Trwa ładowanie...

Dania. Ratują "narodowy skarb". Przesunięto słynną latarnię

Dokładnie 80 m – o tyle trzeba było przesunąć Rubjerg Knude, zabytek, który od ponad 100 lat zdobi duński brzeg. Operacja miała na celu ocalenie latarni przed zniszczeniem i pochłonęła niemal 3 mln zł. Przesuwanie jej w głąb lądu trwało 10 godzin.

Share
Dania. Ratują "narodowy skarb". Przesunięto słynną latarnię
Źródło: Shutterstock.com
d47zgr4

Rubjerg Knude ma 23 m wysokości i od 1900 r. znajduje się na klifie leżącym w gminie Hjørring. Obiekt wyłączono z użytku w roku 1958, ponieważ piasek zasypywał podstawę budynku i uniemożliwiał rozprzestrzenianie się światła. 12 lat później w latarni otwarto Muzeum Vendsyssel poświęcone wydmom i piaskowi.

W 2002 r. z powodu zasypania podstawy budynku piaskiem, zamknięto ją także dla turystów. By uratować latarnię przed zburzeniem, jej wnętrze wypełniono piaskiem. Problemem stało się jednak również samo jej położenie. Budowla znajdowała się zaledwie 200 m od skraju klifu, który cofał się z powodu erozji.

d47zgr4

Ostatecznie podjęto decyzję o przesunięciu budynku w głąb lądu. Ze względu na ryzyko przewrócenia latarni, operację wykonywano 10 godzin. Latarnia ważąca ok. 750 ton nie mogła być przesuwana szybciej niż 8 m na godzinę. Przygotowania do przesunięcia obiektu trwały aż 10 tygodni.

Inicjatywa pochłonęła 5 mln koron duńskich (ok. 3 mln zł). Duńska minister środowiska, Lea Wermelin podkreśla, że latarnia jest "skarbem narodowym" i warto o nią walczyć. Rocznie przyciąga ok. 250 tys. turystów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Duże rozmiary truchła wyrzuconego przez morze. Naukowcy pobierają próbki

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d47zgr4

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47zgr4
d47zgr4