Trwa ładowanie...

Dania i Kanada zakończyły spór o wyspę. Nazywano go "wojną o whiskey"

Jak poinformowało duńskie MSZ, zakończył się spór Danii i Kanady o bezludną wyspę Hansa w Arktyce. Ostatecznie półkilometrowe terytorium podzielono na pół. Konflikt nazywano "wojną o whiskey", co wzięło się pozostawianych przez duńskie i kanadyjskie władze trunków.

Wyspa Hansa Wyspa Hansa Źródło: Adobe Stock, fot: Dave Walsh
d1lghhz
d1lghhz

- Jest to wyraźny sygnał, że możliwe jest rozwiązywanie sporów granicznych w pragmatyczny i pokojowy sposób, w którym wszystkie strony są zwycięzcami - podkreślił szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod.

Koniec wieloletniej "wojny o whiskey"

W 1973 roku Dania i Kanada przystąpiły do wytyczenia granicy pomiędzy Grenlandią (należącą do Danii) a Kanadą, ale nie były w stanie uzgodnić, do którego państwa powinna należeć położona w cieśninie Naresa wyspa Hansa.

11 lat później duński minister ds. Grenlandii zawiesił na wyspie flagę Danii, a pod masztem zakopał butelkę tradycyjnego sznapsa. W odpowiedzi Kanadyjczycy zatknęli tam swoją flagę i zostawili butelkę rodzimego brandy. Przez dziesięciolecia na zmianę wymieniano flagi oraz alkohole.

Ekspert komentuje. "Nie byłoby to możliwe, gdyby w spór zaangażowana była Rosja"

Zdaniem ekspert Duńskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych (DIIS) Marca Jacobsena, porozumienie w sprawie wyspy Hansa jest symboliczne, ponieważ udowadnia, że wytyczenie granic w Arktyce w drodze negocjacji może się powieść. - Nie byłoby to możliwe, gdyby w spór zaangażowana była Rosja - stwierdził.

d1lghhz

W rozmowie z telewizją TV 2 Jacobsen przypomniał, że Dania, Rosja oraz Kanada prowadzą badania, aby udowodnić swoje prawa do obszarów wokół bieguna północnego. - Rosjanie mają przewagę, najszybciej zgłaszają swoje roszczenia do ONZ - podkreślił ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

d1lghhz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1lghhz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj