Darmowy listopad w rezydencjach królewskich. "Niezwykła akcja"
Listopad to nie tylko czas bardziej deszczowej pogody, ale także długo wyczekiwanego wydarzenia, które z pewnością wyciągnie z domów wielu miłośników historii czy sztuki. Mowa o akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich" organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach niej najważniejsze zamki, pałace i muzea w całej Polsce zapraszają nieodpłatnie w swe progi chętnych turystów. Luksusowe wnętrza przez cały miesiąc będą więc na wyciągnięcie ręki. Sprawdziliśmy, jakich atrakcji możemy się spodziewać.
28.10.2022 09:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Już po raz jedenasty odbędzie się akcja "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich", której głównym celem jest promocja polskiego dziedzictwa narodowego. Impreza - organizowana od 2012 roku pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - przyciąga tłumy turystów.
Jak wynika z ubiegłorocznych statystyk opublikowanych na stronie internetowej ministerstwa, w akcji uczestniczyło ponad 200 tys. osób, które skorzystały z 1,2 tys. wydarzeń zorganizowanych w ośmiu instytucjach. Szansa na pobicie rekordu frekwencji już niebawem.
Darmowy listopad w rezydencjach królewskich
Zamki i muzea cieszące się największym zainteresowaniem uchyliły nam rąbka tajemnicy i zdradziły, jakie niespodzianki czekają na turystów, którzy przekroczą ich progi w listopadzie br. Szczegóły dotyczące ewentualnych wcześniejszych zapisów, godzin otwarcia danych obiektów oraz harmonogramy wystaw zostaną ponadto umieszczone na stronach internetowych odpowiednich placówek.
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Od 3 do 30 listopada Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zaprasza chętnych do nieodpłatnego eksplorowania wnętrz pełnych przepychu.
- Podczas "Darmowego Listopada" w Muzeum Łazienki Królewskie można zwiedzić zarówno wszystkie wystawy stałe (Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki, Stajnie Kubickiego, Koszary Kantonistów), jak i wystawy czasowe. W szczególności zachęcamy do odwiedzenia Podchorążówki, w której prezentujemy wystawę "Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery" - mówi w rozmowie z WP Turystyka Anita Kacprzyk, kierownik działu marketingu w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
- Łazienki Królewskie zawsze warto zwiedzić, ale w listopadzie szczególnie. Zachęcamy, by zarezerwować sobie więcej czasu na wejście do wszystkich sześciu zabytkowych obiektów. W tym czasie, we wnętrzach królewskiej rezydencji, prezentujemy aż pięć wystaw czasowych - dodaje.
Zainteresowane osoby mogą ponadto zapisać się na darmowe lekcje muzealne w formie stacjonarnej lub online. W ofercie znajduje się 200 różnych zajęć prowadzonych przez wykwalifikowanych edukatorów muzealnych, którzy przybliżą historię XVIII-wiecznej rezydencji założonej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz pokażą tutejszą faunę i florę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zamek Królewski w Warszawie
Do swoich komnat zaprasza także inna warszawska placówka, czyli Zamek Królewski w Warszawie odbudowany po II wojnie światowej dzięki hojności obywateli. Niezbędne będzie natomiast pobranie w kasie indywidualnej wejściówki wydawanej do wyczerpania limitu miejsc (brak możliwości rezerwacji).
Jak czytamy na stronie internetowej obiektu, w tym roku akcja będzie miała jednak ograniczony wymiar. Zamek można zwiedzać bezpłatnie w listopadzie od godz. 14 do godz. 16 (nieczynne w poniedziałki, a w środy przez cały dzień za darmo), a pobliski Pałac pod Blachą z Apartamentem Księcia Józefa Poniatowskiego i wystawą "Jan Piotr Norblin. Sentymentalny reporter" od godz. 10 do godz. 17 (ostatnie wejście o godz. 16). W ramach darmowej trasy zobaczymy Galerię Arcydzieł oraz przejdziemy się Trasą Królewską obejmującą Apartament Wielki i Apartament Królewski.
Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie
Z listopadowej akcji skorzystamy także w Krakowie. Jak poinformował nas rzecznik prasowy Zamku Królewskiego na Wawelu, od 2 do 30 listopada (od wtorku do niedzieli) od godz. 13 do godz. 17 (ostatnie wejście o godz. 16 lub 16:30) zwiedzimy bezpłatnie Skarbiec Koronny, Zbrojownię oraz Prywatne Apartamenty Królewskie. Z kolei od 18 do 30 listopada (od wtorku do niedzieli) od godz. 13 do godz. 17 zobaczymy za darmo Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Bezpłatne wejściówki można zamówić online przed dniem zwiedzania lub odebrać w jego dniu w kasach biletowych. Poza wskazanymi godzinami wstęp na wymienione wystawy będzie płatny.
- W ramach akcji udostępniona zostaje także pula 100 bezpłatnych lekcji muzealnych prowadzonych przez wawelskich edukatorów. Każdy temat przeznaczony jest dla konkretnej grupy wiekowej i realizuje podstawę programową wybranych przedmiotów szkolnych. Część lekcji zostanie zrealizowana dla grup polsko-ukraińskich oraz ukraińskich. Lekcje będą odbywać się w trzech formach: na wystawach, plenerowo oraz online - wyjaśnia w rozmowie z WP Turystyka Paweł Doś, rzecznik prasowy Zamku Królewskiego na Wawelu.
