Trwa ładowanie...

Delfiny zmieniają kolor na różowy. Zaskakujący powód

Ostatnio na wybrzeżach Zatoki Meksykańskiej w Stanach Zjednoczonych pojawiły się niezwykłe delfiny, które przykuły uwagę lokalnych mieszkańców i ekspertów. Zwykle znane ze swojego szarego ubarwienia, tym razem wyróżniały się niezwykłym odcieniem różowego.

Różowe delfiny pojawiają się u wybrzeży USARóżowe delfiny pojawiają się u wybrzeży USAŹródło: Adobe Stock, fot: guentermanaus
dlgr3j3
dlgr3j3

Spotkanie z takim niecodziennym widokiem przyprawiło wielu obserwatorów o niemałą ekscytację, ale za tą zmianą koloru kryją się poważne powody.

Różowe delfiny

Na początku lipca br., w okolicach holownika w Roberts Point Park w Port Aransas, Teksas, Britt Thompson miał niezwykłą okazję sfotografować delfina z różowym brzuchem. Trzy dni wcześniej, w Cameron w Luizjanie, Thurman Gustin również zauważył nietypowego ssaka, tym razem całkowicie różowego, od pyska aż po sam ogon. Obrazy tych delfinów szybko obiegły media społecznościowe, wzbudzając zainteresowanie i zachwyt internautów.

Ekspert od ssaków morskich z National Oceanic and Atmospheric Administration, dr Erin Fougeres, wyjaśniła, że delfiny z różowym brzuchem nie są tak rzadkim zjawiskiem w cieplejszych miesiącach. Powiedziała, że te ssaki zmieniają kolor swojego brzucha na różowy w celu zrównoważenia temperatury ciała, zwłaszcza podczas aktywności w gorących wodach, takich jak te w Zatoce Meksykańskiej w okresie letnim.

dlgr3j3

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polski strażak o sytuacji w Grecji. "Naprawdę może być ciężko"

Przyczyną tego zjawiska jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, które umożliwia przepływ większej ilości krwi w tętnicach obwodowych i rozpraszanie ciepła w chłodniejszym środowisku. Dzięki temu organizm delfina może skuteczniej utrzymać optymalną temperaturę ciała.

Delfin albinos

Co ciekawe, delfin, który został sfotografowany przez Thompsona, należy do gatunku zwyczajnego delfina butlonosego, znanego z tych wód. Natomiast delfin, którego zaobserwowano w Cameron, mógł być albinosem. Albinizm jest genetycznym stanem, w którym organizm cierpi na brak lub niedobór pigmentu, w tym przypadku melaniny.

dlgr3j3

Według ekspertów z Purdue University, wskaźnik albinizmu u zwierząt wynosi od jednego na 20 000 do jednego na milion. To sprawia, że delfin o różowym ubarwieniu, będący potencjalnie albinosem, staje się jeszcze bardziej unikatowym i rzadkim zjawiskiem.

Źródło: NY Post

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj