Dargavs - miasto śmierci

Dargavs - miasto śmierci

Osetia Północna, zwana także Alanią, to niewielka republika o powierzchni ok. 8 tys. km kw. Należy do Rosji i znajduje się na północy dużego, kaukaskiego grzbietu górskiego, oddzielającego Kaukaz Północny od Kaukazu Południowego. Najwyższy szczyt na terenie Osetii Północnej, mającej ok. 700 tys. mieszkańców, to Góra Kazbek, której wysokość sięga 5033 m n.p.m. Wśród strzelistych szczytów Kaukazu kryje się także osobliwe miejsce, które nazywa się Miastem Śmierci. Co kryje się pod tą przerażającą nazwą?

Osetia Północna, zwana także Alanią, to niewielka republika o powierzchni ok. 8 tys. km kw. Należy do Rosji i znajduje się na północy dużego grzbietu górskiego, oddzielającego Kaukaz Północny od Kaukazu Południowego. Najwyższy szczyt na terenie Osetii Północnej, mającej ok. 700 tys. mieszkańców, to Góra Kazbek, której wysokość sięga 5033 m n.p.m. Wśród strzelistych szczytów Kaukazu kryje się także osobliwe miejsce, które nazywa się Miastem Śmierci. Miejscowi mawiają, że nikt nie powrócił stamtąd żywy. Wiąże się z nim wiele legend i mitów, które podsyca dodatkowo fakt, że rzadko można tam kogokolwiek spotkać.

if/at

1 / 5

Dargavs - miasto śmierci

Obraz
© Ahsartag, domena publiczna, Wikipedia Commons

Żeby zobaczyć Dargavs, należy wyruszyć w 3-godzinną wędrówkę po wąskich i krętych drogach, wiodących po wzgórzach Osetii. Duże utrudnienie stanowi kapryśna, górska pogoda - okolica najczęściej spowita jest mgłą.

2 / 5

Dargavs - miasto śmierci

Obraz
© Lee RU, Licencja Creative Commons, flickr.com

Nagrodą dla piechurów jest niecodzienny widok – niewielkie wzgórze pokryte małymi domkami. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają niczym prosto z bajki, nie dajmy się zwieść. Kamienne budowle to grobowce, w których przed wiekami grzebano zmarłych.

3 / 5

Dargavs - miasto śmierci

Obraz
© Rartat, domena publiczna, Wikipedia Commons

Dargavs to po prostu wielki, zabytkowy cmentarz. Każda mieszkająca w okolicy rodzina miała własną kryptę. Historia najstarszej z nich sięga XVI wieku! Grobowce mają różną wielkość – im wyższa konstrukcja, tym więcej członków rodziny zostało w niej pochowanych.

4 / 5

Dargavs - miasto śmierci

Obraz
© Lee RU, Licencja Creative Commons, flickr.com

Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać grupę archeologów, którzy badając to miejsce dokonali interesujących odkryć. Jak się okazuje, ciała pochowanych w kryptach osób układano w drewnianych konstrukcjach przypominających łodzie. Skąd łodzie na terenach pozbawionych żeglownych rzek?

5 / 5

Dargavs - miasto śmierci

Obraz
© Rartat, domena publiczna, Wikipedia Commons

Najprawdopodobniej związane jest to z wierzeniami ludności – żeby dostać się do nieba, dusza musiała pokonać… rzekę. Inną ciekawostką jest obecność studni przy każdej krypcie. Po pogrzebie rzucano do niej monetę. Jeśli uderzyła w kamień, znajdujący się na samym środku dna, oznaczało to, że dusza trafiła do nieba.

if/at

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)