Dekalog narciarza – kodeks FIS

Międzynarodowa Federacja Narciarstwa FIS opracowała kodeks, dzięki któremu na stokach panuje bezpieczeństwo i porządek. Przed rozpoczęciem szusów warto się z nim zapoznać – unikniemy niebezpieczeństwa i nieprzyjemnych sytuacji.

Dekalog narciarza – kodeks FIS
stubai.at

Kodeks FIS:

_ 1. Wzgląd na inne osoby _
Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.

_ 2. Panowanie nad szybkością _
Narciarz może zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.

_ 3. Wybór kierunku jazdy _
Znajdujący się na stoku narciarz, który za względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy jazdy, musi wybrać taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.

_ 4. Wyprzedzanie _
Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.

_ 5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy _
Narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie lub pólku narciarskim, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.

_ 6. Zatrzymanie się _
Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak jest to możliwe.

_ 7. Podchodzenie _
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy którzy pieszo schodzą w dół.

_ 8. Stosowanie się do znaków narciarskich _
Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich, ustawionych na trasach.

_ 9. Wypadki _
W razie powstania wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy.

_ 10. Stwierdzenie tożsamości _
Każda osoba wmieszana w wypadek, lub będąca jego świadkiem, jest zobowiązana podać swoje dane osobowe.

_ Autor: FIS _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)