Trwa ładowanie...

Delfiny w Bałtyku. "Niezwykły rarytas przyrodniczy"

W środę 13 kwietnia na plaży nieopodal Jastrzębiej Góry w Morzu Bałtyckim zauważono dwa stworzenia przypominające delfiny. - Gatunek, który był do tej pory w naszych wodach tylko raz i to martwy, wyrzucony na brzeg - tłumaczy Iwona Pawliczka ze stacji morskiej w Helu.

To pierwsze żywe delfiny widziane w Bałtyku To pierwsze żywe delfiny widziane w Bałtyku Źródło: Adobe Stock
d3k5llp
d3k5llp

W środę rano portal "Nadmorski24.pl" otrzymał kilka nagrań, na których jedna z czytelniczek zarejestrowała w wodzie nietypowo wyglądające duże zwierzę. Serwis opublikował wideo na swoim profilu na Facebooku.

Delfiny w Morzu Bałtyckim

Internauci zasugerowali, że był to morświn, jednak redaktorzy portalu postanowili zapytać o zdanie badaczy. Naukowcy ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu ustalili, że na nagraniu widać nie jedno zwierzę, a dwa i prawdopodobnie są to delfiny.

- Mogę ocenić, że są to delfiny. Na filmikach widoczne są dwa osobniki. Z największym prawdopodobieństwem po określeniu cech charakterystycznych widocznych na materiale, oceniłabym, że są to delfiny białobokie. Gatunek, który był do tej pory w naszych wodach tylko raz i to martwy, wyrzucony na brzeg. Jeśli faktycznie potwierdzi się to, że to jest ten gatunek, to będzie to niezwykły rarytas przyrodniczy - mówi Iwona Pawliczka ze stacji morskiej w Helu.

Na początku myślano, ze to morświny

Zidentyfikowanie zwierząt nie było łatwe ze względu na ograniczoną widoczność na nagraniu. Jednak szybko wykluczono, że to morświny. Naukowcy mówią o delfinach, podejrzewają nawet, jaki to gatunek.

d3k5llp

- Na pierwszym filmie wątpliwości budził rozmiar tych zwierząt. Obserwacja była wykonana z bardzo bliska. Podejrzana była długość tych zwierząt. Ewidentnie polowały na ryby, szczególnie że towarzyszyły im mewy. Kształt płetwy grzbietowej zadecydował. Morświny mają niziutką i trójkątną płetewkę. Tutaj wyraźnie widać sierpowate i wygięte do tyłu długie, wysokie płetwy. Widoczne na materiale bardzo ciemne grzbiety, bez jasnych ubarwień charakterystycznych dla innych gatunków powodują, że najbardziej prawdopodobnym gatunkiem jest delfin białoboki - tłumaczy Pawliczka.

Delfiny mogą zginąć w sieciach rybackich

Naukowcy sugerują, że delfiny przypłynęły do Bałtyku z Morza Północnego. Zdarzają się sytuacje, kiedy młode gubią orientację podczas eksplorowania nowych terenów. To niezwykłą rzadkość widzieć w Bałtyku żywe delfiny białobokie.

- Na razie tak naprawdę trzeba myśleć pozytywnie, żeby nie wpadły w sieć rybacką, ponieważ tak często zdarzało się w przeszłości, że obserwowane gatunki ginęły w sieciach - podsumowała Iwona Pawliczka w rozmowie z portalem "Nadmorski 24.pl".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

d3k5llp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5llp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj