Trwa ładowanie...
d3gotaf
27-10-2010 16:00

Dąbrówno

Mało znana wieś letniskowa położona na południu Mazur pomiędzy dwoma jeziorami - Dąbrową Wielką i Dąbrową Małą. Na dzielącym je przesmyku na początku XIV wieku powstał zamek krzyżacki.

d3gotaf
d3gotaf

Mało znana wieś letniskowa położona na południu Mazur pomiędzy dwoma jeziorami - Dąbrową Wielką i Dąbrową Małą. Na dzielącym je przesmyku na początku XIV wieku powstał zamek krzyżacki.

Wkrótce obok niego rozwinęła się osada, która już w 1326 roku otrzymała prawa miejskie. Zamek, wielokrotnie przebudowywany, przetrwał aż do 1945 roku. Dziś na jego miejscu szumi park, w którym znaleźć można resztki zamkowych fundamentów. W czasie wojny z zakonem Dąbrówno zdobyły wojska króla Jagiełły. Było to na dwa dni przed bitwą pod Grunwaldem. Najstarszym zachowanym zabytkiem jest dzwonnica kościoła ewangelicko-metodystycznego, kiedyś baszta murów obronnych. Sam kościół powstał w 1600 roku, na zrębach starszej XIV-wiecznej świątyni. Wielokrotnie przebudowywany, swój obecny kształt uzyskał pod koniec XIX wieku. Zachowało się wyposażenie oraz polichromowany strop i empora właścicieli miasta von Finckensteinów z I połowy XVIII wieku. W świątyni odkryto także pozostałości fresków z XIV wieku. Kościół otoczony kamiennym murem tworzy malowniczy kompleks nad brzegami Dąbrowy Małej. Dzięki temu, że Dąbrówno znajduje się niedaleko pól grunwaldzkich, chętnie odwiedzają je przybywający pod Grunwald turyści.
Malownicze położenie sprawiło, że wczasowicze zatrzymują się tu na dłużej. Nad brzegami jezior wyrosły nawet miniosiedla domów wakacyjnych. Są tutaj strzeżone kąpieliska, z których pomostów o każdej porze roku korzystają wędkarze. Na przystani można wynająć łódź lub kajak. Ciekawostką jest nasyp, oddzielający zabudowę od brzegów Dąbrowy Wielkiej. To pozostałość po linii kolejowej zbudowanej w 1910 roku i zdemontowanej zaraz po wojnie. W Dąbrównie zachował się także budynek starej stacji.

Wzgórza Dylewskie i okolice

Morenowe wzgórza wokół Dąbrówna, pokryte lasami i poprzecinane dolinami rzek oraz taflami jezior, idealnie nadają się do jazdy na rowerze. Na północ od Dąbrówna rozciąga się Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich z Dylewską Górą (312 m n.p.m.). To najwyższy punkt Warmii i Mazur. Pod szczytem Dylewskiej Góry leży Wysoka Wieś, najwyżej położona wieś na obszarze Niżu Polskiego. Te piękne tereny, porośnięte bukowymi lasami, przypominają podbeskidzie. Niedaleko znajdują się pola grunwaldzkie. Oba rejony łączy niebieski szlak „Grunwaldzki”, przebiegający przez wieś Samin. Na szlaku, w parku krajobrazowym, znajduje się rezerwat przyrody „Jezioro Francuskie”, nazywane niegdyś Sałk. Nową nazwę otrzymało po kampanii napoleońskiej, kiedy miejscowa ludność utopiła tutaj żołnierzy francuskich.

Okolice

Grunwald – mała wieś, pod którą w 1410 roku rozegrała się słynna bitwa z Zakonem Krzyżackim. Upamiętniają to monumentalne pomniki z 1960 roku. Na południe, w rejonie wsi Osiekowo w sierpniu 1914 walczyły ze sobą wojska niemieckie i rosyjskie. Wygraną przez Niemców bitwę okrzyknięto „drugą bitwą pod Tannenbergiem” (Grunwaldem) i uznano za rewanż na Słowianach. Nidzica - zamek krzyżacki z XIV wieku. W refektarzu i kaplicy zamkowej fragmenty gotyckich malowideł. W jednym ze skrzydeł zamku hotel. Olsztynek - skansen budownictwa ludowego. Ostróda - początek Kanału Elbląskiego. XIV-wieczny zamek krzyżacki.

Centrum Informacji Turystycznej
Pl. Tysiąclecia Państwa Polskiego 1A, Ostróda (089) 642 30 00

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zakątki na urlop i weekend
Autor: Dariusz Jędrzejewski

d3gotaf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gotaf