Na nieodpłatne zajęcia obowiązuje kolejność zgłoszeń. Rezerwacji można dokonać telefonicznie lub e-mailowo, a szczegółowy program umieszczono na stronie internetowej instytucji.
Muzeum Zamkowe w Malborku i jego oddziały w Sztumie oraz Kwidzynie
Na turystów czekają także zamki krzyżackie na Pomorzu. Z listopadowej promocji skorzystamy w Muzeum Zamkowym w Malborku oraz jego oddziałach w Sztumie i Kwidzynie. Samo zwiedzanie jest bezpłatne, ale trzeba zapłacić 15 zł za audioprzewodnik lub przewodnika.
- W listopadzie na trasie zwiedzania dostępna będzie m.in. wystawa czasowa "Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę - Malbork między polityką a sacrum (1772 - 1856)" - informuje nas Iwona Orszulak z działu promocji i rozwoju Muzeum Zamkowego w Malborku z oddziałami w Kwidzynie i Sztumie.
Ponadto w listopadowe soboty o godz. 12 będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po malborskich wystawach czasowych, np. "Między dokumentem a inwencją, czyli czego nie widział artysta, a nam pokazał" lub "Krzyżak wyobrażony – bracia zakonni w romantycznych przedstawieniach zamku malborskiego i malarstwie historycznym".
Warto także odwiedzić - mniej popularne niż malborski - zamki krzyżackie w Sztumie i Kwidzynie. Oprócz wystaw stałych i czasowych przygotowano tam również lekcje muzealne dla przedszkolaków i uczniów.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Listopadowa akcja to dobry czas, aby przypomnieć, że rezydencje królewskie nie znajdują się tylko w największych miastach w Polsce. Warto odwiedzić mniej znany - ale z pewnością warty uwagi - Zamek Żupny w Wieliczce. Swoje sekrety bezpłatnie odkryje Zamek Środkowy będący niezwykle rzadkim przykładem budownictwa siedziby średniowiecznego przedsiębiorstwa "Żupy Krakowskie", które należało dawniej do króla i skarbu państwa.
- Kazimierz Wielki wprowadził zwyczaj corocznego goszczenia króla i dworu w Zamku Żupnym. W 1685 r. na czas wizyty w Wieliczce w zamku zamieszkała żona króla Jana III Sobieskiego. Dostępny dla zwiedzających Zamek Środkowy - zwany Domem pośród Żupy - to najstarsza część zamku - tłumaczy w rozmowie z WP Turystyka Robert Sagan, kierownik promocji i marketingu Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Murowany zamek wybudowano w XIII w., następnie przebudowywano w XIV w. Na parterze powstała reprezentacyjna sala (znana potem jako Izba Grodzka) wsparta na jednym filarze. W 1554 r. ponad piętrem zachodniej części Domu pośród Żupy powstała Izba Królewska.
- Jej ściany malarz Paweł udekorował pocztem królów i książąt polskich. W Sali Królewskiej, o najbogatszym wystroju, odbywały się m.in. posiedzenia sądu. Przed 1620 r. wskutek pożaru Sala Królewska przestała istnieć, a głównym pomieszczeniem reprezentacyjnym stała się Izba Grodzka. Obecnie Sala Gotycka prezentuje portrety zarządców kopalni m.in. zasłużonego dla kopalni reformatora Jana Gotfryda Borlacha czy kontrowersyjnego żupnika, zarządcy kopalni Sebastiana Lubomirskiego - dodaje Robert Sagan.
Do ciekawostek należy także wystawa stała "Solniczki - małe arcydzieła sztuki" uznawana za jedną z najcenniejszych na świecie. Bogato zdobione pojemniki na sól przed wiekami świadczyły o statusie czy zamożności właściciela i stały na stole przed najważniejszymi osobami.
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
Z listopadową wizytą warto wpaść też do Sandomierza. Miasto słynie nie tylko z kultowego serialu "Ojciec Mateusz", ale także okazałego zamku. Bezpłatne bilety wstępu będą obejmować wszystkie ekspozycje znajdujące się w przestrzeniach Zamku Królewskiego.
- Dodatkowo przygotowaliśmy specjalnie na ten okres otwarcie dwóch nowych wystaw - "Chotyniec - wrota do antycznej Scytii" oraz "Zamkowa galeria sztuki XVIII-XX w.". Oprócz darmowych biletów wstępu pojawią się również inne atrakcje m.in. warsztaty towarzyszące wystawom czy oprowadzania kuratorskie całkowicie za darmo - przekazuje nam Sylwia Mroczka, kierownik działu edukacyjno-promocyjnego w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.
- W ubiegłym roku frekwencja zwiedzających przekroczyła nasze oczekiwania, była znacznie wyższa, niż planowaliśmy. Liczymy, że i w tym roku zainteresowanie naszą rezydencją będzie równie duże i uda nam się przyjąć w listopadzie około 9 tys. zwiedzających. Jest to niezwykła akcja, która daje możliwość otwarcia instytucji kulturalnych dla wszystkich zainteresowanych - podsumowuje.