Trwa ładowanie...

Dania i Kanada zakończyły spór o wyspę. Nazywano go "wojną o whiskey"

Jak poinformowało duńskie MSZ, zakończył się spór Danii i Kanady o bezludną wyspę Hansa w Arktyce. Ostatecznie półkilometrowe terytorium podzielono na pół. Konflikt nazywano "wojną o whiskey", co wzięło się pozostawianych przez duńskie i kanadyjskie władze trunków.

Wyspa Hansa Wyspa Hansa Źródło: Adobe Stock, fot: Dave Walsh
d3simt5
d3simt5

- Jest to wyraźny sygnał, że możliwe jest rozwiązywanie sporów granicznych w pragmatyczny i pokojowy sposób, w którym wszystkie strony są zwycięzcami - podkreślił szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod.

Koniec wieloletniej "wojny o whiskey"

W 1973 roku Dania i Kanada przystąpiły do wytyczenia granicy pomiędzy Grenlandią (należącą do Danii) a Kanadą, ale nie były w stanie uzgodnić, do którego państwa powinna należeć położona w cieśninie Naresa wyspa Hansa.

11 lat później duński minister ds. Grenlandii zawiesił na wyspie flagę Danii, a pod masztem zakopał butelkę tradycyjnego sznapsa. W odpowiedzi Kanadyjczycy zatknęli tam swoją flagę i zostawili butelkę rodzimego brandy. Przez dziesięciolecia na zmianę wymieniano flagi oraz alkohole.

Ekspert komentuje. "Nie byłoby to możliwe, gdyby w spór zaangażowana była Rosja"

Zdaniem ekspert Duńskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych (DIIS) Marca Jacobsena, porozumienie w sprawie wyspy Hansa jest symboliczne, ponieważ udowadnia, że wytyczenie granic w Arktyce w drodze negocjacji może się powieść. - Nie byłoby to możliwe, gdyby w spór zaangażowana była Rosja - stwierdził.

d3simt5

W rozmowie z telewizją TV 2 Jacobsen przypomniał, że Dania, Rosja oraz Kanada prowadzą badania, aby udowodnić swoje prawa do obszarów wokół bieguna północnego. - Rosjanie mają przewagę, najszybciej zgłaszają swoje roszczenia do ONZ - podkreślił ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Innsbruck. Bajkowo położona stolica Tyrolu

d3simt5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3simt5