Trwa ładowanie...
ycipk-1w8d45

Dania. Ratują "narodowy skarb". Przesunięto słynną latarnię

Dokładnie 80 m – o tyle trzeba było przesunąć Rubjerg Knude, zabytek, który od ponad 100 lat zdobi duński brzeg. Operacja miała na celu ocalenie latarni przed zniszczeniem i pochłonęła niemal 3 mln zł. Przesuwanie jej w głąb lądu trwało 10 godzin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Duńczycy bardzo cenią Rubjerg Knude
Duńczycy bardzo cenią Rubjerg Knude (Shutterstock.com)
ycipk-1w8d45

Rubjerg Knude ma 23 m wysokości i od 1900 r. znajduje się na klifie leżącym w gminie Hjørring. Obiekt wyłączono z użytku w roku 1958, ponieważ piasek zasypywał podstawę budynku i uniemożliwiał rozprzestrzenianie się światła. 12 lat później w latarni otwarto Muzeum Vendsyssel poświęcone wydmom i piaskowi.

W 2002 r. z powodu zasypania podstawy budynku piaskiem, zamknięto ją także dla turystów. By uratować latarnię przed zburzeniem, jej wnętrze wypełniono piaskiem. Problemem stało się jednak również samo jej położenie. Budowla znajdowała się zaledwie 200 m od skraju klifu, który cofał się z powodu erozji.

ycipk-1w8d45

Ostatecznie podjęto decyzję o przesunięciu budynku w głąb lądu. Ze względu na ryzyko przewrócenia latarni, operację wykonywano 10 godzin. Latarnia ważąca ok. 750 ton nie mogła być przesuwana szybciej niż 8 m na godzinę. Przygotowania do przesunięcia obiektu trwały aż 10 tygodni.

Inicjatywa pochłonęła 5 mln koron duńskich (ok. 3 mln zł). Duńska minister środowiska, Lea Wermelin podkreśla, że latarnia jest "skarbem narodowym" i warto o nią walczyć. Rocznie przyciąga ok. 250 tys. turystów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Duże rozmiary truchła wyrzuconego przez morze. Naukowcy pobierają próbki

ycipk-1w8d45
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1w8d45

ycipk-1w8d45
ycipk-1w8d45