodzajach, jeżeli chodzi o ich długość obowiązywania - na 7 dni, na 1 miesiąc, na 365 dni. Można je zakupić bezpośrednio w systemie poboru opłat w Słowenii lub przez polskich pośredników sprzedaży winiet -> Winiety Słowenia. Po przypisaniu winiety do numeru rejestracyjnego pojazdu i opłaceniu opłata jest aktywna od daty wskazanej w zamówieniu.
Podsumowanie
Słowenia to wyjątkowy kraj o niesamowitej naturze, wszystko zlokalizowane jest na wyciągnięcie ręki (Cała Słowenia jest dwukrotnie mniejsza niż powierzchnia województwa mazowieckiego). Nie przez przypadek nazywana jest małą Europą, gdyż znajduje się tu wszystko co dobre. Góry, lasy, rzeki, jeziora, morze. Z całą pewnością jeżeli płynie w Tobie krew podróżnika, nie może Cię zabraknąć w Słowenii
WP Turystyka na: