EgzotykaCzy to wciąż nasza planeta?

Czy to wciąż nasza planeta?

Czy to wciąż nasza planeta?

Niezwykłe formacje skalne, gorące źródła mieniące się tysiącem barw, czy pustynie pełne soli. Przyroda wciąż potrafi zadziwić. Poznaj miejsca, które wyglądają jak stworzone przez obcych.

Wielu turystów twierdzi, że czuje się tam jak na Księżycu. Boliwijska pustynia solna Salar de Uyuni, największą na świecie, to pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze. Jest jednym z bardziej popularnych kierunków dla wielu turystów, a zarazem regionem, którego warunki atmosferyczne są surowe i niezbyt przyjazne dla człowieka. Z pewnością ta boliwijska pustynia solna jest jednym z najbardziej olśniewających i oszałamiających miejsc na świecie.

1 / 9

Jezioro Spotted, Kanada

Obraz
© flickr.com by Liembo / http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Jezioro Spotted w Kanadzie zachwyca turystów niezwykłymi kręgami na tafli zbiornika. Powstają one na skutek parowania wody i krystalizacji minerałów. Tutejsze źródła mają jedno z najwyższych stężeń na świecie siarczanu, magnezu i siarczanu sodu.

2 / 9

Największa antarktyczna oaza

Obraz
© darkroastedblend.com

Suche Doliny na Ziemi Wiktorii, w pewnej części są stale pozbawione pokrywy lodowej. Zajmują one około 4800 km kw. i są największą oazą antarktyczną. Ze względu na niską wilgotność powietrza i brak znaczącej pokrywy lodowej, jest to, de facto, pustynia.

3 / 9

Rio Tinto

Obraz
© fotonatura.org

Rio Tinto ma swe źródła w górach Andaluzji, w łańcuchu Sierra Morena. Płynie w kierunku południowo-zachodnim, a jej ujście do Zatoki Kadyksu znajduje się w mieście Huelva. Turystów i naukowców nad jej brzegi przyciąga niezwykła barwa wody. Związana jest ona ściśle z tym, że od starożytnych czasów tereny wzdłuż rzeki służyły do wydobycia głównie miedzi, srebra oraz złota. Na przestrzeni wieków powstały tu liczne kamieniołomy i kopalnie, a woda nabrała niezwykłej ciemnoczerwonej barwy.

pw/if

4 / 9

Jemen

Obraz
© JupiterImages

Choć Jemen wciąż się rozwija, już teraz na południowym wybrzeżu oferuje odwiedzającym nowoczesne ośrodki turystyczne. Największym problemem są tu kradzieże samochodów. Należy więc raczej zapomnieć o wynajmowaniu auta na całodzienną wycieczkę. Rząd USA utrzymuje także, że na półwyspie może znajdować się obóz Al Qaedy, odradza więc amerykańskim turystom podróży w tamte rejony.

5 / 9

Salar de Uyuni, Boliwia

Obraz
© AFP

Solnisko Uyuni w Boliwii jest pozostałością po słonym jeziorze w Andach. Sól, którą w wielkich ilościach pozyskuje się z płaskowyżu, jest niezwykle bogata w lit. Uyuni to także najbardziej płaskie miejsce na świecie. Różnica wzniesień wynosi niecałe 41 centymetrów.

Oto najlepszy punkt widokowy na świecie